Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów  (Przeczytany 1538 razy)

Offline jakkaru

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« dnia: Kwietnia 25, 2015, 03:14:50 »
Witam,
zacznę od tego, że moja wiedza o kaktusach jest minimalna, jakoś dotąd mnie one nie interesowały na tyle, aby zagłębić się w tajniki ich uprawy... aby sobie stały i...tyle...
Kilka lat temu w moim domu pojawiły się dwa kaktusy, których do dziś nie mogę rozpoznać, stąd moja prośba o pomoc :D
Oto one:


przy okazji pragnę spytać, skąd te rdzawe plamki u drugiego kaktusa...? czy to od słońca, czy od wody, czy jeszcze coś innego?
a także, czy teraz będzie odpowiednia pora na przesadzanie sukulentów (agawy i te dwa kaktusy)? albo raczej na zmianę podłoża, bo w sumie oprócz podlewania, to gleby od kilku lat nie miały zmienianej, ani nawożonej ;x

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 25, 2015, 03:52:09 »
Ten z plamkami to wydaje się być Cereus peruvianus f. monstruosa ale tak troszeczkę dziwnie wygląda. Plamki jak się domyślam mają taką samą twardość jak zielone części, może to być korkowacenie z wielu powodów.
Sławek

Offline jakkaru

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 25, 2015, 05:50:48 »
Albo może zamiast plamkami, nazwałabym to nalotem, który można jakby zeskrobać, ale ma taką rdzawo-brązową barwę...
Dodatkowo - co oznacza, że dziwnie wygląda? :D

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 25, 2015, 09:02:28 »
na pewno Cereus peruvianus f monstrosus

plamy w dolnej części to korkowacenie / wszystkie tak mają /
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 25, 2015, 09:07:57 »
Ale nie wydaje Ci się, że on jest jakby abyt mocno skorkowaciały? Widziałem kilka takich roślin, nawet moja mama ma jednego i ma gdzieś tam śladowe ilości korka.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 25, 2015, 09:11:10 »
ale zobacz w czym to stoi 
podłoże do wymiany i podlewany jest razem z pelargoniami , czyli co dwa dni

musi mu się coś przytrafić , widziałem małe rośliny z mocno skorkowaciałą dolną częścią

im bardziej dołem skorkowacieje tym większe jego szanse na przeżycie w tak extremalnych warunkach
Andrzej

Offline jakkaru

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Proszę o pomoc w identyfikacji 2. kaktusów
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 26, 2015, 11:57:13 »
Cóż, ja nawet nie wiem w czym to stoi, drenaż na pewno jest, ale ziemia jaka... hm, jakaś mieszana była, ale nie pamiętam
o co chodzi z tymi pelargoniami? ja je podlewam czasem nawet raz na miesiąc ;x

Jeszcze prosiłabym o identyfikację tego pierwszego kaktusa, trochę mi się rozrósł przez te kilka lat, chyba początkowo był sam, teraz ze cztery się zrobiły.