Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Thelocactus  (Przeczytany 1524 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Thelocactus
« dnia: Stycznia 21, 2015, 03:52:27 »
Witam

Poniżej zdjęcie mojej małej kolekcji thelocactusów. Kiedyś miałem więcej, m.in. dużo form T. bicolor i T. hexaedrophorus. Ten "rozkrzewiony" po lewej stronie to słynny T. hastifer. Jest on szczepiony, stożek wzrostu się kiedyś uszkodził i hastifer zaczął się krzewić. Kiedyś miałem jeszcze jednego ale padł mi przez nieuwagę - jest on w istocie łatwy w uprawie mimo że czasem twierdzi się ineczej.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Thelocactus
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 28, 2015, 09:06:31 »
Poniżej zdjęcie Thelocactus argenteus - to jeden z moich ulubionych thelokaktusów. Egzemplarz jest młody, jednak już pokazuję swoją urodę. Mam go dopieo od tej zimy, więc czekam na kwiaty, może już jes t w wieku kwitniecia? - piękne kwiaty są koloru magenta. Odmiana argenteus często nie jest juz obecnie uznawana, i chyba slusznie - o ile wiem różnice w stosunku do typu to bardziej gęste uciernienie.
Szczerze mówiac nie wiem czy to na pewno Th. argenteus - słabo znam się na tym rodzaju. Na zdjęciu rośłina w doniczce 6 cm.
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2015, 09:19:50 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Thelocactus
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 29, 2015, 01:35:20 »
Nie wiem, ale świetny jest

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Thelocactus
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2015, 08:01:22 »
Jeden z moich thelocactusów, którym się mogę pochwalić - Thelocactus matudae - to roślina dorodna, wytworzyła nawet odrost, jakkolwiek nie należy ona chyba do tych najładniejszych gatunków.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Thelocactus
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 03, 2015, 08:17:29 »
Cześć,
Tomku, Twój T. argenteus zrobił na mnie ogromne wrażenie. Pobieżnie oglądając zdjęcie miałem nawet wrażenie, że to Stenocactus. Gratuluję pięknej rośliny! Oby szybko zaszczyciła nas kwiatami.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Thelocactus
« Odpowiedź #5 dnia: Października 09, 2015, 02:59:17 »
Jak porównałem z innymi Th. argenteus, to mój rzeczywiście jest jakąś formą z długimi cierniami.
Kwiatami już mnie nie zachwyci po sprzedałem go razem z kilkoma innymi thelakami. M.in. Thelocactus rinconensis ssp. phymatothelos na zdjęciu niżej. Czy podgatunek phymatothelos zassługuje na taksonomiczne wyróżnianie czy nie, jest to ciekawa z wyglądu forma o mocno zredukowanych cierniach. .
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą