Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Echinocactus grusonii - grzyby rosnące na powierzchni  (Przeczytany 596 razy)

Offline shatanica

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Echinocactus grusonii - grzyby rosnące na powierzchni
« dnia: Czerwca 25, 2016, 11:00:57 »
Witam, przepraszam jeśli umieściłam prośbę w złym miejscu, ale w sumie to dopiero się tu pojawiłam. Rok temu dostałam od znajomych tzw fotel teściowej. Ma średnicę około 30 cm. Dostałam go w bardzo małej donicy i niedawno przesadziłam go. Niestety wczoraj odkryłam coś strasznego :( Urosły grzybki.... 2 są wyrośnięte a wokół jest jeszcze sporo białych plam więc podejrzewam, ze niebawem wyrosną kolejne. Najgorsze jest to, że grzyby rosną tuz przy roślinie i nie wiem teraz jak mogę pozbyć się tych intruzów. Boję się, ze jak zacznę grzebać to nie dość, ze rozniosę zarodniki, to jeszcze uszkodzę kaktusa lub jego korzenie. Czy da się jakoś to wyplewić?

Załączam link do zdjęcia: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p296x100/13465957_988755607860294_8326393195432523801_n.jpg?oh=d328d9487c14e7a088200ab912ac6191&oe=57C24F24

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocactus grusonii - grzyby rosnące na powierzchni
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 26, 2016, 12:58:23 »
Jeśli jeszcze ma korzenie rosnąc w tak urodzajnej glebie. To typowo saprofityczne grzyby więc nie zaatakują Twojej rośliny ale ich obecność świadczy o dużej zawartości materii organicznej w podłożu oraz o dość sporej wilgotności co też widać na zdjęciu. Fotel teściowej  to chyba najłatwiejszy gatunek w rodzaju ale nawet i on w próchnicy nie urośnie.
Sławek

Offline shatanica

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocactus grusonii - grzyby rosnące na powierzchni
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 26, 2016, 01:27:59 »
Korzenie ma spore i bardzo zbite, jakoś miesiąc temu go przesadzałam. Nie wiem jaką wcześniej miał ziemię, ale ja go wsadziłam do przeznaczonej dla kaktusów. Wszystkie inne rosną pięknie, dwa inne gatunki mają już 2,5m wysokości, a z tym mam kłopot ;/ Nie wiem jak mam teraz go ratować :( Kupić inna ziemię, przesuszyć, zacząć dawac wodę tylko na podstawek? W sumie nawet rzadziej dostaje wodę niż reszta ferajny

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocactus grusonii - grzyby rosnące na powierzchni
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 26, 2016, 02:56:49 »
Co masz na myśli pisząc "przeznaczoną dla kaktusów"? Kaktusy kolumnowe (bo chyba je masz na myśli) poza pewnymi wyjątkami zniosą o wiele więcej niż kuliste. Nic nie musisz robić tylko to w czym rośnie wymieszaj z jakimś grubym żwirem pół na pół i będzie OK.
Sławek

Offline shatanica

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocactus grusonii - grzyby rosnące na powierzchni
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 26, 2016, 03:04:32 »
Chodziło mi o substral cactus, a przynajmniej tu zapewniano mnie że będzie ok. Ale dzięki za podpowiedź :) Jutro skoczę do botanicznego i dodam żwir :)