Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Notocactus mammulosus  (Przeczytany 1835 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Notocactus mammulosus
« dnia: Października 24, 2014, 08:10:34 »
Znalazłem na allegro takiego oto notokaktusa. Niby nic nadzwyczajnego ale nigdzie nie ma nic na jego temat a całkiem fajnie wygląda. Może to już jakaś dawno przesunięta do innego taksonu forma. Ktoś wie co to dokładnie jest? Bo ja bym sobie tak właśnie z chęcią posiadł wszystkie podgatunki N. mammulosus.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2014, 09:06:46 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
magda

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Notocactus mammulosus
« Odpowiedź #2 dnia: Października 24, 2014, 08:49:50 »
coś takiego ?? całkiem ładny Notocactusik 
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Notocactus mammulosus
« Odpowiedź #3 dnia: Października 24, 2014, 09:08:13 »
http://www.cactus-art.biz/schede/NOTOCACTUS/Notocactus_mammullosus/Notocactus_mammulosus/Notocactus_mammulosus.htm

Szanowna koleżanko mroofko, ja świetnie znam ten artykuł, notabene kilka N. mammulosus już mam. Kliknij na słowo "notokaktusa" w pierwszym poście to zostaniesz przekierowana do aukcji o którą mi chodzi..
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Notocactus mammulosus
« Odpowiedź #4 dnia: Października 24, 2014, 09:20:48 »
Notocatusy mammullosus i submmamullosus są bardzo podobne do siebie , ale submmamullosy zawsze miały o wiele gęściejsze ciernie
ale to tylko takie moje zdanie
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Notocactus mammulosus
« Odpowiedź #5 dnia: Października 24, 2014, 09:45:32 »
Notocactus mammulosus v. arbolitoensis Oster 1990 nom. inval
Nom inval oznacza że nazwa jest nieważna - tj takson był nieważnie opisany.

Skulmann, jeśłi byś chciał wszystkie tego typu "podgatunki" posiadać to przygotuj sobie kilka parapetów  :) - nazw synonimów dla N. mammullosus jest ok 50 - zobacz tę listę:
http://www.notocactus.net/pdf/dokua1.pdf

Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Notocactus mammulosus
« Odpowiedź #6 dnia: Października 24, 2014, 09:47:50 »
Więc tak, Notocactus mammulosus ma chyba cztery podgatunki, typowy N. mammulosus mammulosus oraz N. mammulosus brasiliensis, erythracantus i submammulosus. Było jeszcze chyba kilka innych ale chyba nie są uznawane. No i kliknijcie na linka i zobaczcie roślinkę o którą się tu rozchodzi. Na dole jest niby pełna nazwa gatunkowa której nigdzie nie mogę znaleźć. Przeglądając oferty rzuciła mi się w oczy nazwa N. mammulosus podpięta do rośliny, której nie skojarzyłbym z ową nazwą. Może to jakaś forma lokalna ale uciernienie znacznie się różni od pozostałych.

[edit] Widzisz Tomasz, o to mi chodziło, tylko dlaczego Google nic mającego sens mi nie wyrzuciło a założyłem nawet, że to może być literówka i próbowałem wyrażeń regularnych. W sumie się tego zacząłem odmyślać choć ten okaz wygląda nieco nietypowo. Nie sądzisz? Znaczy jego uciernienie.  Aha, mnie interesują podgatunki tylko N. mammulosus, słabo mnie interesuje Ameryka Południowa, mam tylko słabość do tego jednego, no może jeszcze ze dwóch innych.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2014, 09:56:55 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Notocactus mammulosus
« Odpowiedź #7 dnia: Października 24, 2014, 11:13:33 »
powinno być arbolitoensis zamiast arbolitoesis - dlatego nic nie znalazłeś w wyszukiwarce.
nie znam się na N. mammulosus wiec nie będę się wypowiadał w kwestii cierni - na pewno przy tylu synonimach różnorodność form jest duża
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2014, 10:23:33 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą