Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kolekcja lofoforka  (Przeczytany 36654 razy)

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Kolekcja lofoforka
« dnia: Sierpnia 26, 2014, 11:42:30 »
Większość moich roślin ma dwadzieścia parę lat - w owym bowiem czasie nabrałem zamiłowania do kaktusów :D
Jednak przez ten czas kolekcja nie rozrastała się ilościowo i dzisiaj, po tylu latach, mam zaledwie ok. 50 roślin
Tak wyglądała siedziba kaktusów 4 lata temu:

« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2014, 10:00:22 wysłana przez lofoforek »
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 26, 2014, 11:43:10 »
Tak 2 lata temu:

« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2014, 10:00:49 wysłana przez lofoforek »
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 26, 2014, 11:43:58 »
A tak dzisiaj:

« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2014, 10:01:22 wysłana przez lofoforek »
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 27, 2014, 01:03:15 »
Najgorzej było 2 lata temu, gdy kaktusy które stały na niższych półkach miały zdecydowanie zbyt mało światła. Teraz jest OK.Podziwiam piekne egzemplarze kaktusów kolumnowych. mimo że kolekcyjka nieliczna ilościowo, to wiekowo jest więcej starszych kaktusów niż w niejednej kolekcji
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 27, 2014, 10:53:35 »
2 lata temu szklarania była o połowę mniejsza. Teraz są lepiej wyeksponowane chociaż mam obawy że w przyszłym roku może zabraknąć miejsca :D
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 27, 2014, 10:55:15 »
Tak sobie myślę, że upodobanie do kaktusów może być dziedziczne...
Zamieszczam zdjęcie kaktusów mojej prababci, wykonane w 1934 roku :)

« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2014, 10:01:55 wysłana przez lofoforek »
Pozdrawiam
Piotr

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 27, 2014, 01:37:08 »
bardzo ładnie
teraz do tego dojdą siewki , to się kolekcja powiększy
więc zawczasu musisz myśleć o powiększeniu szklarenki  :) 
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 27, 2014, 03:37:21 »
Jeśłi chodzi o szklarnie - tę z 3 piętrami, to niestety trzeba powiedzieć że zle zagospodarowales miejsce - wszystke te kaktusy udaloby sie zgromadzic na jednym poziomie.
Jesli choidzi o kaktusy prababci, to zdjęcie SUPER ! Takie zdjęcie od razu kwalifikuje sie do najpiękniejszych zdjeć kaktusów ! Swietnie ze cos takiego sie u ciebie zachowało. Chyba nikt z kaktusiarzy nie ma takich pamiątek !
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2014, 03:40:04 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 27, 2014, 03:52:08 »
Rzeczywiście jeśli chodzi o szklarnię z tego roku to bardziej chodziło mi o ładne wyeksponowanie roślin. I stąd pomysł zrobienia takiej widowni. Tak naprawdę regał ma 5 poziomów (zdjęcie poniżej w trakcie realizacji). Dzięki temu mam też łatwiejszy dostęp do roślin stojących na górnej półce w rogu.
W przyszłym roku muszę te regały oczywiście przebudować. Z tym, że myślę, że 2 poziomy to max żeby rośliny stojące niżej nie były zbyt zacienione?

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 28, 2014, 10:00:54 »
Tymczasem kolekcja się pomału powiększa :)
Nowi mieszkańcy szklarni:

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 28, 2014, 10:05:37 »
I jeszcze:

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 28, 2014, 11:58:26 »
Zaciekawiła mnie nieznajoma mi nazwa Echinofossulocactus cylindricus, i rzeczywiście, w internecie nic o niej nie można znaleźć - to pewnie jakieś okreśłenie produkcji naszych czeskich kolegów, tylko co się za nim kryje...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2014, 09:41:12 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 29, 2014, 09:10:45 »
Echinofossulocactus cylindricus został zakupiony na Allegro z hodowli pp. Licznerskich.
Wysłałem pytanie do p. Marysi, która się zajmuje sprzedażą.
Dam znać jak się czegoś dowiem
Pozdrawiam
Piotr

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 29, 2014, 09:22:45 »
Z tego co się orientuję, P. Marysia ma w ofercie wiele mutantów i kaktusów szczepionych za czym nie specjalnie przepadam. Preferuję 'czyste' gatunki, które nie są szczepione dla przyspieszenia wzrostu ( wyznaję zasadę, iż szczepimy jak już nie mamy innego wyjścia by ratować roślinę - szczególnie przeróżne variegaty bo to przecież inaczej 'upośledzone rośliny' mające problem z brakiem chlorofilu jakie często widzę w Biedronkach ).

Myślę, że prawdziwy hobbysta szuka roślin czysto gatunkowych i spokojnie poczeka aż roślina sie rozwinie w sposob naturalny bez szczepienia bo przecież nie chce ich sprzedać i na nich zarobić jako że nie ma w tym celu komercyjnego. Rozumiem jednak, że są także i inni kaktusiarze, którzy są zwolennikami szczepienia.

Też nie znam tego echinofossulocactusa. Jednak w tym gatunku jest bardzo wiele odmian.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 29, 2014, 10:07:01 »
Cytuj
poczeka aż roślina sie rozwinie w sposob naturalny bez szczepienia
Kiedyś też byłem calkowitym wrogiem szczepienia i znałem podobne sobie osoby, jednak z czasem stalem się bardziej wyrozumiały. Przede wszystkim wzrost niektórych kaktusów jest bardzo wolny i po prostu człowiek ma z nich mało radości, a druga najważniejsza rzecz - niektóre kaktusy po prostu padają nieszczepione, nawet w jednym czy drugim sezonie bedziesz je chuchał i dmuchał, to kiedyś pewnie zabraknie ostrożności i kaktus padnie. Niestety najczęściej nadwrażliwe są właśnie te wolnorosnące.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 29, 2014, 10:11:52 »
mała polemika na temat kultywarów i innych ;
nie można tak do końca generalizować ze prawdziwy kaktusiarz to ten co zajmuje się jedynie czystymi gatunkami , to już zostało zrobione przez bardzo wielu specjalistów i my mali kaktusiarze nie mamy w tym względzie już nic do zrobienia , no chyba ze ktoś ma fundusze i podróżuje po obu Amerykach i jest w stanie coś tam upolować i wnieść do   tego tematu .
Oczywiście można tej całej nowowyprodukowanej reszty kaktusów nie lubić , ale trudno odmówić tym ludziom co to robią i lubią że nie są kaktusiarzami . Gdyby takich ludzi nie było nie mieli byśmy nowych odmian jabłek , którymi obecnie się zajadamy .To samo dotyczy szczepienia , sam osobiście wolę kaktusy na własnych korzeniach , ale jak sieję to zawsze kilka idzie od razu do szczepienia z wielu powodów / brak chlorofilu , szybszy wzrost , szybsze kwitnienie a co za tym idzie nowy materiał do siewu . szczepione więcej odrostkują i to zwiększa od razu daną populację , istnieje możliwość jakiegoś zarażenia materiału siewnego i padaczki wszystkich siewek /  A co do handlu i komercji , no cóż , gdyby nie Ci co produkują i sprzedają
to i my nie mielibyśmy większości naszych kolekcji
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 29, 2014, 12:51:49 »
Zgadzam się z Andrzejem - hodowla w czystości gatunkowej i dodatkowo wyłącznie na własnych korzeniach to z jednej strony wyzwanie a z drugiej właściwie praca naukowa :) Sam mam takie ciągoty ze względu na moje przyrodnicze wykształcenie ale niestety trudno się oprzeć różnym pięknym mieszańcom czy  kultywarom. Dodatkowo to ambitne zadanie utrudnia spore zamieszanie w systematyce kaktusów.
Producenci, rzecz jasna, traktują kaktusy tak jak rośliny ozdobne i zawsze będą dążyć do wyhodowania ciekawych odmian - wielkokwiatowych na przykład.
Tak jak w przypadku tulipanów których zdjęcie zamieszczam niżej - odmiana botaniczna jest niziutka i skromniutka a wiemy ile różnych odmian tulipanów o fantazyjnych ksztłatach i kolorach istnieje.

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 29, 2014, 10:56:46 »
A wracając do kaktusów - prezentuję nowych przyjaciół :)

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 29, 2014, 11:00:47 »
Hmm, pierwszy szczepiony kaktus... Ale M.leuthyi mnie urzekła :)

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 30, 2014, 08:29:02 »
Mammillaria moelleriana mnie zachwyciła - jak nie zbieram mammillarii to corqaz blizej jestem mysli zeby dla niektorych zrobic wyjatek - ita bedzie chba do nich należeć !
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 30, 2014, 08:42:59 »
Bardzo zadziorna przy okazji :D
A skąd Twoja niechęć do mammillarii Tomku?
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 30, 2014, 08:43:26 »
Piotrek, jeszcze jedno.
Przesadzilbym wiele twoich kaktusów zarowno ze wzgledow praktycznych jak i estetycznych. Wielu kaktusiarzy trzyma kaktusy w malych doniczkach gdzie ich walor estetyczny bardzo niewiele znaczy bo traktuja ja tylko jako kolejna zabawke do kolekcji. W istocie kaktus duzo ladniej wyglada gdy razem ze swoim najblizszym otoczeniem tworzy jakas kompozycjyjną całość - pewien wycinek przyrody. Twoje np. A.  asterias czy G. spegazzinnii wygladałyby dużop bardziej malowniczo - a tak to tylko kolorowa kulka.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2014, 08:52:20 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 30, 2014, 08:44:59 »
Cytuj
A skąd Twoja niechęć do mammillarii Tomku?
Z kwiaciarni, a także jej duzej obecnosci w kolekcjach - po prostu mi sie znudzily.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 30, 2014, 08:53:35 »
Twoje np. A.  asterias czy G. spegazzinnii wygladałyby dużop bardziej malowniczo - a tak to tylko kolorowa kulka.

Tak, masz rację. Mam zamiar jeszcze przed zimą zrobić duże przesadzanie. Czekam na dostawę ziemi :D
Czytałem, że większość meksykańskich kaktusów lubi raczej ziemię obojętną a Astrophyta wręcz lekko zasadową. Jaką mieszankę dla nich sporządzić?
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 30, 2014, 08:58:37 »
po prostu mi sie znudzily.
Niepodobna! Co rusz nowe gatunki są odkrywane przecież :D
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 30, 2014, 09:02:44 »
niestety z astrofytami jest ten problem ze zaleca sie dodawac wapienia - nie wapna !! Różni kaktusiarze biorą go z roznych zrodel. Ja przyznam sie gdy zaczynalem uprawiac astro po prostu lalem w nie nieprzegotowana woda - kranówką. Nie mialem czasu by sie przekonac czy to bylo dla nich optymalne, bo szybko zrezygnowalem z astro z powodu braku miejsca. Ale moze jakis fachowiec od astro na forum wypowie sie - Kryzys, wywolują cię :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 30, 2014, 09:06:57 »
A co do nowych mammillarii - taka jak ta ostatnia nowoodkryta zdarzaja sie rzadko, wiekszosc niczym sie nie wyroznia - to nieznaczy ze nie są urodziwe, ale jakbym np poustawial obok siebie wszystkie gatunki i odmiany to wiekszosci bym nie odroznil od siebie. Fakt, jest duzo interesujacych i wyrozniajacych sie gatunkow, ale jakos tez estetyka mammillarii - t.j.  brodawki i wianuszki kaiatkow do mnie nie przemawia.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 30, 2014, 11:11:56 »
co do mammillari to jest to jeden z nielicznych gatunków z których można się specjalizować w nieskończoność  , jest ich bardzo dużo i nie sposób mieć wszystkie
Kiedyś jak jeździłem po Polsce do hodowców  kaktusów to trafiłem do Pana Piekacza w Łodzi . Gość miał wielką szklarnie i chyba 80% to były Mammillarie - piękne
już nawet w samym obrębie mammilari można zrobić kilka świetnych kolekcji np; białe a jest ich sporo , grupa małych mammillari jak ; bertholdii , theresae , goldii czy luethyi
to jedne z najładniejszych kaktusów . Taka historyjka ; kiedyś miałem kilka szczepionych  mammillari theresae i postanowiłem jedną ukorzenić , odciąłem jeden pęd tak ok 6 cm ,
duży odrost , zasypałem ranę sreberkiem  zawinąłem dolną część w papierek wc i wstawiłem do małej doniczki pionowo w celu ukorzenienia . Mijały tygodnie a korzeni nie było
postawiłem tą doniczkę gdzieś na segment razem z innymi szpargałami i zapomniałem o kaktusie . Dwa lata później  szukając czegoś tam natknąłem się na tą doniczkę , i co ??
M theresae jak nie miała korzeni tak nie miała , była sporo skurczona ale miękka , postanowiłem ją naszczepić ale już nie dała rady , po naszczepieniu po jakimś czasie wyzionęła ducha .
A co do Asteriasów to ja osobiście używam łupek z kurzych jajek :) wysuszę , pokruszę , dodam do ziemi zrobionej jak dla reszty kaktusów , tylko staram się nie dawać duzo ziemi workowanej bo ta jest na bazie torfów , więc tego niewiele , troche kompostowanej ziemi a ok 70% to różnego rodzaju żwirki żwirek . Dobrze jest sobie kupić pHametr jakikolwiek
kropelkowy czy bardziej profesjonalny działający na zasadzie pomiaru potencjału elektrycznego w danym podłożu .     
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpnia 30, 2014, 11:22:33 »
Dzięki Andrzej :) mam nadzieję, że i mnie się mammillarie nie znudzą :D
Skorupki jaj to dobry pomysł :) Mierzyłeś pH-metrem glebę po dodaniu skorupek? Zastanawia mnie na ile wapń zawarty w nich jest dostępny dla podłoża...
Czy oprócz Astrophytów jakieś jeszcze rodzaje potrzebują zasadowego podłoża?

Pozdrawiam
Piotr

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcja lofoforka
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpnia 30, 2014, 11:28:09 »
ja dodaję te " jajka " :) jeszcze do reszty mexykańców / np; ariocarpus / ale już w mniejszej ilości
bardzo prosty i dobry jest     http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Sprawdzamy-odczyn-gleby-728-a/str0
wystarczy tutaj pokruszyć łupinki i dodać kilka kropelek odczynnika żeby kolor natychmiast zmienił się na ciemno niebieski
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2014, 11:30:10 wysłana przez Kryzys »
Andrzej