Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Gymnocalycium  (Przeczytany 13181 razy)

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #30 dnia: Lipca 19, 2014, 11:58:12 »
Ja z miejscem na dworze też nie mam problemu, tylko że u mnie mało w którym miejscu jest prosto, a do tego w górach dość mocno wieje, dodatkowo biegające psy po ogrodzie, więc na ziemi nie mogę postawić (z dżdżownicami w doniczkach również nie uśmiecha mi sie walczyć) ani czegoś lekkiego zrobić.
Jak mam budować to musi to być coś wytrzymałego i odpowiednio dużego żeby wystarczyło na parę lat. Wiertarką, wkrętarką i młotkiem to ja sie, umiem posługiwać, gorzej z piłą i większymi pracami budowlanymi gdzie trzeba łączyć pod różnymi kątami.
Szukałam już sporo, ale nic specjalnego nie wpadło mi w oko, ani takiego co by nie wymagało zbytniej pracy.

Gruboszami to ja bym sie też nie przejmowała, gorzej jak kaktusy poparzy, bo już nie odzyskaj,ą wyglądu. Mi tak liściaste rośliny ucierpiały na wiosnę od słońca, a stały w tym samym miejscu co rok temu.

Jak by sie uprzeć to parapet i sama poszerzę, tylko by było trzeba kupić materiał, ale jednak na dworze kaktusom by było zdecydowanie lepiej, bo już widzę że sie męczą i niektóre przekrzywiają. Jak by były na dworze to by mnie miejsce nie ograniczało i mogę szaleć.


Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #31 dnia: Lipca 21, 2014, 01:13:21 »
Ma miejsce na zewnatrz i trzyma kaktusy na parapecie !!  :) :o
Od razu wyrzucaj na dwór. Zeby nie stały na ziemi wystarczy przeciez byle co  - ustaw jakis stolik by stał równo, a po co budować - folią nakryj gdy będzie deszcz, po deszczu zdejm, i w wolnych chwilach myśl o foliaku jak chcesz. W Polsce panuje wstręt przed trzymaniem kaktusów na wolnym powietrzu, a szkoda.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 21, 2014, 04:48:11 »
Stolik czy ławka to niby nie problem, tylko jak to wtedy przykryć? Daszek musi być na jakiś nogach, a do stołu tego nie przymocuje. Więcej szkody sie narobi byle jakim [przykryciem niż pożytku.

Teraz były słownie 3 doby bez deszczu, dzisiaj już była burza a teraz pada. I tak od wiosny w tym roku, a;bo w dzień albo w nocy, albo cały czas deszcz y burze.

Ja już się przekonałam do trzymania na dworze, kupiłam półkę z przykryciem, wyniosłam wszytko, o po 3 tygodniach stelaż się powyginał i było trzeba wszytko ściągać.
O skrzynkach przykrytych szkłem nawet mi nie mów, bo nie ma chyba bardziej nieestetycznego sposobu na trzymanie roślin.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 21, 2014, 05:34:32 »
Skrzynki to rzeczywiscie marnowanie efektu. Czy nie mozesz po prostu wbic mocno 4 zerdzi, rozpiąć na nich trochę folii ogrodniczej, pod tym kaktusy na kilku paletach, Jak będzie duża wichura grożąca zerwaniem foli, przernosisz szybko kaktusy do środka.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 21, 2014, 06:37:06 »
Niech one już lepiej w tym roku stoją w domu. Ciągłe patrzenie czy już zbyt mocno nie wieje, pada czy zacina deszczem i noszenie się z roślinami wte i z powrotem, jak dla mnie mija się z celem.

Pomysłów o ja już miałam w tym roku chyba więcej nić samych kaktusów. Jak tatuś mi pociął deski, to tak je poszarpał i wystrzępił, że przy każdym wkręceniu śruby pękały i sie rozwarstwiały. Znajmy upierał sie że wie o co chodzi, a zrobił stelaż pokryty folią, bez możliwości uchylenia nawet, przecież pod takim czymś każda roślina sie ugotuje dosłownie.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #35 dnia: Lipca 21, 2014, 07:55:17 »
A tak z ciekawości, ile masz kaktusków i sukulentów?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 21, 2014, 08:03:44 »
Nie liczyłam ale kaktusów koło 80 chyba będzie.  Sukulentów brak rachuby, bo są w różnych miejscach i musiałam zmniejszyć ich ilość.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #37 dnia: Lipca 22, 2014, 10:47:23 »
To daje jakieś dwie duże tace  - lipiec w Polsce jest deszczowy, ale wkrótce skończą się deszcze , jeśłi się jeszcze nie skończyły, więc ... na pole z nimi !!
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Gymnocalycium
« Odpowiedź #38 dnia: Listopada 03, 2014, 01:17:54 »
Ciekawe kwiaty G. erinaceum

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Super kundelek
« Odpowiedź #39 dnia: Listopada 03, 2014, 01:33:08 »
Kupiłem tą roślinę, jako G. fischerii VS 12, a wyrosło, jakieś dziwadło. Wygląda na krzyżówkę Gymnocalycium z Frailea.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #40 dnia: Listopada 03, 2014, 02:02:23 »
Darek, jeśli chodzi o G. erinaceum to widziałem podobne kwiaty w google-grafice pod hasłem G. erinaceum v. paucisquamosum.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium - jak uprawiać?
« Odpowiedź #41 dnia: Listopada 03, 2014, 08:05:14 »
Darku,śliczne kwiatki,takie strzępiaste są na G.erinaceum,będę musiał ich zdobyć,do wiosny daleko
poz.Leszek
Poz.Leszek

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Gymnocalycium
« Odpowiedź #42 dnia: Listopada 28, 2014, 05:32:44 »
Nowe gymno 2014

Gymnocalycium basiatrum Berger, Amerhauser, Sedlmeier

Typus: Argentina, in the south of the province La Rioja, near Ulapes, 430 m

foto ze strony Au Cactus Francophone

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #43 dnia: Listopada 28, 2014, 10:18:20 »
Ciekawy gymlaczek,Darku czy widziałeś jaki ma kwiat
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #44 dnia: Listopada 28, 2014, 11:13:54 »
Pikny !!, prawdopodobnie jednak podchodzi pod gatunek G. bodenbenderianum (riojense)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline leafbytree

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 26, 2015, 07:46:35 »
Mam pytanie, co może być przyczyną pojawienia się brązowego przebarwienia na G. monvillei (mam takie dwa egz. z podobnymi plamkami)?

http://ifotos.pl/z/wwhqahn

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #46 dnia: Kwietnia 26, 2015, 09:36:39 »
Ta fotka jest do kitu,nic na niej nie widać
Poz.Leszek

Offline leafbytree

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #47 dnia: Kwietnia 26, 2015, 10:16:50 »
Nie chodzi o niewiadomo jaką jakość/ostrość, ale o brązową plamę w zaznaczeniu

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #48 dnia: Kwietnia 26, 2015, 11:12:20 »
A od jak dawna ona jest? Coś się powiększyła od kiedy ją zauważyłaś?
Sławek

Offline leafbytree

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 28, 2015, 04:40:35 »
Po zimowaniu zauważyłem, nie powiększa się