Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego  (Przeczytany 4586 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Artykuł o historii kolekcji kaktusów i sukulentów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/autoinstalator/joomla1/images/gazeta_pdf/27_wrzesien_2009.pdf
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline tangerine

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 17, 2015, 12:04:06 »
Odwiedziłem Ogród Botaniczny we Wrocławiu 3 sierpnia i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Chodzi mi konkretnie o dwie szklarnie tj. kaktusy Meksyku i sukulenty Afryki. Z jednym chyba wyjątkiem kaktusy tam prezentowane znajdują się w świetnej formie (oprócz jednej z Mammillarii która chyba zgniła), fantastyczne są również kępy przypołudnikowatych. Temperatura w szklarni z kaktusami wynosiła 45 st. więc trudno było wytrzymać dłużej niż kilka minut.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2015, 12:08:46 wysłana przez tangerine »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 17, 2015, 01:17:38 »
To może jakaś mała fotorelacja?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #3 dnia: Października 09, 2015, 11:26:21 »
Rzeczywiście jest trochę roślinek, i nie najgorzej są uprawiane w tych dwóch szklarniach, jednak wietrzenie jest rzeczywiście kiepskie. Ciekawa jest też ekspozycja rękodzielnictwa meksykańskiego z agaw, itp w szklarni z meksykanami. Jeśłi ktoś bedzie we wrocławiu to warto się wybrać. Gorzej jest w starej szklarnii - tam kaktusy są dziadowane.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #4 dnia: Października 10, 2015, 04:40:27 »
Jakby ogród za każdą roślinę zapłacił, to inaczej by o nie dbali. Większość roślin do kaktusiarni przekazała nieodpłatnie ś.p. Pani Zofia Pyjek. Jeszcze w latach 90 rośliny wyglądały, jako tako. Potem zero opieki nad roślinami. Jeszcze jakiś mądry profesor powbijał tabliczki dla personelu, żeby roślin nie podlewać, tylko od czasu do czasu zraszać. Masa roślin przypalona i ledwo żyjąca. Łatwo przyszło, to jak padnie, to zero strat. Nie ma kompetentnej osoby do zarządzania kaktusiarnią.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #5 dnia: Października 10, 2015, 09:24:50 »
Cytuj
Nie ma kompetentnej osoby do zarządzania kaktusiarnią.
Ja też odnoszę takie wrażenie. Zastanawiam się w tym kontekście jak do cholery musiał nisko upaść etos pracy w Polsce - ludzie chodzą do pracy gdzie są piękne rośliny, przyroda, ciekawe okazy, za którymi czasem ludzie jezdzą na drugą półkulę żeby je zobaczyć, albo płacą duża kasą i trud by je zdobyć do kolekcji - te same rośliny w ogrodzie nie stanowią dla tamtejszych opiekunów szklarni żadnego zaianteresowania, którzy tylko przychodzą do pracy by odfajkować 8 godzin - wiadomości potrzebne do uprawy typowych kaktusów można sobie przyswoić w ciagu pół godziny, nawet niech jednego dnia. Przynajmniej tak to wygląda.
« Ostatnia zmiana: Października 10, 2015, 09:29:35 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #6 dnia: Października 11, 2015, 03:15:01 »
Cytuj
Nie ma kompetentnej osoby do zarządzania kaktusiarnią
I nie będzie bo w Polsce praktykuje się godny potępienia obyczaj, mianowicie nepotyzm, poplecznictwo itp. Niestety ale praca w budżetówce jest zarezerwowana dla krewnych i znajomych osób będących przy władzy choćby tej na szczeblu gminnym czy będących na kierowniczych stanowiskach, choćby w/w placówce. Wiesz, spokojna posadka, nie ma obaw, że zwolnią z jakiegoś powodu, wymarzone miejsce dla jakiejś mniej wykwalifikowanej osoby no bo kto by się tam jakimiś zielskami przejmował a kompetencji czy wywiązywania się z obowiązków nikt nie będzie sprawdzał. Nie wierzysz? To pójdź do tamtejszego działu kadr i powiedz, że się znasz na tym i w rok doprowadzisz to do idealnego stanu. Myślisz,  że dostaniesz tą robotę?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #7 dnia: Października 11, 2015, 09:09:55 »

Dokładnie tak. Dodam jeszcze że tym bardziej to razi, że ogród nalezy do Uniwersytetu, czyli placówki nauakowej, która powinna trzymac jakiś poziom.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #8 dnia: Października 12, 2015, 12:00:17 »
Ogólnie rzecz biorąc to całościowo z ogrodem nie jest tak źle. Nie oszukujmy się ale kaktusy są sportem niszowym w Polsce.
Cytat: skullman
To pójdź do tamtejszego działu kadr i powiedz, że się znasz na tym i w rok doprowadzisz to do idealnego stanu. Myślisz,  że dostaniesz tą robotę?
Oprócz kaktusów będziesz miał dużo więcej do roboty. Uwierz mi, że za te pieniądze co by Ci tam dali nie utrzymał byś się we Wrocławiu.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #9 dnia: Października 12, 2015, 12:16:31 »
Jacek, niezaleznie od malej wysokosci płacy przychodzi sie do roboty by cos pozytecznago zrobic - jesli ktos ma wszystko gdzies to sam siebie gnoi. Nie wiem czy tak jest jak mówie, moze rzeczywiscie maja za wiele pracy i nie ogarniaja, ale kaktusy nie sa roslinami wymagajacymi duzo i stalej opieki, tylko znajomosci podstaw uprawy, poza tym jako instytucja naukowa powinni trzymac jakis poziom - stara szklarnie to tragedia.
Cytuj
za te pieniądze co by Ci tam dali nie utrzymał byś się we Wrocławiu.
ądzę za mozna sie utrzymac - w instytucjach panstwowych nie placa placy minimalnej
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2015, 12:19:17 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #10 dnia: Października 12, 2015, 01:04:15 »
Tomku jak dobrze wiesz z pomieszczeń Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego raz w miesiącu korzystają członkowie PTMK. Tam mają swoje cykliczne spotkania. Może trzeba się zebrać raz na jakiś czas i wspomóc "Kaktusiarnię" swoją pracą. Takie przyjemne z pożytecznym.  Myślę, że zarządca ogrodu nie miałby nic przeciw.

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #11 dnia: Października 12, 2015, 01:15:51 »
Cytat: Tomasz1
w instytucjach panstwowych nie placa placy minimalnej
Tam się prowadzi badania naukowe i na nie idzie większość funduszy. Jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia to w instytucji państwowej zaczniesz pracę od najniższego wykształcenia + 10% premii. Na początek na Wrocław to całkiem niezła kasa.   ;)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #12 dnia: Października 12, 2015, 11:03:49 »
Jacek, członkowie wrocławskiego klubu kaktusiarzy spotykają się na spotkaniach żeby pogadać o kaktusach a nie po to by wyręczać w pracy młodych zdrowych pracownikow ogrodu !! Również udzielanie tymże pracownikom porad uprawowych nie ma sensu bo wiadomości o uprawie kaktusów są powszechnie dostępne, trzeba sie trochę zainteresować tematem. Po prostu wygląda na to ze sytuacja wpisuje się w całosć funkcjonowania wszystkich instytucji państwowych w kraju - dosc powszechnej niekompetencji. choć może mi się tylko wydaje - nie wiem, nie znam ogrodu, w każdym razie czesc roślin jest zaniedbana i to jest fakt.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Artykuł o historii kolekcji kaktusów Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
« Odpowiedź #13 dnia: Października 12, 2015, 09:06:25 »
Tomek większość z tych kręcących się tam to ... studenci, piszący swoje prace.