Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Astrophytum – wiedza ogólna  (Przeczytany 5262 razy)

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Astrophytum – wiedza ogólna
« dnia: Września 05, 2014, 11:43:27 »
Zaczynamy zabawę  z Astrophytum
Mam nadzieję że Wszystkim się spodoba  , pogaduchy na tematy Astrophytum na poważnie i na wesoło .
Powstanie kilka tematów i chciał bym aby każdy coś od siebie tam wniósł .
Przede wszystkim chciał bym abyście wkleili tutaj zdjęcia wszystkich swoich roślinek  w grupach i pojedynczo , jak kto może , abyśmy mieli duży zbiór  własnych zdjęć .naszych Astraków .

Kilka oczywistości 
 Do rodzaju należy 5 gatunków
1   Astrophytum asterias (Zucc.) Lem.
2   Astrophytum capricorne (A.Dietr.) Britton & Rose
3   Astrophytum caput-medusae D.R.Hunt   
4   Astrophytum myriostigma Lem.
5   Astrophytum ornatum (DC.) Britton & Rose

Wikipedia dodaje jeszcze
6       Astrophytum mirum Halda & Panar.
 
Tylko Astrophytum Asterias występuje w Meksyku i poza nim w pd Teksasie / USA /
Pozostałe występują w północno-wschodnich stanach Meksyku
 
Rośliny zazwyczaj prawie kuliste , wyjątek to Astrophytum myriostigma v columnare  no i caput-medusae , która z pokrojem kulistym nie ma nic wspólnego
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2014, 09:52:59 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #1 dnia: Września 06, 2014, 07:32:13 »
Cytuj
Wikipedia dodaje jeszcze
6       Astrophytum mirum Halda & Panar.
wikipedia jest ostatnim xródłem na jakie nalezy sie powolywac w kwestii kaktusow - ilosc bledow infantylizmu, bylejakosci, braku nawet elementarnej wiedzy przynajmniej w kaktusach mnie poraża - po prostu byle co piszą  osoby kompletnie nie mające pojęcia o kaktusach tylko po to aby pod danym hasłem nie było pusto.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2014, 07:50:00 »
Cytuj
Rośliny zazwyczaj prawie kuliste , wyjątek to Astrophytum myriostigma v columnare  no i caput-medusae
Warto jeszcze dodac ze z wiekiem pokrój kolumnowy przyjmuje także A. ornatum
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #3 dnia: Września 06, 2014, 08:28:15 »
zdaję sobie sprawę i jestem na to przygotowany ze będziesz starał się Tomaszu mnie tutaj uzupełniać i jestem Ci za to bardzo wdzięczny i reszta forumowiczów mam nadzieję też ,
ale mam prośbę , jak piszesz  posta a nikt po Tobie jeszcze nic nie napisał to po prostu użyj zakładki ; " modyfikuj " i dopisz co masz na myśli w tym samym poście
to na prawdę ułatwi życie i późniejsze przedzieranie się przez ten dział i inne też .
A co do Wikipedii to jest takie samo źródło wiedzy jak każde inne , które czytając nie możesz mieć pewności czy ktoś tam nie pisał całkowicie pod siebie i czy jest to akurat autorytet .
Jak już się posługuję  czyimiś informacjami to mam w zwyczaju podawać źródło tej informacji , nawet gdyby miało być najgorsze .
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #4 dnia: Września 06, 2014, 08:54:09 »
Zgadzam sie co do sposobu pisania postow i bede modyfikowal zamiast mnożyc
Co do Wikipedi - to jednak nie jest to zadne zrodlo po prostu dlatego ze ci co tam pisza to osoby kompletnie spoza tematu. Dodatkowo dochodzi kwestia formalna - w polskiej wikipedi - tragicznej - jest tak, w angielskiej - dużo lepszej - jest inaczej. Wikipedia nie jest zadnym zrodlem poniewaz nie podaje spojnej informacji - przeczą sobie poszczegolne wersje jezykowe, dane wersje jezykowe mogą róznic się w czasie, każdy mże pisać co chce, ii przede wszystkim - w dziedzinie kaktusów piszą tam osoby ktore nie znają się na kaktusach po to by odfajkować hasło. Zachęcam do ograniczenia się do opierania się i cytowania zródeł fachowych
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #5 dnia: Września 06, 2014, 11:19:54 »
Cytuj
Przede wszystkim chciał bym abyście wkleili tutaj zdjęcia wszystkich swoich roślinek  w grupach i pojedynczo , jak kto może , abyśmy mieli duży zbiór  własnych zdjęć .naszych Astraków

Czyli że wszystkie moje pięć mogę wrzucić od razu? 
Sławek

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #6 dnia: Września 07, 2014, 12:49:02 »
Tomasz  przestań polemizować na temat źródła , dobre czy nie . Masz coś ciekawego do powiedzenia w temacie to to po prostu napisz  , zamiast czepiać się źródeł . Po prostu zacznij pisać ciekawe posty na temat a nie szukać dziury w całym .
Zamiast krytykować to co zostało napisane , napisz coś od siebie  , będzie to z pożytkiem i dla tematu i dla czytających .
Napisałeś tutaj trzy posty z których po za krytyką nie ma nic co by wzbogacało ten temat o nowe wiadomości . Skoro jesteś fachowcem we wszystkim co się na tym forum dzieje , więc po co dajesz komuś cokolwiek do robienia ? Nie ma na tym forum ani jednego prawdziwego fachowca  takiego na którego literaturę można by się powołać /, ale jest za to jeden któremu tak się wydaje . To zaczyna być żenujące .Nawet wielkie nazwiska , które pisały książki nie były do końca uznawane bo następni już pisali to samo całkiem inaczej ,
więc ja poproszę o wskazanie mi jedynych prawdziwych i poważnych źródeł na które można się powoływać , żeby więcej takich postów z Twojej strony nie było , albo zacznij sie bawić taj jak bawi się tutaj cała reszta uczestników .
Na razie pa.
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #7 dnia: Września 07, 2014, 02:56:06 »
Zgadzam się z Kryzysem. Oczywiście kaźdy z nas by chciał mieć moźliwość powoływania się na literaturę fachową ale większości z nas po prostu na nią nie stać. Poza przeczytaniem abstraktów to osobiście nie mam możliwości finansowych na dostęp do pełnych artykułów bo subskrypcja kosztuje krocie. Po prostu czytam to co jest dostępne w miarę tanio albo za darmo i weryfikuję informacje albo w oparciu o własne doświadczehia albo o doświadczenia innych. Fajnie się stało, że teraz jest taki kącik do wymiany owych doświadczeń właśnie na temat astro i nie ma znaczenia, że polska  wikipedia nie jest najlepszym źródłem wiedzy. Jest wersja angielska, są inne serwisy internetowe i idzie to jakoś razem do siebie poskładać. Poza tym przecież sam moźesz edytować polską wiki i wzbogacać ten portal o swoją wiedzę co byłoby z pożytkiem dla nas wszystkich. Pozdrawiam i słońca życzę.

Edit
Żeby nie było, że się czepiam, w wątku o systematyce astrofytów odniosłeś się Tomaszu dość krytycznie do tego, że powołuję się na "stronki internetowe" a nie na publikacje naukowe przy czym portal, z którego informacje zaczerpnąłem został przez Ciebie zarekomendowany w tym wątku:
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=870.0
po czym uczciwie dodałeś, że jednak nie jesteś na bieżąco z systematyką tego rodzaju. Ale może osoby redagujące cactiguide.com są.
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2014, 03:19:14 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #8 dnia: Września 07, 2014, 01:20:11 »
Chyba nie do konca zostałem zrozumiany - nie mam nic przeciw internetowi i fachowym stronom internetowym, sam korzystam, również ze strony CactiGuide, i nie czepiam sie i nie krytykuje wszystkiego w czambuł tylko czepiłem się wikipedi z powodów merytorycznychi , co do krytyki, to tak już jest w życiu i na forach dyskusyjnych że jesli ktos cos twierdzi to można sie z tym zgodzic lub nie zgodzic, ja  mam inne zdanie w w/w kwestii i to tyle. Co do aktualnej systematyki astrophytum to istotnie nie jestem na bieżąco, nie miałem na mysli kupowania koniecznie drogiej literatury - w internecie jest na pewno trochę fachowych stron o Astrophytum i CactusGuide ktore reklamowalem jest ok, Mam na mysli strony na ktorych np. Niunia pyta Puni "Co zrobić gdy kaktus urósł zbyt duży - przycinać czy wyrzucać?", a do tego typu stron należy wikipedia przynajmniej w kaktusach, i napisałem to aby innych o tym poinformoać a nie jak sądzi Kryzys aby sobie ponarzekać czy pokrytykować. Zwykle wątek jest tym bardziej konkretny i tym więcej wnosi im bardziej jest dyskutowany i krytykowany- mam nadzieję ze bedzie też tak w kwestii uprawy Astrophytów, i że inni forumowicze też włącza się do dyskusji, a osoby piszące nie będą sie zrażac tym ze inni mają odmienne zdanie.
Obecnie nie uprawiam astro, ale na pewno coś napiszę odnośnie moich doświadczeń z tym rodzajem, choć jak pisałem - moja przygoda z tym rodzajem była zbyt krótka by się uważać znawce.
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2014, 01:25:27 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #9 dnia: Września 07, 2014, 03:48:23 »
Tomasz możesz nie lubić Wikipedi , ale kogo to tutaj obchodzi ?? tutaj ludzie chcą czytać coś ciekawego na konkretny temat , a nie to czy Ci się dana strona podoba czy nie .
To ze masz prywatne uprzedzenia do czegoś to Twoja prywatna sprawa  . Jaką masz pewność ze dany artykuł pisał ktoś mniej inteligentny od Ciebie ??? Ktoś o mniejszej wiedzy niż Twoja ??? Można się z czymś nie zgadzać , ale żeby coś krytykować , trzeba być w pewnym sensie znawcą danego tematu . Ktoś kto tam pisze to ; albo się zna i dla tego pisze ,
albo się nie zna i prawdopodobnie korzysta z tych stron internetowych , które Ty podajesz za wzór . Tak czy siak proponował bym aby tego rodzaju rozważanie więcej razy nie
" ZAŚMIECAŁY " jakiegokolwiek tematu , bo psuje to jedynie atmosferę . Jak chcesz pogadać na temat złych czy dobrych stron internetowych to załóż nowy temat gdzieś indziej
i tam można się spierać . Ale jeszcze raz powiem , żeby coś krytykować to trzeba mieć sporą wiedzę na dany temat  . Krytyka dla zasady albo dla tego że się czegoś nie lubi jest po prostu nie na miejscu .
Andrzej

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #10 dnia: Września 07, 2014, 09:16:58 »
Nie ma co roztrząsać tematu. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Bywały w botanice kaktusowej przypadki, że amatorzy "rozkładali na łopatki" zawodowych botaników. Wszystkie rozważania systematyczne zarówno przez botaników jak i amatorów są hipotetyczne bo oparte na ściśle opartych założeniach, które w przyszłości będą modyfikowane. Najnowsze systematyki oparte są na metodach badawczych, które analizują nośnik informacji genetycznej każdego organizmu (niedostępne dla wszystkich śmiertelników) ale nie można założyć, że metody te są idealne i ostateczne w systematyce rodziny Cactaceae. Przedstawiajcie swoje racje lub racje innych i jak powiadają starzy górale życie je zmodyfikuje.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #11 dnia: Września 08, 2014, 12:53:13 »
Z Kryzysem zgadzam się w jednym, żeby temat wikipedii przenieść do innego działu - mój post o wikipedii skierował dyskusje na niewłaściwy tor. Na kwestię wikipedii w temacie kaktusów  jestem bardzo uczulony więc temat poruszę kiedyś w jakimś innym dziale - ponieważ w przeciwienstwie do tego co pisze Kryzys - polska wersja redagowana jest przez osoby które się na kaktusach kompletnie nie znają i nie zajmują, i niestety także nie wykorzystują informacji dostępnych w internecie za wyjątkiem kilku słów wyrwanych z kontekstu i wciśnietych tylko po to by pod danym hasłem nie było pusto - stwierdzi to pewnie każdy kto ma średnią wiedzę o kaktusach. Przyznam się ze bardziej przykładałem się do napisania wypracowania z polskiego pisanego na kolanie na 5 min przed lekcją by cokolwiek oddać nauczycielce ..

Co do kwestii liczby gatunków - z tego co pamiętam A. coahuilense w znanych mi opracowaniach było traktowane jako osobny gatunek (mino zewnętrznego podobieństwa do A. myriostigma), choć jakieś 2 lata temu powstała niemiecka grupa robocza nt. Astrophytum  i oni zaliczali A. coahuilense do A. myriostigma - nie wiem czy z ignorancji czy rzeczywiście pojawiły nowe badania. Jak pisał Szychowski, A coahuilense podobno nie krzyżuje się w ogółe z A. myriostigma, ma inny kwiat - m.in. ma pomarańczowo-czerwoną gardziel podobnie jak a. capricorne, inne nasiona, a owocnia pęka u dołu, podobnie jak jest u A. capricorne. Trzeba by poszukać w internecie czy pojawily się jakieś nowa badania odnośnie Astrophutym.
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2014, 01:50:44 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Książka o Astrophytum
« Odpowiedź #12 dnia: Września 08, 2014, 11:19:48 »
Cytuj
na literaturę fachową ale większości z nas po prostu na nią nie stać. Poza przeczytaniem abstraktów to osobiście nie mam możliwości finansowych na dostęp do pełnych artykułów bo subskrypcja kosztuje krocie.

Skullmann  mam dla Ciebie miłą niespodziankę  :) - pod poniższym adresem masz całą księżkę o Astrophytum Heinza Hooke, w formacie pdf. To chyba najnowsza pozycja o tym rodzaju, mimo że ma już kilka lat. Pisana jest przez osobę która długo się tym rodzajem interesuje, ale to oczywiście nie znaczy ze nalkeży bałwochwalczo przed nią upadać na kolana, jak już napomknął gnet klasyfikacja kaktusów to temat płynny, podobnie jak uprawa, gdzie każdy może miec swoje własne doswiadczenia. Książka jest niestety po niemiecku, ale może i google-translate pomoże.
http://www.astrobase.de/Monografie/Astrophytum.pdf
Warto czasem bardziej wytrwale szukać w necie - książkę znalazłem przez przypadek po dość długim grzebaniu w necie pod hasłem Astrophytum
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2014, 11:25:08 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #13 dnia: Września 08, 2014, 07:05:22 »
Szkoda, że nie jest chociaż po angielsku. Ale dzięki wielkie.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #14 dnia: Października 01, 2014, 06:12:20 »
Ponieważ jak zauważyłem coraz więcej na forum miłośników astrophytum, myślę że warto  zwrócić uwagę na kilka szczegółów w uprawie astro.

Po pierwsze, szyjki korzeniowe astrowytów warto obkładać kamykami bo są dosć podatne na gnicie, zwłaszcza długa szyjka A. myriostigma.

Druga kwestia, na którą chciałbym zwrócić uwagę to to, że przyjanjmniej  astrophyta łatwo się przypalają, jako że mają niewiele lub wcale cierni.

Trzecia rzecz, słyszałem kilka razy opinię że A. asterias i A. coahuilense są trudniejsze w uprawie, oprócz tego że wolniej rosną.

Jeśłi ktoś ma  podobne lub inne spostrzeżenia, to niech napisze.
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2014, 06:13:54 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #15 dnia: Października 02, 2014, 10:01:08 »
nie che mi się wczytać ta monografia po nimieckiemu a z chęcią bym poczytała

Jedyną książkę na temat kaktusów jaką posiadam jest encyklopedia kaktusów autorstwa J. Rina i R. Subik i tam na temat a.asterias jest  napisane 
Cytuj
wraz z gatunkiem a. coahuilense jest ona najtrudniejszy do uprawy

Opisane są takie odmiany jak: a.capricorne, a. ornantum, a.asterias, a.myriostima var.nudum i var. potosinum jeżeli takie krótkie encyklopedyczne informacje są potrzebne z chęcia je tutaj przekopiuje :)


« Ostatnia zmiana: Października 02, 2014, 10:05:39 wysłana przez mroofka »
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #16 dnia: Października 02, 2014, 12:21:44 »
@mroofka, to nie odmiany tylko gatunki, należy trzymać się ustalonej nomenklatury botanicznej bo inaczej ta dyskusja będzie przypominała te z pudelka a nie o to chyba chodzi. Poza tym listę gatunków rodzaju Astrophytum wypisał w pierwszym wpisie Kryzys więc nie ma sensu umieszczać tych samych informacji w dodatku błędnie bądź niekompletnie. Możesz jeszcze zobaczyć tu: http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=1041.0 temat jest dość wyczerpująco opisany.

@Tomasz, faktycznie astraki mają tendencję do gnicia szyjki korzeniowej, straciłem tak dwie rośliny jak zaczynałem przygodę z Astrophytum. Zaleca się zwłaszcza początkującym umieszczać korzenie w substracie do około 3/4 a resztę wypełniać grubym żwirem albo drobnym grysem bez części organicznych. To znacznie uodparnia rośliny na błędy w podlewaniu. Poza tym sam substrat powinien być dużo uboższy od "standardowego", maksymalnie 1/3 części organicznych.

Co do przypalania, bardzo łatwo i to, jeśli rośliny są zimowane w piwnicy albo "na ciemno". Na wiosnę nawet niezbyt silne słońce może je przypalić. Trzeba je cieniować do około dwóch tygodni. Ja zimuję swoje na parapecie więc nie są tak podatne na poparzenie. Ale czy ma to związek z ilością cierni?
Sławek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #17 dnia: Października 02, 2014, 02:40:41 »
http://www.echinocactus.republika.pl/Uprawa%20rodzaju%20Astrophytum%20poprawione.pdf znalazłam coś takiego na temat uprawy astro, nie wiem natomiast jak z fachowościa tego źródła
magda

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum – wiedza ogólna
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 15, 2016, 01:15:25 »
Ukazał się artykuł dotyczący filogenezy rodzaju Astrophytum. Autorzy potwierdzają m.in. że rodzaj Astrophytum jest dobrym rodzajem (monofyletycznym), potwierdzają że Digitostigma należy do Astrophytum (A. caput-medusae), a A. coahuilense i A. myriostigma to dwa odrębne od siebie gatunki.  http://www.bioone.org/doi/abs/10.1600/036364415X690094?journalCode=sbot
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2016, 01:19:25 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą