Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ekspozycja na słońce  (Przeczytany 1193 razy)

Offline Oczy Nocy

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Ekspozycja na słońce
« dnia: Czerwca 16, 2011, 10:53:32 »
Witam.
Zastanawiam się czy mogę wystawić dwa z moich kaktusów (Ferocactus emoryi, Polaskia chichipe) na balkon (skierowany na południowy wschód), aby "złapały" trochę promieni słonecznych? Czy to im nie zaszkodzi (uprzednio będą cieniowane)? Są dość młode ( około 5 cm i 6 cm), obecnie przebywają na parapecie w jasnym pokoju (strona północno zachodnia).

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ekspozycja na słońce
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 17, 2011, 01:30:31 »
Witaj
Oczywiście, że tak - kaktusy to dzieci słońca, słońce im nie zaszkodzi jeśli będą wcześniej cieniowane, a strona północno-zachodnia jest bardzo zła jeśli chodzi o warunki słoneczne - kaktusom rozproszone światło nie wystarczy - muszą mieć bezpośrednie słońce, przynajmniej w pewnej ilości.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2011, 01:32:05 wysłana przez janek2 »

Offline Oczy Nocy

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ekspozycja na słońce
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 20, 2011, 05:36:22 »
Oczywiście, że kaktusy lubią słońce ;) Chodziło mi bardziej o to czy bardzo małe kaktusy/siewki mogą przebywać na balkonie (czy słońce ich nie spali). Mam opory, żeby dwu-centymetrowe maleństwa wystawić na bezpośrednie słońce, ale może jestem po prostu nadopiekuńcza ;)

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ekspozycja na słońce
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 21, 2011, 10:39:45 »
Witam
jeśli chodzi o 2-centymetrowe siewki, to rzeczywiście trzeba z nimi uważać, pisałaś jednak w poście o roślinkach 5,6-centymetrowych Ferokaktus i Polaskia. - te są już starsze i spokojnie mogą być traktowane ostrym slońcem, zarówno ferokaktus, jak i Polaskia. 

Offline Oczy Nocy

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ekspozycja na słońce
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 22, 2011, 12:37:29 »
W międzyczasie pomyślałam, że mogłabym wystawić także resztę mojej skromnej kolekcji na słońce (tylko zapomniałam wyrazić te myśli słowami na forum ;)), w skład której wchodzą także kaktusy do 3-4 cm (póki co głównie Mammillarie).