Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ferocactus histrix  (Przeczytany 6122 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Ferocactus histrix
« dnia: Lipca 07, 2014, 11:00:05 »
Poniżej przestawiam zdjecia mojego Ferocactus histrix, niestety nie jest najlepszej jakości, wkrótce postaram się zrobić leosze. Na zdjęciu tego nie widać, ale F. histrix ma u dołu drobne wymarszczenie idantyczne takie jak u skullmana.

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 07, 2014, 11:50:48 »
proponuję wiec zakład

moja wersja to Melocactus Tomka ze Ferocactus

zakład o rację , ale mogą tez być fanty - nasiona / rośliny

no i oczywiście można robić zakłady TUTAJ  :) 

wygra ten kto bardziej prwdopodobnie uzasadni własna wersję   
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 08, 2014, 11:33:28 »
Andrzej, kto lepiej uzasadn i to byłby konkurs krasomówstwa, lepisj poczekajmy kilka lat6ek i wtedy zobaczymy -  F. histrix dorosły jest łatwy do identyfikacji, melokaktusy oczywiście również - więc to lepsze kryterium oceny, ale oczywiście zajłady można robić już teraz :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 08, 2014, 12:14:44 »
a kto będzie tyle czekał  ??

i żeby była jasność - to ma być dobra zabawa

a co do uzasadnienia to może jakieś fotki z neta

bardziej chodziło mi o rozruszanie tego naszego niemrawego towarzystwa czytającego

żeby się czynnie zaangażowali , coś napisali , coś poszperali po necie i wstawili jakąś własna opinię  :):):)
Andrzej

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 08, 2014, 12:53:09 »
Dzień dobry,
Ferocactus histrix, obok Rebutia senilis był moim pierwszym kaktusem kupionym od prawdziwego hodowcy. Rozpoznałbym go wszędzie.
Poza tym, byłem w wielu czeskich kolekcjach i widziałem całe poletka (w tak zwanych ławach sklepowych) melokaktusów wielkości zbliżonej do rośliny prezentowanej na zdjęciu. Przypominam, że melaki rosną szybciej od feraków, dlatego częściej spotyka się w handlu rośliny o większych rozmiarach, co jest kolejnym argumentem potwierdzającym, że wątek powinien dotyczyć rodzaju Melocactus. :)
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 08, 2014, 01:15:27 »
Michał, a jakiej wielkosci byl twoj F. histix? Bo starsze rośliny różnią się od mlodych - i istotnie starsze F. histrixd są nie do pomylenia. Tu mamy mlodą roślinę, która wygląda jak młody F. histrix. Załączam lepsze zdjęcie.

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 08, 2014, 01:22:47 »
I jeszcze jedno - uciernienie - kolor i liczba cierni się zgadza dla F. histrix. druga rzecz to to, że pewnie miałeś egzemplarz wyhodowany w Polsce - a ten jest sklepowy, pewnie wyhodowany na południu Europy.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2014, 01:24:34 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 08, 2014, 05:20:51 »
trochę pogrzebałem i mimo że upieram się przy Melocactusie to znalazłem taką strone i taka fotkę 
http://www.kaktusy.ct8.pl/prezentacja.htm  tutaj przedstawiany F histrix jest prawie identyczny jak rośliny o których debatujemy

 

ale już na innych stronach dominuje całkiem inny wzór młodego F Histrix
http://balconycns.blogspot.com/2012/07/july-2012.html
https://www.flickr.com/photos/21029257@N06/2062377833/in/photostream/
http://kimeltucactus.wordpress.com/2011/05/04/ventas-2/ferocactus-histrix-4/
http://rastline.mojforum.si/rastline-post-84782.html
http://www.cactus-relmu.com/e---h.html

można by tak jeszcze wiele razy
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 08, 2014, 06:34:59 »
Pierwsza strona jest polska - mojego kolegi, i podejrzewam że ta roślina z tej samej sprzedaży. Pozostałe strony przedstawiają nie młode ale bardzo młode egzemplarze - jeśłi się je "skrzyżuje" z dorosłym egzemplarzem otrzymamy moją rośłinę :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 08, 2014, 06:41:07 »
A w ogóle podstawowy błąd jaki popełnia się przy identyfikacji ferokaktusów polega na tym, że porównuje się siewki z dorosłymi kaktusami - u farokaktusów różnica między młodymi rośłinami jest bardzo duża. Jeśłi chodzi o kształt korpusu to chodzi głównie o to, że młode rośłiny mają wydatne brodawki, a żebra niewykształcone. U starszych brodawki zanikają, a wykształcają się żebra. Najlepiej to widać u F. glaucescens i F. emoryi - u tego drugiego kilkunastocentymetrowa, albi 20-centymetrowa rośłina ma wciąż jeszcze pokrój siewki. Wpisz w google-grafika nazwy obu kaktusów.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 08, 2014, 06:45:32 »
No przepraszam, ale na tej stronie rośłina wygląda zupełnie jak moja !!!, może pokrój ma nieco bardziej kulisty
http://rastline.mojforum.si/rastline-post-84782.html
To jest właśnie młody egzemplarz, gdzie brodawki przeszły już w żebra.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2014, 07:27:06 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 10, 2014, 08:54:16 »
Tomku,
odpowiadając na Twoje pytanie - mój ferokaktus był faktycznie jeszcze bardzo młody, prawie seledynowy i posiadał fantazyjne kształty ze względu na nienaturalnie duże brodawki umieszczona na wypustkach, które w przyszłości miałyby rzekomo stać się żebrami.
Widziane w Czechach melokaktusy nie przekraczały natomiast średnicy 12 cm, czyli były dość spore, jak na takie zagony, jednak były niemal identyczne, jak roślina ze zdjęcia. Znalazłem przybliżoną fotografię nieco mniejszej rośliny obserwowanego wtedy gatunku Melocactus matanzanus: http://forum.auscactiforum.net/t911-melocacactus
Pozdrawiam,
Michał

Offline cinamonngirl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 10, 2014, 05:53:18 »
Tomku,
widocznie kupujemy w tych samych sklepach ;)
Skłaniałabym się,że  to  Melocactus  :) :)
Jeśli pamiętasz to napisz w jakim był podłożu? Bo mój egzemplarz rósł w dziwnej czerwono brunatnej jakby glinie z dodatkiem czarnego żużlu(?! :o) i to coś dodatkowo niemiłosiernie cuchło :-\


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 10, 2014, 06:08:04 »
Cinnamongirlr, tak wydaje mi się że to ten sam kaktus. wprawdzie mój był w podłożu torfowym, ale sądzę ze to ten sam kaktus mimo to. Zdjęcie Michała skłania mnie do stwierdzenia że może to być melocactus, i ciernie też się chyba zgadzają, jadnak roślina z tej stronki wydaje się być jakby mniejsza co skłania mnie to przypuszczen ze gdyby osiagneła średnicę naszej rośłiny, żeber miałaby więcej, a poza tym ciernie są tam jakby mocniejsze - to wszystko oczywiście małe różnice co tylko potwierdza trudności jakie występują przy oznaczaniu młodych kaktusów.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline cinamonngirl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 10, 2014, 06:15:57 »
Porównałam mój z Twoim i też wychodzi,że to ten sam okaz :)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 10, 2014, 08:00:10 »
chyba jak nic trzeba będzie trochę poczekać by się okazało czy to F. histrix czy moża rzeczywiscie melokaktus :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 11, 2014, 09:39:18 »
Zdjęcie Michała skłania mnie do stwierdzenia że może to być melocactus, i ciernie też się chyba zgadzają, jadnak roślina z tej stronki wydaje się być jakby mniejsza co skłania mnie to przypuszczen ze gdyby osiagneła średnicę naszej rośłiny, żeber miałaby więcej, a poza tym ciernie są tam jakby mocniejsze - to wszystko oczywiście małe różnice co tylko potwierdza trudności jakie występują przy oznaczaniu młodych kaktusów.
Cześć,
przypominam, że załączone przeze mnie zdjęcie przedstawia roślinę mniejszą niż widziałem wtedy, podczas wyjazdu, a mimo to starsze egzemplarze zachowywały ten sam pokrój.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 11, 2014, 11:08:27 »
Mój kaktus jest płasko kulisty, a z tego co pamiętam melokaktusy przyjmują pokrój kulisty - może tego tak nie widac na moim zdjęciu.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 12, 2014, 11:10:11 »
Ale w sieci jest masa zdjęć młodych melokaktusów o kształcie płasko-kulistym. Prawidłowy kształt pzychodzi pewnie z wiekiem.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferocactus histrix
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 14, 2014, 10:39:32 »
Widać, że ten kaktus istotnie robi u nas furorę :) i trzeba będzie poczekać na jego identyfikację - gdyby u kogoś zaczęło być wytwarzane cefaliu to oczywiscie poinformujcie, sądze jednak, że nie będzie :) Sadzę że to F. histrix :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą