Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek  (Przeczytany 5290 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« dnia: Sierpnia 29, 2014, 11:10:30 »
W 2013 r. w meksykańskim stanie Oaxaca, Znaleziono nową bardzo ciekawą mammillarię. Została ona ostatnio opisana w niemieckim piśmie poświęconym mammillariom jako Mammillaria bertholdii. Jest to bardzo ciekawy Bardzo ciekawy gatunek, który wygląd nasuwa skojarzenia z M. luethyi - wąskie brodawki, oraz z M. pectinifera - piórkowe uciernienie. Zdjęcie tej atrakcyjnej nowej rośłinki jest w ostatnim numerze The Cactus Explorer, razem z omówieniem tej nowości.:
http://www.cactusexplorers.org.uk/Explorer12/Cactus%20Explorer12_complete.pdf
Mammillaria bertholdii należy do tzw. wielkokwiatowych mammillaria, z kwiatem bardzo podobnym do M. saboae.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2014, 11:16:09 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2014, 11:12:52 »
połowę populacji pewnie już wykopali z naturalnych stanowisk
no ale znalazcy cos sie w końcu należy
Andrzej

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 29, 2014, 11:22:38 »
Pierwotny opis jest w Mitteilungsblatt des Arbeitskreises für Mammillarienfreunde. Band 38 / Nummer 2, 2014 /  s. 125.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 29, 2014, 11:26:53 »
Istotnie, ciekawe byłoby dowiedzieć się jaki jest jej zasięg występowania.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 30, 2014, 12:13:32 »
zasięg występowanie ?? w pierwszym roku ? raczej miejsce występowania na określenie zasięgu występowania potrzeba lat
roślinka ta została opisana w lutym tego roku a znaleźli ja pewnie z rok temu
musieli najpierw nazbierać nasion i trochę roślin
wywieźć ich z mexyku żeby można było ja produkować zanim obejma ja zakazy CITES
tak samo było z Aztekium vealdezi , w mexyku był zakaz wywozu a czesi wystawiali go juz na ebayu
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 30, 2014, 07:59:32 »
Tak, masz rację - oczywiście powinno być "ilość roslin na stanowisku" bo to na pewno występowanie miejscowe. ciekawe byłoby wiedzieć ile roślin jest na stanowisku i jak jest ono duże
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 30, 2014, 02:36:31 »
Cytuj
żeby można było ja produkować zanim obejma ja zakazy CITES

Z tego co się orientuję CITES działa automatycznie na wszystkie kaktusy meksykańskie

Cytuj
połowę populacji pewnie już wykopali z naturalnych stanowisk
no ale znalazcy cos sie w końcu należy

Nie sądzę żeby znalazca demolował stanowisko odkrytej przez siebie rośliny, tym bardziej że od faktu posiadania ilus tam egzemplarzy na parapecie wazniejszy jest sam fakt odkrycia kaktusa. Z drugiej strony zeczywiscie istnieje duze niebezpieczenstwo - jeden nieobliczalny zbieracz moze zniszczyc zupelnie  to pewnie niewielkie stanowisko - wkrótce pewnie zaczna sie poszukiwania roslinki dlatego nie dziwie sie ze nie ma zadnych danych odnosnie jej miejsca. Teraz głównym problemem jest jej jak najszybsze namnożenie dzięki czemu zmaleje popyt na roslinki z natury.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 30, 2014, 11:24:46 »
na pewno pełną ochroną objęte są nawet te kaktusy , które jeszcze nie zostały odnalezione  , , ale patrząc po Aztekim valdezii to w momencie ich opisywania pojawiły się również
zdjęcia rośliny w doniczkach i nasiona w ofercie , czyli ktoś najpierw zadbał dla siebie o materiał a następnie opisał i podał jakieś tam dane żeby miejscowa straż dobrze miejsce dopilnowała
Ale ja się temu wcale nie dziwię choć tego nie pochwalam , ale tez i nie ganię . Ile gatunków zwierząt żyje tylko dla tego ze ktoś je rozmnaża bo w naturze juz dawno by ich nie było
Rośliny pod ochroną u mnie w ogródku są bardziej chronione niż w naturze i łatwiej się rozmnażają , więc gdzie im jest lepiej ?? 
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2014, 12:36:24 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 31, 2014, 11:41:57 »
Cytat: Tomasz1
Z tego co się orientuję CITES działa automatycznie na wszystkie kaktusy meksykańskie
"Czysta" teoria. Jeśli coś nie ma opisu botanicznego to :
1. skąd wiadomo, że roślina należy do rodziny Cactaceae ?
2. kto ma wiedzę w Meksyku na temat czy jest to gatunek naturalnie występujący na stanowiskach naturalnych lub czy jest to kultywar?

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #9 dnia: Września 01, 2014, 10:35:11 »
Jacek, z przypisów 10 i #4 na stronie http://www.cites.org/eng/app/appendices.php które tyczą się  cactaceae wynika ze kultywarów też nie można przewozic z wyjątkiem  Opuntia , Selenicereus, Hatiora, Schlumbergere itp. Kaktusów sztucznie wyhodowanych nie można przewozić bez pozwolenia !

All parts and derivatives, except:
a)   seeds (including seedpods of Orchidaceae), spores and pollen (including pollinia). The exemption does not apply to seeds from Cactaceae spp. exported from Mexico, and to seeds from Beccariophoenixmadagascariensis and Neodypsis decaryi exported from Madagascar;
b)   seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers;
c)   cut flowers of artificially propagated plants;
d)   fruits, and parts and derivatives thereof, of naturalized or artificially propagated plants of the genus Vanilla (Orchidaceae) and of the family Cactaceae;
e)   stems, flowers, and parts and derivatives thereof, of naturalized or artificially propagated plants of the genera Opuntia subgenus Opuntia and Selenicereus (Cactaceae); and
f)   finished products of Euphorbia antisyphilitica packaged and ready for retail trade.

10    Artificially propagated specimens of the following hybrids and/or cultivars are not subject to the provisions of the Convention:
– Hatiora x graeseri
– Schlumbergera x buckleyi
– Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata
– Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata
– Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata
– Schlumbergera truncata (cultivars)
– Cactaceae spp. colour mutants, grafted on the following grafting stocks: Harrisia 'Jusbertii', Hylocereus trigonus or Hylocereus undatus
– Opuntia microdasys (cultivars).
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #10 dnia: Września 01, 2014, 12:23:29 »
jak by ktoś miał nasiona to chętnie kupię ........ :)
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #11 dnia: Września 01, 2014, 12:40:28 »
Zanim wysiejesz i doczekasz sie 0,5 cm siewek, bedzie mozna juz te rosline kupic po cenie mniejszej niz nasiona., a rok pozniej bedzie juz mozna ja dostac po cenie sensownej :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #12 dnia: Września 01, 2014, 12:41:35 »
A w ogóle patrząc się na ten gatunek zastanawiam sie czy nie da sie go rozmnozyc przez szczepienie brodawek tak jak niegdys M luethyi
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Mammillaria bertholdii - nowy bardzo ciekawy gatunek
« Odpowiedź #13 dnia: Września 02, 2014, 10:28:12 »
Według mojej wiedzy wszystkie mamilarie można rozmnożyć przez szczepienie brodawek