Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ukorzenianie epifita  (Przeczytany 1104 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Ukorzenianie epifita
« dnia: Sierpnia 26, 2014, 01:08:34 »
Czy ktoś z forumowiczów miał jakieś doświadczenie w ukorzenianiu Disocactus flagelliformis? Mam na myśli to, czy od razu do substratu docelowego, czy przykrywać i w ogóle szczegóły techniczne takiej opracji bo bardzo mi na nim zależy.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ukorzenianie epifita
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 26, 2014, 08:50:06 »
Pędy pociąłem na kawałki 6-7 cm., obsypałem węglem drzewnym, pozostawiłem, by przeschły. Po dwóch bodajże dniach umieściłem w podłożu docelowym, które później zwilżałem opryskiwaczem. Roślina przyjmuje się bez problemu.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2014, 08:56:42 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ukorzenianie epifita
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 26, 2014, 01:12:16 »
Czyli od razu do substratu bez udziwnień. Przykrywać też nie będę w takim razie. Dam tylko ukorzeniacz. Ile czasu twój potrzebował?
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ukorzenianie epifita
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 26, 2014, 07:11:01 »
Ukorzeniacz na pewno nie zaszkodzi. Ja nie dawałem, bo akurat nie było go na stanie; do tego swoje ukorzeniałem w granicach maja-czerwca, więc byłem spokojny. A. flagelliformis przyjmuje się bezproblemowo, tak jak epikaktusy, selenicereus czy inne epifity.  Nie potrafię dokładnie powiedzieć ile trwało ukorzenianie się patyków, ale nowe przyrosty pojawiły się naprawdę szybko. Gdyby Ci jednak nie poszło, w co wątpię, to mam jeszcze jakiś ukorzeniony pęd (o ile ostatnie deszcze go nie załatwiły ;)).
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ukorzenianie epifita
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 26, 2014, 10:37:45 »
Wielkie dzięki, będę miał to na uwadze.
Sławek