Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Copiapoa malletiana  (Przeczytany 892 razy)

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Copiapoa malletiana
« dnia: Września 05, 2015, 05:31:51 »
Copiapoa malletiana (Lemaire ex Salm-Dyck) Backeb.została opisana w 1845r. jest więc jedną z najwcześniej opisanych gatunków rodzaju. Ponieważ w opisie nie podano jej stanowiska, większość autorów nie uznaje opisu, i traktuje ją jako synonim C. dealbata. Jadnak rośliny oznaczone jako C. malletiana są obecne w kolekcjach i w przeciwieństwie do C. dealbata  kwitną w kolekcjach. U mojej C. malletiana również zauważyłem dziś pąk, choć... nie jestem pewnien czy to naprawdę Copiapoa malletiana. Jeśłi ktoś ma czy miał kontakt z tą copiapoą, to zdjęcie a także inne informacje są mile widziane - nie wiem o tej copiapole właściwie nic, np skąd pochodzą egzemplarze C. malletiana w dzisiejszych kolekcjach. Karel Knize rozprowadzał kiedyś rośliny pod nazwą C. malletiana (KK- 16b z Nicolasa, z doliny Huasco), jednak były to rośliny z kompleksu C. alticostata i C. fiedlariana.

Epiteto dai connotati quanto mai incerti, al punto che non si sa per certo se si tratti di
una Copiapoa o di una Neochilenia. L'unica specie di Copiapoa a cui la descrizione
originale potrebbe, dubbiosamente, adattarsi e C. dealbata Ritter. Tutti gli autori che
si sono occupati recentemente del genere concordano comunque nel ritenere C.
malletiana un nome dubbio, da rigettare. Taylor (com. pers.) ritiene che E.
malletianus corrisponda in realta al taxon descritto da Ritter come C. dealbata. Per il
momento e comunque opportuno considerare malletianus come nomen dubium e
non modificare il nome della bella e diffusa specie di Totoral. II materiale
recentemente distribuito come malletiana appartiene di solito al complesso
alticostata o fiedleriana (ad esempio KK-16b, di Nicolasa).

                                         MERGALLI & DONI, 1991
« Ostatnia zmiana: Września 05, 2015, 05:49:36 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa malletiana
« Odpowiedź #1 dnia: Września 12, 2015, 11:16:24 »
Copiapoa malletiana (o ile to rzeczywiscie ona) zakwitła wczoraj
Poniżej zdjęcia z dzisiejszego dnia - dopiero dzis sie kwiaty w pełni otworzyły. Niestety kolorki są na zdjęciu zbyt blade, w rzeczywistości kwiaty są zółte. Zdjecie było zrobione gdy kwiat był już w cieniu - w pełnym słońcu zdjęcia kwiatów mi nie wychodzily - kwiaty dawały taki odblask, że wychodziły na zdjęciu białe.
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2015, 11:19:37 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą