Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Marniejąca haworsja  (Przeczytany 651 razy)

Bazyliusz

  • Gość
Marniejąca haworsja
« dnia: Marca 12, 2017, 12:03:58 »
Jakies 2 miesiace temu dostalem malutką haworsje bez korzeni. Wsadzilem ją do doniczki z inną rośliną. Po kilku tygodniach usechł najstarszy liść. Pomyślałem że ma za malo wody i delikatnie podlalem. Jakieś 2-3 tygodnie temu przesadzilem ją do mineralnego substratu ale nic sie nie zmieniło. Czy ta roślina ma jeszcze szansę? Dzisiaj ją przykrylem woreczkiem, mam nadzieję ze to pomoże i ze wypuści korzenie zanim uschnie calkiem. Zastanawiam się jeszcze czy nie wsadzić jej do piasku. I nie wiem czy podłoże ma byc mokre czy nie bo różnie piszą. No zobaczymy co z tego będzie. Może ktoś wie co powinienem zrobić bo jestem w kropce a na eksperymenty raczej czasu już nie ma.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 12, 2017, 12:27:42 »
Piszesz, że przesadziłeś roślinę więc wyciągnąłeś ją z podłoża to powinieneś widzieć, czy wypuściła już jakiś korzeń czy nie. Nic na ten temat nie wspominasz.
Sławek

Bazyliusz

  • Gość
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 12, 2017, 09:15:22 »
Mial dwa malutkie korzonki. Może powinienem wyjąć go znowu i zobaczyć co tam się dzieje.
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2017, 09:48:17 wysłana przez Bazyliusz »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 12, 2017, 06:04:02 »
Myślę, że nie powinieneś, ciągłe wyciąganie rośliny z podłoża na pewno jej nie pomoże. Podlewaj jak najczęściej alei pozwól po każdym podlaniu przeschnąć podłożu. Najważniejsze, jeśli musisz roślinę mocno podlewać, to ciepłe i jasne miejsce. Jak będzie miała za chłodno to straci i te dwa małe korzonki.
Sławek

Bazyliusz

  • Gość
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 12, 2017, 06:33:59 »
A czy powinienem ją przykryć workiem? Podnieść wilgotność? A jesli tak to czy robić w nim dziury.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 12, 2017, 07:29:00 »
Ja bym raczej nie przykrywał bo substrat musi przesychać, lepiej częściej podlać, to nie jest siewka.
Sławek

Bazyliusz

  • Gość
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 12, 2017, 08:10:05 »
Dzięki wielkie. Zrobię jak radzisz i zobaczymy co się stanie. Mam nadzieję, że mała odzyska siły. Dam znać czy haworsja doszla do siebie czy wręcz przeciwne.

Bazyliusz

  • Gość
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 12, 2017, 10:45:23 »
A jeszcze jedno pytanie czy podlać go czystą wodą czy może raz dodać minimalnie nawozu do kaktusów i sukulentów.

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 12, 2017, 11:06:43 »
dodaj minimalnie nawozu do tej wody i podlej

Bazyliusz

  • Gość
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 16, 2017, 06:07:31 »
Minął miesiąc i wygląda na to, że roślinka znalazła chęci do życia. Nabrała sił i zdążyła wypuścić trzy nowe liście. W kilku miejscach na dole liści odbarwiła się delikatnie na brązowo czy czerwono, ale to pewnie od słońca. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Załączam fotki oczywiście.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Marniejąca haworsja
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 16, 2017, 09:15:08 »
Czyli opłaciło się o nią dbać. Idą (taką mam nadzieję) cieplejsze dni więc i roślinka powinna zacząć szybciej rosnąć i nabierać sił.
Sławek