Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Astrophytum  (Przeczytany 2219 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Astrophytum
« dnia: Lipca 28, 2014, 10:17:48 »
Budzi się nowe zycie. siewki A. ornatum ze zbioru 2012r, przez Piotra Modrakowskiego jakao pierwsze ruszyły. Wysiane zostały jakiś tydzień temu i zaczęły kiełkować po 2 dniach. Pozostałe jeszcze nie ruszyły!

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Lipca 28, 2014, 10:19:31 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 28, 2014, 11:38:13 »
Astrophytum mają chyba spore nasiona? Na początku lipca też trochę wysiałem - 5 gatunków Echinopsis i 5 gatunków Lobivia. Pogodę miały nie najlepszą do kiełkowania, słońca było jak na lekarstwo.
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 29, 2014, 08:28:25 »
Tsk, nasionka astrofytów są duże i ładnie kiełkują. Co do światła, to uwazam że do samego kiełkowania nie wiele go potrzeba, później już więcej, ale też nie palące słońce jak dla kaktusów starszych - młode kaktusy w przyrodzie najcześciej kiełkują i rosną pod innymi rośłinami tzw. roślinami - mamkami, które je m.in. cieniują.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 30, 2014, 12:41:33 »
(...) Co do światła, to uwazam że do samego kiełkowania nie wiele go potrzeba, później już więcej, ale też nie palące słońce jak dla kaktusów starszych (...)
O tym akurat przekonałem się w zeszłym roku. Wysiałem jakąś mieszankę ze sklepu ogrodniczego, wystawiłem 2-3-miesięczne siewki na zewnętrzny wschodni parapet i się ugotowały.
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 30, 2014, 04:55:22 »
Wszystko trzeba robić stopniowo, szczególnie z siewkami - cieniowanie jest tu nieodzowne. Podejrzewam że mogłyby wytrzymać to słońce jeśli byłyby odpowiednio przyzwyczajoner, co nie znaczy że warunki byłyby optymalne.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 01, 2014, 09:15:17 »
Nie było szans, żeby wytrzymały, bo zostały wystawione na bezpośrednie słońce i nawet mi do głowy wówczas nie przyszło, żeby je cieniować. Dopiro później poczytałem co i jak. ;) Nie była to wielka strata, ale nauczkę dostałem.
A jak Twoje pozostałe? Wschodzą?
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 05, 2014, 05:35:37 »
Dopiero niedawno zaczęły i dużo mniej wydajnie, wynika z tego że A. ornatum kiełkuje bardziej chętnie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 05, 2014, 09:47:52 »
astraki kiełkują raczej bardzo dobrze , ale świeże , Ty siałeś dwuletnie nasiona i pewnie dla tego coś nie tak poszło , same nasiona mogły być gdzieś po drodze
nie do końca dobrze przetrzymane
ja wysiałem w tym roku nasiona czeskie  ok 60% w tym kilka prawie 100% inne po ok 20%
kupiłem tez nasiona na ebay od Königsbach-Stein, Niemcy , Kupiłem 100 nasion dostałem 160 skiełkowało ok 120 , w pierwszych 4 dniach było ponad 76 wschodów
reszta wzeszła do 2 tyg i wtedy przestałem liczyć , bo już zacząłem szczepić
Andrzej

MongWinWin

  • Gość
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 20, 2014, 09:29:12 »

Wierzę, że tak się dzieje. To jest fajne
Do tego, nie wiem, jeśli nie po to, ja nie wiem.
A potem dowiedziałem się, najbardziej o tym.

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 20, 2014, 11:48:16 »
język wietnamski zawsze mi się bardzo podobał

rób jak uważasz
ale uważaj jak robisz
bo jak by nie daj Boże
to niech Bóg broni ..........
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Astrophytum
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 20, 2014, 12:10:18 »
nie wiem czy jest sens w polemizowaniu z intenetowymi robotami spamerskimi. :) Mam nadzieje ze admini wykasują naszego nowego "forumowicza"
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą