Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: 10 sztuk  (Przeczytany 563 razy)

Offline inco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
10 sztuk
« dnia: Maja 04, 2018, 01:30:21 »
Od zawsze miałem kaktusy w pokoju, ale nie przejmowałem się nimi za bardzo. Obecna sytuacja życiowa sprawiła, że zacząłem poświęcać im coraz więcej uwagi i postanowiłem faktycznie je pielęgnować i dbać o nie.

Prezentuję więc 10 sztuk i proszę o identyfikację  :)

Oprócz prośby o identyfikację mam jeszcze kilka wątpliwości i uwag co do zachowania niektórych roślinek:
  • Co do okazów 2, 3, 4, 5, 6 - planuję przesadzić je do jakiś rozsądnych doniczek lub skrzynek. Czy te wszystkie lithopsy oraz okazy 4 i 6 można mieszać w skrzyni z "normalnymi" kaktusami?
  • Okaz 7 - Rozważam przenieść to do osobnej doniczki, ponieważ cholernik strasznie się rozrasta. Zauważyłem, że niektóre łodygi stają się zdrewniałe, ale na ich końcach i tak rosną zielone "listki".
  • Okaz 8 - Mam go około 8 miesięcy, od jakiegoś miesiąca zauważam, że górne partie rośliny stają się ciemnobordowe. Nie wydaje mi się, żeby tak przebiegał jego rozwój wcześniej, ale mogę się mylić
  • Okaz 9 - Ten tutaj bardzo intensywnie obrasta małymi kaktusikami. Poprzedniego lata, zanim był tak porośnięty, oderwałem od niego jedyne 3 "odnogi" i zasadziłem obok. Czy one też tak zaczną obrastać?
  • Okaz 10 miał czubek uszkodzony przez kota (nie mam pojęcia jak w ogóle kot zdołał odgryźć kawałek kaktusa  ;D ), ale po przesadzeniu z ciasnej doniczki do skrzynki zaczął rosnąć z uszkodzonego miejsca. Dolna część ma bardziej szarawy kolor niż górna i wydaje się nie do końca żywa.

Tylko do #1 nie mam zastrzeżeń  ;D

Niestety z uwagi na ograniczenia zdjęcia są dość małe i pokompresowane. Galeria ze zdjęciami normalnej wielkości znajduje się tutaj: https://photos.app.goo.gl/9wurjzy405Nb466q1

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: 10 sztuk
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 05, 2018, 05:12:24 »
1. Euphorbia lanata.
2. Pleiospilos nelii
3. Mammillaria.
4. Adromischus cooperi.
5. Lithops.
6. Titanopsis calcarea.
8. Aloe.
9. Echinopsis hybr.
10. Pachycereus pringlei.

3/10 z nich to kaktusy.

Ad. 4.,5.,6. Nie powinny sprawiać kłopotów we wspólnej uprawie, jednak proszę o weryfikację innych sukulenciarzy.
Ad. 7. Drewnienie jest raczej naturalną kwestią czasu.
Ad. 8. Czerwienienie górnych części rośliny to normalna reakcja obronna na duże oświetlenie. Wszystko jest w tym wypadku w porządku.
Ad. 9. Też zaczną wytwarzać odrosty.
10. Dolna część już nie urośnie, jednak nadal żywi górę. Podeprzyj go zawczasu, żeby się nie złamał.
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: 10 sztuk
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 05, 2018, 06:51:01 »
Lithopsów nie podlewa się od zakończenia kwitnienia do wyschnięcia starych liści a to może być za długo dla Adromischusa.
Sławek

Offline inco

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: 10 sztuk
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 06, 2018, 08:23:59 »
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

W takim wypadku Lithopsy będą sobie spokojnie oddzielnie rosnąć w dedykowanej doniczce, aż nie najdzie mnie na robienie sukulentowych kompozycji i nie postanowię znaleźć im partnera. Na temat reszty spokojnie doczytam sobie co i jak się z nimi robi, a potem rozplanuję sobie co i jak poprzesadzać. Oby nie zabrakło mi parapetów :D