Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Efekt słońca  (Przeczytany 1391 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Efekt słońca
« dnia: Września 03, 2015, 03:01:17 »
Sulcorebutie - tylko trzy jakie mam - rosną u mnie zaoknem pod otwartym słońcem. Efekt -piękne zabarwienie S. hertusii widać na zdjęciu obok. Wydajemi się, żetrzymanie górskich kaktusów jak Sulcorebutie, w parnej szklarni w lecie, to chyba duże nieporozumenie
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #1 dnia: Września 03, 2015, 11:54:39 »
Wiele kaktusów nie lubi szklarni i nawet nie tak dawno pisaliśmy o tym na forum odnośnie innych rodzajów. Zwłaszcza kaktusy wysokogórskie lubiące dość chłodne warunki źle się w gorących i dusznych szklarniach czują ale nie tylko, lato jak w tym roku nawet ferki zadowoliło. Woźniak w swojej książce twierdzi, że także ario nie przepadają za szklarniami, ile w tym prawdy? A tak swoją drogą z czystej ciekawości można się zapoznać z wyglądem roślin rosnących właśnie w szlarniach i porównać je do Twoich, mam na myśli uciernienie.
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2015, 11:59:52 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #2 dnia: Września 03, 2015, 01:12:59 »
Swoje rośliny od tego roku trzymam w foliaku - dwoje drzwi + sześć okien pokrytych siatką.
Rośliny ładnie się przebarwiają.
A skoro skullman wspomniał o cierniach, to poniżej kilka przykładów z mojego podwórka. Roślinom chyba sprzyjają warunki, jakie im zapewniam, bo ciernie tworzą naprawdę pokaźne. Najbardziej widoczna jest różnica na Echinocereus pentalophus - gdy go kupiłem, ciernie miały jakieś 0,5 cm. długości; tegoroczne - około 2 cm. Echinopsis leucantha też się nieźle uzbroiła - ten najdłuższy cierń ma 6 cm. Echinocereus stramineus tworzy ciernie takie, jak miał poprzednio, ale to dobry znak - pochodzi od porządnego hodowcy, a u niego warunki miał na bank odpowiednie.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #3 dnia: Września 03, 2015, 02:02:57 »
Już kilkakrotnie zetknąłem się z opinią, że tunel czy jak jak to zwą foliak jest o wiele korzystniejszy dla kaktusów niż typowa szklarnia czy to ze szkła czy poliwęglanu.
Sławek

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #4 dnia: Września 03, 2015, 03:26:16 »
Folia rozprasza światło i - jak widać - ma to korzystny wpływ. Zapewne równie istotne jest dużo lepsze wietrzenie foliaka (w porównaniu ze szklarnią). A'propos jaką folię polecilibyście? W przyszłym roku chcę właśnie takiego foliaka postawić, mam już konstrukcję na oku, tylko folię muszę dokupić
Pozdrawiam
Piotr

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #5 dnia: Września 03, 2015, 03:56:28 »
Myślę, że nie tylko, przepuszczalność różnych częstotliwości widma też ma tu znaczenie. Co do folii to nie wiem, może taka zwykła ogrodnicza?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #6 dnia: Września 03, 2015, 04:47:11 »
Zarówno wietrzenie jak i przepuszczalność promieniowania UV ma dobry wpływ na ciernie i wybarwienie. Zwłaszcza wietrzenie dla kaktusów górskich jest mieodzowne, wszczególnie nocą.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Efekt słońca
« Odpowiedź #7 dnia: Września 23, 2015, 07:34:34 »
Cześć,
zawsze kupuję folię ogrodniczą 5-sezonową (różową), czyli o najdłuższym z dostępnych terminów przydatności do użycia, ponieważ nie lubię bawić się w jej wymienianie, które zawsze jest dość problematyczne i pracochłonne.
Pozdrawiam,
Michał