Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Matucana intertexta subsp. jankei,  (Przeczytany 575 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 21, 2020, 03:17:46 »
i zdjęcie z artykułu
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 21, 2020, 01:54:04 »
Ładny kolor kwiatów a i roślina na zdjęciu wygląda bardziej na płasko kulistą niż te które widuje się w uprawach
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 21, 2020, 08:20:11 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 21, 2020, 05:11:57 »
Proszę nie linczować od razu początkującego za dociekliwość ale zapytam, to kaktusy mają kwiatostany?
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 21, 2020, 05:30:25 »
Oj tam, czepiasz się Sławku 😉 ale poprawiłem na kwiaty. Poza tym nie bądź taki skromny bo początkującym kaktusiarzem to jestem ja co widać po moich błędach 😁
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 21, 2020, 05:34:40 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 22, 2020, 01:22:07 »
no rzeczywiście to ukwiecenie tak tu wygląda, ze przypomina kwiatostan. Kiedys myslalem nad uprawą matukan, ale zrezygnowłem bo wiele z nich ma nieciekawe uciernienie i wiele to odmiany M. heyderi
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 22, 2020, 02:03:03 »
Mi najbardziej podoba się M. aureiflora, została mi jedna. Sam nie wiem dlaczego padły mi tej zimy jedna po drugiej niemal wszystkie matucany, nawet jedna M.polzii, która jest chyba najłatwiejsza ze wszystkich i niestety całkiem już spora M. haynei. Zostały mi trzy ale też chyba zrezygnuję z tego  rodzaju bo wszystkie jakoś słabo mi rosną. Mam wrażenie, że jak na na kaktusy górskie to są one dość ciepłolubne. Tak w ogóle to przydała by się jakaś książka na ich temat ale w miarę przystępnej cenie.

@Roman M, jako miłośnik kaktusów to jestem raczej początkujący, mam dopiero kilka lat stażu, Twój  błąd dotyczył raczej wiedzy botanicznej a nie tak jak mój kaktusiarskiej co widać po ostatniej zimie, wykosiło mi siedem matukan.
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 22, 2020, 03:25:56 »
Mam wrażenie, że jak na na kaktusy górskie to są one dość ciepłolubne.

Nie wiem czy winą jest chłodniejsze lub cieplejsze zimowanie. Miałem tylko jedną M.aureiflora która ładnie rosła przez 3 sezony - przetrzymala plagę wełnowca jednego roku, następnie poparzenie słoneczne. Zmarniała mi po wybudzeniu z dnia na dzień. Była przez cały ten okres u mnie zimowana w warunkach domowych ( 17-19*) Być może krytyczny jest okres przejściowy zima - wiosna?
Pozdrawiam
Roman

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 22, 2020, 02:07:07 »
Takie temp zimowe to za wysokie dla matukan, lubią w zimie chłód, choc lubiany ziąb też zależy od gatunku, a nawet formy - bo rozpietość wysokości jest duża
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Matucana intertexta subsp. jankei,
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 28, 2020, 09:07:11 »
Posiadałem wyłącznie M. aurantiaca. Zawsze była zimowana dość chłodno - w temp. 6-11 stopni, bez światła - i radziła sobie doskonale, kwitnąc co roku.
Pozdrawiam,
Michał