Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Przesadzanie i inne perypetie  (Przeczytany 467 razy)

Offline Marta

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Przesadzanie i inne perypetie
« dnia: Kwietnia 08, 2017, 06:54:28 »
[początkujący kaktusiarz]
Witajcie,
wzięłam się dziś wreszcie za przesadzanie moich "chwastów", kupionych w ikei. Wedle wskazówek z tego forum odmoczyłam ziemię, delikatnie starając się wypłukać ją bez uszkodzenia korzeni. Z dobrych wiadomości: kaktusy są całkiem nieźle ukorzenione i nie mają żadnych pasożytów. Chociaż trzy z sześciu troszkę mnie niepokoją:
1. Ferokaktus od dołu jest lekko żółknący. Czy to początki korkowacenia? Lub raczej ślady po nadmiernym podlewaniu?

2. Nieszczęsna Opuncja, nie wygląda do końca zdrowo. Jak widać na zdjęciu od dołu ma dość sporą powierzchnie zmienioną. Część z tego była przykryta ziemią. Kaktus w tych miejscach nie jest miękki. Nie zauważyłam aby zmiany się rozprzestrzeniały. Co to może być? Jakieś grzybicze zmiany? Powinnam go potraktować jakąś chemią?
(Na zdjęciu po prawej, lewa odnoga: ten biały fragment był pod ziemią)

3.Czy zaróżowienie Mamilaria powinno mnie martwić (fragment był pod ziemią)?

W międzyczasie wyparzyłam substrat. Teraz będę czekać, aż kaktusy wyschną. Macie jeszcze dla mnie jakieś wskazówki na ostatni dzwonek?
Wiem, że po przesadzaniu nie podlewamy przez dwa tygodnie.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie i inne perypetie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 09, 2017, 03:58:16 »
Generalnie Ikea sprzedaje rośliny chyba najgorsze na rynku i jeśli przetrwają cztery następne sezony to powinny żyć
Sławek

Offline Marta

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie i inne perypetie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 09, 2017, 02:53:49 »
Więc to mój chrzest bojowy. Będę o nie dbać i zobaczę co z tego wyjdzie.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie i inne perypetie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 09, 2017, 05:16:09 »
Osobiście polacałbym Ci allegro, jest kilku sprzedawców godnych uwagi, zobacz sobie EGZOTYCZNY-OGRÓD, kaktusiarnia czy turbiniac (głównie gymno) ale są też inni.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie i inne perypetie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 09, 2017, 08:33:44 »
Ja jeszcze dodam, że lista polecanych sprzedawców jest tu (jeszcze niekompletna)
http://kaktusy-sukulenty.pl/joomla16/index.php/sprzedawcy
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Przesadzanie i inne perypetie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 14, 2017, 01:01:25 »
Twoim roślinom nic nie będzie. Zostały po prostu posadzone troszkę głębiej, niż by tego wymagały i przez dłuższy czas miały kontakt z wilgotnym podłożem - stąd te przebarwienia, np. na ferokaktusie.
Pozdrawiam,
Michał