Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Doświetlanie siewek kaktusów  (Przeczytany 17908 razy)

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #60 dnia: Września 28, 2014, 11:31:39 »
Wilgotność we wszystkich jest podobna - po zakończeniu "dnia" świetlnego na wszystkich foliach pojawia się mgiełka.
W jednym słoiku pojawiła się pleść więc na razie zrobiłem  4 małe dziurki w folii i będe obserwować.
Martwi mnie te Ariocarpus (1) - nic tam nie wykiełkowało. Ale czytałem u Woźniaka, że kiełkują po 3-4 tygodniach więc może ruszy?
Pozdrawiam
Piotr

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #61 dnia: Września 28, 2014, 11:37:41 »
jak pojawia się choćby oznaka pleśni to należy ;
otworzyć pojemnik
opryskać środkiem grzybobójczym siewki , nasiona , substrat
następnie nie zamykać tylko dzień dwa obserwować
pleśń musi całkowicie zniknąć
jeszcze raz opryskać i ewentualnie znów zamknąć

ciepłe suche powietrze powstrzymuje rozwój pleśni , wilgotność znów sprzyja rozwojowi
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #62 dnia: Września 28, 2014, 11:41:53 »
Dzięki za radę :) Jutro zatem biorę się za oprysk
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #63 dnia: Września 29, 2014, 07:31:47 »
A te dane to ile dni od wysiewu?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #64 dnia: Września 29, 2014, 08:24:52 »
Nry od 1-15 mają 3 tygodnie a 16-18 dwa tygodnie
Pozdrawiam
Piotr

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #65 dnia: Października 30, 2014, 08:30:57 »
Miałem zamiar kupić i wysiać nasiona Arthrocereus rondonianus. Trafiła się jednak okazja, więc nabyłem 2 dwuletnie siewki (właściwie jedną, bo drugą dostałem gratis) i zastanawiam się teraz jak je przezimować, bo doświadczenia z tak młodymi kaktusami nie mam. Doświetlać? Zimowane zupełnie na sucho też chyba nie wchodzi w grę? Rośliny mają po 5 cm. wysokości.
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #66 dnia: Października 31, 2014, 06:00:20 »
Ciepło - Arthrocereusy pochodzą z Brazylii. A tak w ogóle to są to pięknie kwitnące kaktusy, i do tego jedne z niewielu kaktusów kolumnowych wczesnie kwitnących.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #67 dnia: Października 31, 2014, 07:23:26 »
Dzięki, Tomku.
Mateusz

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #68 dnia: Stycznia 20, 2015, 06:20:23 »
Tej jesieni pierwszy raz pokusiłem się o zbudowanie czegoś czym mógłbym doświetlać siewki, gdyż nie byłem zadowolony z rezultatów jakie osiągałem siejąc wiosną na parapetach. Urządzenie jest dość proste, składa się z 5 sklejonych ze sobą płyt karton-gips, oświetleniem jest 6 żarówek LED każda o mocy 2,4W, barwa światła zimno-biała. Wymiary wewnętrzne pudła to 55*27*13cm. Do wysiewów użyłem doniczek 5*5*5cm, żarówki są płaskie i prawie przylegają do sufitu, więc odległość pomiedzy krawędzią doniczek a źródłem światła to  6-6,5cm.
Nie wiem czy światła jest odpowiednia ilości, pewnie też żarówki mogłyby być odpowiedniejsze, być może także siewki czułyby się lepiej przy świetle zamontowanym wyżej, ale mocniejszym (rozproszenie), ale jak dotychczas wyniki są zadowalające, na pewno lepsze niż na parapetach.
Ciekawy jestem jak szybko Wam rosną siewki, bo o ile ze swoich jestem dość zadowolony, to kiedy oglądam wysiewy innych, zamieszczone w sieci do dopada mnie deprecha, tempo wzrostu co najmniej 2 razy szybsze, np. Ariocarpus po 3 miesiącach z dobrze wykształconymi brodawkami ok 5mm.

Oto zdjęcie fitotronu widzianego od wewnątrz, oraz przykładowe siewki wysiane 2,5 miesiąca temu, do zdjęć wybierałem raczej te dorodniejsze poza Gymnocalycium, które zostało zaatakowane przez pleśń i chyba nic z nich nie będzie. Doniczki mają 5cm.
Tomek

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #69 dnia: Stycznia 20, 2015, 06:22:07 »
cd
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2015, 06:25:23 wysłana przez chemick »
Tomek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #70 dnia: Stycznia 20, 2015, 08:09:38 »
siewko ładne ... ale ... widać ze chyba co dopiero były podlane i wyglądają tak jak by stały w wodzie
każdy ma swoje metody ale też każdy z doświadczeń innych powinien coś dla siebie znaleźć
pojawił się już glon i to dość mocno , ja na swoim podłożu do siewek praktycznie do momentu pikowania nie miałem glonu

Twoje podłoże ma sporo związków  organicznych , moje było czysto mineralne a co za tym idzie było bardzo przepuszczalne
wierzchnia  część w ciągu kilku godzin przesychała i glon nie miał jak się pokazać
inna sprawa ze do przygotowanego podłoża dosypuję zawsze środek przeciw glonom i porostom jak również środek grzybobójczy   
mimo zaprawiania nasion zaprawą nasienną
im więcej chemii tym śpisz spokojniej  .
W celu szybszego osuszenia doniczek możesz położyć pod doniczki ręczniki papierowe , bardzo ładnie wyciągają nadmiar wody z doniczki
a przy okazji wysychając bardzo dużą powierzchnią podnoszą wilgotność powietrza w mnożarce co umożliwia zmniejszenie podlewania
no i co jakiś czas te ręczniki trzeba wymienić   
Andrzej

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #71 dnia: Stycznia 20, 2015, 08:40:53 »
Siewki nie były podlane, po prostu cały czas mają dość mokro, ale na pewno nie stoją w wodzie. Nie dodałem, że każda doniczka zamknięta jest w woreczku, więc wilgotność mają dość wysoką. Mówisz, że za mokro? Zawsze miałem problemy z dobraniem właściwej wilgotności dla siewek, mam wrażenie, że sporo moich niepowodzeń brało się z przesuszenia substratu. Glona nie zauważyłem, dopiero na zdjęciu, faktycznie coś tam jest w 2 doniczkach, ale nie wydaje mi się by zagrażał siewkom, a może się mylę i nawet taka ilość jest niebezpieczna?
W mnożarce mam także siewki z wiosny zeszłego roku które całą wiosnę, lato i jesień spędziły na parapecie płd-wsch oczywiście cieniowane. Niestety marnie to wyszło, przez cały sezon tylko niewiele siewek osiągnęło wielkość taką jak te wysiane w listopadzie po 2,5 miesiącu. Teraz w fitotronie zaczęły nareszcie rosnąć, podlewane są dość obficie, ale nie zafoliowane.
Moje podłoże jeśli ma związki organiczne to tylko w postaci włókna kokosowego, skład substratu to właśnie ten kokos, bardzo drobny żwirek i żwirek dla kota, czyli dość przepuszczalne. Do tego czasami prysnę previcurem i jakimś nawozem do kwitnących.
Tomek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #72 dnia: Stycznia 20, 2015, 10:21:59 »
glon nie jest wielkim problemem do czasu jak jest jedynie na podłożu ale przy szybkim wzroście potrafi zarosnąć siewki
w tym przypadku to nie jest możliwe , ja osobiście nie jestem zwolennikiem jakiejkolwiek innej formy życia po za siewkami
dla tego stosuję sporo chemii , nawet nawozy stosuję mineralne a nie organiczne
 
Andrzej

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek kaktusów
« Odpowiedź #73 dnia: Stycznia 21, 2015, 12:01:28 »
A jak z wilgotnością substratu? Czy ze swojego doświadczenia możesz powiedzieć jakie jest najlepsze dla siewek? Masz może jakieś zdjęcia wysiewów 2-3miesięcznych? Tak dla porównania.
Tomek