Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Dziwny Pilosocereus  (Przeczytany 1497 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Dziwny Pilosocereus
« dnia: Listopada 03, 2014, 01:44:56 »
Mam takie pytanko. Mam u siebie takie coś, co kupiłem kiedyś pod nazwą Pilosocereus occultiflorus. Nie byłoby w tym nic wymagającego uwagi gdyby nie fakt,że ta roślina poza dziwnymi wzmiankami nie istnieje albo ja nie potrafię nic znaleźć. Jest tylko krótki artykuł na niemieckiej wikipedii i gdzieś tam jeszcze notka, że nazwa jest niewaźna. I tyle. Szukam teź synonimów ale i w tym temacie nic. Jakieś lakoniczne wzmianki, że jest to naturalna hybryda. Zna ktoś może tą roślinę? Może wie ktoś pod jaką inną nazwą występuje?
Sławek

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: Dziwny Pilosocereus
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 03, 2014, 05:54:19 »
Wg aktualnej listy gatunków, jest ten gatunek uznawany. Brak synonimów.

Pilosocereus occultiflorus  P.J.Braun & Esteves 1999

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Dziwny Pilosocereus
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 03, 2014, 11:00:18 »
Jeśli cho0dzi o ważnosć opisów i dalszych reklasyfikacji to warto zaglądać na http://www.ipni.org/ipni/plantnamesearchpage.do
Wynika , że opis jest ważny. Nic nie wiem o tej roślinie poza tym ze gatunek stosunkowo nowy (1999) więc nie ma go w nieco wcześniejszej monografii Danieli Zappi "Pilosocereus - the genus in Brazil", i że pochodzi z terenów na wschód od rzeki Rio São Françisco, w stane Minas Gerais w Brazylii.


Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Dziwny Pilosocereus
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 03, 2014, 11:06:14 »
Skullmann ajeśłi możesz to umieśc proszę fotkę na forum, ciekawi mnie jak on wygląda.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Dziwny Pilosocereus
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 03, 2014, 06:49:33 »
No za chiny nie mogę znaleźć ponownie strony mówiącej o tym, że nazwa jest nieważna. Generalnie to jeszcze bardzo młoda roślina, dopiero w tym roku miała jakiś normalny przyrost ale fotka jest w mojej galerii. Ale wrzucę inne. Nawet nie wiem, czy to w ogóle jest ta roślina, ja ją tylko pod taką nazwą kupiłem.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Dziwny Pilosocereus
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 04, 2014, 12:50:00 »
A ja ci niestety nie potwierdzę, bo jej nie znam  :( A gdzie ją kupiłeś - w sklepie czy na allegro?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Dziwny Pilosocereus
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 04, 2014, 08:46:40 »
Hmmm... W jakims centrum ogrodniczym.
Sławek