Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Przebarwienia i wełnowce - plaga  (Przeczytany 707 razy)

Offline Lanvi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Przebarwienia i wełnowce - plaga
« dnia: Maja 29, 2017, 09:11:01 »
Witam serdecznie. Dopiero debiutuję na tym forum, ale proszę o pomoc. Od roku zmagam się z plagą wełnowców. Pojawiły się na storczykach i zanim je dostrzegłam przeszły na kaktusy. Niestety na wszystkie okazy z parapetu. Zrobiłam płukankę wody z płynem do naczyń, później spryskałam chemią. NA jakiś czas miałam spokój. Ale od jakiegoś czasu znowu pojawiają się pojedyncze sztuki, które staram się eliminować wykałaczką:). Niestety myślę, że robactwo zelęgło się w ziemi, a dodam, że poprzedniej wiosny przesadzałam wszystkie kaktusy. Na powierzchni podłoża pojawia się coś w rodzaju pleśni. Zastanawiam się czy problemem są tylko wełnowce, których może nie pozbyłam się dokładnie, czy też może złe warunki: wilgotność, zakwaszenie podłoża? Ponadto na niektórych kaktusach pojawiły się rdzawe, a u innych mleczne przebarwienia. Bardzo proszę o pomoc, czy te okazy można jakoś uratować?

Offline Lanvi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przebarwienia i wełnowce - plaga
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 29, 2017, 09:16:15 »
Ciąg dalszy

Offline Lanvi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przebarwienia i wełnowce - plaga
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 29, 2017, 09:17:13 »
.

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Przebarwienia i wełnowce - plaga
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 29, 2017, 10:13:47 »
Nie ma się co bawić wykałaczkami. Jeśli masz więcej roślin w domu to po dwóch tygodniach możesz sobie nie poradzić. Trzeba pokropić dwa razy w odstępie 10 dniowym środkiem przeciwko wełnowcom wszystkie rośliny jakie posiadasz w domu. W międzyczasie trzeba pokropić rośliny środkami przeciwgrzybicznymi.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przebarwienia i wełnowce - plaga
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 29, 2017, 10:38:02 »
1 Wełnowce, jak Jacek napisał- chemia
2 Prawdopodobnie przędziorki, też chemia
3 Niewłaściwe podłoże albo przelewanie roślin choć G. mihanovichii trudno przelać. Więc może wełnowce korzeniowe ale wtedy to już komplet szkodników.

Na kaktusach dość łatwo wytępić robactwo ale jeśli inne rośliny są zainfekowane to to będzie przełazić i nigdy się z tym nie uporasz. Warto poszukać systemicznego środka doglebowego do podlewania roślin.
Sławek