Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Jakich używacie nawozów do kaktusów?  (Przeczytany 2173 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« dnia: Lipca 16, 2014, 04:15:52 »
Kaktusy, jak każde inne rośliny potrzebują pokarmu. Jeśłi podłoże jest w nie zbyt ubogie - np. kaktus rośnie w podłozu bardzo mineralnym lub "hipermarketowym" podłożu torfowym, albo z czasem podłoze wyjałowieje, należy kaktusy "dożywiać". Wopcec tego pytanie do forumowiczów - jakich używacie nawozów do kaktusów?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 16, 2014, 04:48:40 »
od kilku lat nie nawoziłem kaktusów , jedynie podlewałem czyściutką deszczówką , w tym roku mam więcej czasu , poprzesadzałem sporo roślin
i mam zamiar pierwszy raz od dość dawna je po nawozić  , mam taki bardzo stary nawóz TROPAPHIL produkowany jeszcze za czasów DDR
:) wiem ze u niektórych pojawił się w tym momencie uśmiech , ale był to na prawdę bardzo dobry nawóz  , a jako ze jest w 100% mineralny więc chyba mu nic się nie zmieniło ............. 
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 16, 2014, 07:14:17 »
O ,fajnie, że jest taki temat bo ja właśnie miałem o coś takiego pytać. Sam jeszcze nie nawoziłem kaktusów bo raz, że je mam krótko (niektóre od trzech lat) a dwa dostają co roku nowe podłoże więc doświadczenia w temacie brak. W tym roku to jeszcze wełnowce zafundowały moim roślinom ponadprogramowe przesadzanie i mycie korzeni. Roślinki dostały nowe większe doniczki więc przesadzanie szybko im nie grozi. Ale do rzeczy, czym najlepiej dokarmiać astrofyta? Czy jest/ktoś zna może jakiś nawóz z zawartością kwasu siarkowego? A może można normalnie dodać odrobinkę H2SO4 do wody do podlewania albo do jakiegoś nawozu?
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 16, 2014, 07:53:39 »
kwas siarkowy można spoko dodawać do wody , trzeba tylko bardzo dokładnie znać proporcje , aby otrzymać żądane stężenie .
Do nawozów bym nie dodawał , nawozy maja własnych związków chemicznych pod dostatkiem  , a kwas siarkowy na pewno zaraz wszedł by w reakcję
i nie wiadomo co by się tam porobiło  / chemik mógłby coś na ten temat powiedzieć / .
Co do astrophytum to chyba nie z kwasem trzeba działać , kaktusy te wymagają pH 6,5 / 7  czyli gleby prawie obojętnej  a o taką jest trudniej niż kwaśną
wszystkie ziemie z worka są robione na bazie torfów niskich i wysokich a następnie pH jest podwyższane za pomocą wapna , które to akurat jest ciężko przyswajalne przez Astrophyta , wolą wapń w postaci gipsu
jest sporo opracowań w internecie o Astropytum , więc o informacje raczej nie jest trudno

bardzo lubię te roślinki :)
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 16, 2014, 08:52:06 »
Ja używam nawozy, stosuję popularne nawozy jakie można dostać w marketach, z tym że staram się stosować zamiennie różne marki.
Astrophyta kiedyś uprawiałem i po prostu podlewałem wodą kranową o odczynie jak powszechnie wiadomo obojętnym. dodawałem tez gipsu.
W naturze astrofyta żyją na podłożach z wapieniem - węglanem wapnia - on jest nierozpuszczalny w zwykłej wodzie, ale kwaśne deszcze go rozpuszczają, i jony wapnia są w ten sposób przyswajalne przez rośłinę.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 16, 2014, 09:37:13 »
No właśnie do tego zmierzam, kwas siarkowy reaguje z węglanem wapnia w podłożu dając siarczan wapnia czyli gips i astraki rosną jak wściekłe... Ale dodaję gips do podłoża mimo wszystko.
Sławek

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 16, 2014, 09:53:23 »
Myślę, że mogę napisać o moich doświadczeniach w charakterze ciekawostki, raczej nie do naśladowania. Moja przygoda z kaktusami zaczęła się na samym początku lat siedemdziesiątych. Moje zamiłowania przede wszystkim do fotochemii, ale przez to w ogóle do babrania się w roztworach spowodowały, że po dwóch, czy trzech latach przestawiłem całą kolekcję na uprawę hydroponiczną. W domowej roboty naczyniach z plastikowych pudełek i mydelniczek poiłem moje nieduże kaktusy i sukulenty (np. z rodzaju Lithops, czy Kedrostis) roztworami zestawionymi z licznych makro i mikroelementów, według własnej receptury (opartej na literaturze i doświadczeniach Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu). Roślinki szybko rosły (zbyt szybko) i moje mydelniczkowe naczynia przestały się sprawdzać. Zastosowałem metodę osadzenia roślin w żwirze o granulacji 1 - 3 cm (ze względu na dostępność i wagę fatalnie wybrałem lastrico) zalanym roztworem soli. Przez ok. 5 lat miałem świetne rezultaty - piękne ciernie, doskonale wybarwione, zdrowo rosnące rośliny. Jednak po ok. 5 latach wzrost roślin prawie ustał. To co zaobserwowałem spowodowało, że raz na zawsze odstawiłem lastriko, które wchodziło w reakcje chemiczne i częściowo zmieniało się w niezwykle drobny pył, który oblepiał korzenie roślin. Mimo corocznego przepłukiwania substratu, korzenie zostały skutecznie odizolowane od roztworu soli. Potem trzymałem rośliny w różnych substratach, z większą lub mniejszą zawartością ziemi,aż ostatecznie  dla kaktusów i części sukulentów "osiadłem" na mieszaninie kilku żwirków, powiedzmy, bez dodatku próchnicy, a dla części sukulentów (np. Havorthia) - ten sam żwirek z dodatkiem próchnicy własnej roboty i ziemi z kretowisk na glebie typu mady. Rodzaj substratu decyduje o sposobie zasilania. Głównie zasilam macro i microelementami zestawianymi samodzielnie z ponad 20 związków chemicznych (cz.d.a.), z których niektóre coraz trudniej mi zdobywać (np. związki litu). Jak mam czas. Kiedy nie mam czasu, korzystam z gotowych, różnych, kupowanych zestawów.  Kaktusy czasami podlewam humianami (wyciągami z próchnicy). Do sukulentów, które mają w substracie niedużą zawartość próchnicy,  częściej wykorzystuję standardowe, sklepowe zestawy. Oczywiście nie jest tak, że moim roślinom na okrągło leję chemię. W zależności od warunków zasilam je czasem co trzy tygodnie, czasem zdecydowanie  rzadziej niż raz na miesiąc. Jeśli  solidne, wybarwione ciernie mogą być znacznikiem zdrowia, to mój sposób zasilania służy moim roślinkom.
No tak, znowu się rozpisałem.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Jerzy

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 16, 2014, 11:36:36 »
to mam prośbę o przepis na jakiś zestaw do nawożenia astropytum
ale coś bardzo prostego i dostępnego
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 17, 2014, 12:48:15 »
Bardzo interesująca relacja. Przyznam się że u prawa hydroponiczna nigdy mnie nie interesowała bo odbiera uprawie kaktusów ten "romantyczny" czynnik jakim jest namiastka środowiska naturalnego kaktusów, a który to stanowi doniczka z podłożem. Natomiast chylę głęboko czoła przed samodzielnymi próbami określania optymalnego skladu mikro i makroelementów. siebie do tego nigdy nie mógłbym skłonić, mimo że w czasach internetu dostęp do różnych danych jest na pewno dużo lepszy niż kiedyś.
Zainteresowały mnie te humiany, wyciągi z próchnicy. Czy sam je sporządzasz czy nabywasz gotowe?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 18, 2014, 07:28:17 »
Humiany nabywam gotowe. I to na dodatek takie, które są przygotowywane dla róż. Są one dodatkowo nasycone kilkoma mikroelementami, między innymi zawierają żelazo. Oczywiście nie stosuję się do opisów na opakowaniach i dozuje je w mniejszych ilościach.
I jeszcze jedno. Wybacz Kryzys, nie mam prostych zestawów.
Pozdrawiam
Jerzy
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2014, 07:29:55 wysłana przez JerzyK-k »

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakich używacie nawozów do kaktusów?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 18, 2014, 08:29:09 »
Czy można wiedzieć gdzie je kupujesz?  :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą