Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: pod daszkiem szklarnii  (Przeczytany 1607 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
pod daszkiem szklarnii
« dnia: Grudnia 13, 2014, 05:06:55 »
Witajcie

Wydłużam daszek w foliaku i wpadłem na pomysł aby pod nim na zewnątrz zamontować półkę. Pod foliakiem pozostaną ferki, kolumnowce  oraz astro - natomiast na półce pod daszkiem chcę umieścić kaktusy które nie lubią dusznych warunków a kochają świeże powietrze oraz przewiew. Wspomniany daszek zapewni im ochronę przed deszczem.
Jakie gatunki polecicie na półeczkę? umieszczę tam rebutie,opuncje,lobivie,mammilarie wraz z sukulentami. Wiem iż nie wiecie co mam w kolekcji, ale ktoś może podpowie, które gatunki lubia takie warunki?

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 13, 2014, 09:25:29 »
To dobry pomysł. Ja mam  zadaszenie okna od strony południowo-wschodniej na tyle że w zasadzie deszcze nie padają a ilość słońca nie jest ograniczona. świeże powietrze najbardziej jest potrzebna kaktusom z wyżyn, jak sulcorebutie, rebutie, lobiwie, parodie, itp.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 13, 2014, 09:28:20 »
na parodię nie wpadłem, a echinofossulocactusy?

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 13, 2014, 09:48:42 »
Marcin , w ogóle to wydaje mi się ze pytanie jest xle postawione - wszyskie kaktusy moga rosnac pod sloncem, bo wszystkie tak mają w naturze :) Problem leży gdzie indziej - po prostu dla czesc rodzajow jest bardziej cieplolubna a czesc mniej - przy uprawie pod chmurką z uwagi na temperatury okres wzrostu cieplolubnych i czas trzymania ich na zewnątrz, bedzie musial być krótszy. Stenocactusy wczesnie się budzą, wiec pewnie wiosenne nocne ochłodzenia im mocno nie zaszkodzą, jednak wystawiać je dopiero pod kniec maja bo w maju mogą być jeszcze - i zwykle są - mocne ochłodzenia.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 13, 2014, 09:49:16 »
no tak, ale z tego co wiem część południowo amerykańskich nie przepada za dusznymi szklarniami latem?

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 13, 2014, 10:07:38 »
Sądzę, że żadne kaktusy nie przepadają za duszznymi i goracymi szklarniami, problem tylko w tym że jedne to bardziej tolerują, inne mniej, a kluczowe są tu nocne temperatury. Wysokie nocne temperatury mniej tolerują górskie kaktusy poludniowoamerykańskie niż np. astrofyta czy aztekia, ale sądzę że te ostatnie też w środku lata wolałyby niższe temperatury w nocy - rosną w naturze zwykle na skałach, a te w nocy się szybko oziebiają. Inna sprawą jednak jest że w szklarni okres wegetacji jest dłuższy dlatego ludzie trzymają kaktusy pod szkłem a nie pod chmurką.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2014, 10:09:10 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 13, 2014, 10:19:34 »
Co do skał to myślę, że nocą oddają ciepło które chłoną za dnia - pod foliakiem umieściłem sporo kamieni i głazów - przeczytałem też artykuł gdzie dla zimnotrwałych poleca się uprawę pod południową ścianą domu zatem czy na pewno szybko się oziebiają? raczej pomagają utrzymać wyższą temperaturę w otoczeniu.

Chyba jednak lepszym pomysłem jest umieszczenie kaktusów gorskich pod daszkiem poza szklarnią - w roku poprzednim ferokaktusy trzymałem pod chmurką i przyrost miały gorszy aniżeli w tym roku pod folią. Chyba część kolumnowców pójdzie pod daszek a część pod folię - zobaczę efekty.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: pod daszkiem szklarnii
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 15, 2014, 01:07:28 »
Feraki na pewno lepiej uprawiać pod folią/szklarnią - one rosną gdy mają ciepło - uprawiane pod churką na tyle skracają swój okres wzrostu, że ich długie ciernie nie zdążą przyrosnąć poprawnie. Ja wystawiam ferki na otwarte słońce w środku lata, ale potem chowam za szybę, która otwieram gdy jest naprawdę ciepło.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2014, 01:09:04 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą