Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: co na czym szczepić ...........  (Przeczytany 1996 razy)

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
co na czym szczepić ...........
« dnia: Sierpnia 07, 2014, 05:26:16 »
kiedyś znalazłem informację o szczepieniu " co na czym " , może się komuś przyda

Aporocactus:   Hylocereus triangulasris, H. undatus; Selenicereus grandiflorus, S. hamatus, S. macdonaldiae, S. hybrids
   Ariocarpus:   Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis
   Astrophytum:   Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis
   Aztekium:    Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis
   Bartschella schumannii:   Echinocereus salm-dyckianus
   Blossfeldia:   Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Brasilicactus:   Echinopsis hybrids; Eriocereus jusbertii
   Cereus:   Cereus dayamii, C. peruvianus; Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis; Trichocereus bridgesii, T. candicans, T. chilensis, T. lamprochlorus, T. macrogonus, T. pachanoi, T. schickendantzii, T. spachianus, T. terscheckii, T. thelegonus
   Chamaecereus:   Selenicereus hamatus, S. macdonaldiae, S. hybrids
   Cephalocereus: Cereus dayamii, C. forbesii, C. jamacaru, C. peruvianus
   Copiapoa: Opuntia ficus-indica, O. grandis, O. leucotricha, O. quimilo, O. robusta, O. tomentosa, O. triacantha, O. vulgaris; Trichocereus
   Coryphantha: Echinopsis hybrids; Helianthocereus pasacana; Opuntia ficus-indica, O. grandis, O. maxima, O. quimilo, O. robusta, O. tomentosa, O. triacantha, O. vulgaris; Trichocereus terscheckii
   Echinocereus: Cereus dayamii, C. forbesii, C. jamacaru, C. peruvianus, C. validus; Opuntia ficus-indica, O. grandis, O. maxima, O. quimilo, O. robusta, O. tomentosa, O. triacantha, O. vulgaris; Echinocereus pentalophus; Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis; Trichocereus bridgesii, T. candicans, T. chilensis, T. lamprochlorus, T. macrogonus, T. pachanoi, T. schickendantzii, T. spachianus, T. terscheckii, T. thelegonus
   Epiphyllopsis: Pereskia aculeata; Pereskiopsis spathulata; Rhodocactus sacharosa
   Epiphyllum: Hylocereus triangularis, H. undatus
   Epithelantha: Echinopsis hybrids - for young seedlings; Echinocereus salm-dyckianus
   Eriosyce: Echinopsis hybrids; Eriocereus jusbertii
   Escobaria: Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Espostoa: Cereus alacriportanus, C. dayamii, C. stenogonus, C. jamacaru, C. peruvianus; Trichocereus
   Ferocactus: Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis; Opuntia ficus-indica, O. grandis, O. maxima, O. quimilo, O. robusta, O. tomentosa, O. triacantha, O. vulgaris
   Frailea: Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Gymnocalycium: Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis, E. tortuosus; Trichocereus
   Gymnocalycium michanovichii, G. friedrichii, G. delaetii: Trichocereus lamprochlorus
   Gymnocalycium michanovichii v. pirarettaense f. rubrum: Hylocereus triangularis; Myrtillocactus geometrizans
   Haageocereus:  Trichocereus bridgesii, T. candicans, T. chilensis, T. lamprochlorus, T. macrogonus, T. pachanoi, T. schickendantzii, T. spachianus, T. terscheckii, T. thelegonus
   Horridocactus:  Trichocereus bridgesii, T. candicans, T. chilensis, T. lamprochlorus, T. macrogonus, T. pachanoi, T. schickendantzii, T. spachianus, T. terscheckii, T. thelegonus
   Islaya:  Trichocereus bridgesii, T. candicans, T. chilensis, T. lamprochlorus, T. macrogonus, T. pachanoi, T. schickendantzii, T. spachianus, T. terscheckii, T. thelegonus
   Lobivia: Cereus alacriportanus, C. dayamii, C. forbesii, C. stenogonus, C. jamacaru, C. peruvianus, C. validus;  Eriocereus bonplandii, E. jusbertii, E. martinii, E. pomanensis
   Lophocereus: Cereus dayamii, C. forbesii, C. jamacaru, C. peruvianus, C. validus
   Mediolobivia: Cereus dayamii, C. peruvianus
   Mammillaria: Trichocereus, especially T. macrogonus
   Mammillaria guelzowiana: Cereus dayamii, C. forbesii, C. jamacaru, C. peruvianus, C. validus
   Mammillaria senilis: Trichocereus schickendantzii
   Navajoa: Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Neochilenia: Echinopsis tubiflora; Eriocereus martinii; Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Neoporteria: Eriocereus; Opuntia; Trichocereus pachanoi
   Neobesseya: Trichocereus schickendantzii
   Notocactus: Trichocereus
   Obregonia: Echinopsis hybrids
   Oreocereus: Cereus alacriportanus, C. dayamii, C. forbesii, C. stenogonus, C. jamacaru, C. peruvianus, C. validus; Trichocereus bridgesii, T. candicans, T. chilensis, T.   
lamprochlorus, T. macrogonus, T. pachanoi, T. schickendantzii, T. spachianus, T. terscheckii, T. thelegonus
   Opuntia: Austrocylindropuntia subulata; Opuntia ficus-indica, O. leucotricha, O. vulgaris
   Parodia: Echinopsis hybrids
   Pediocactus: Trichocereus schickendantzii
   Pelecyphora: Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Pilosocereus: Cereus alacriportanus, C. dayamii, C. forbesii, C. stenogonus, C. jamacaru, C. peruvianus, C. validus
   Pseudolobivia: Opuntia ficus-indica, O. grandis, O. maxima, O. quimilo, O. robusta, O. tomentosa, O. triacantha, O. vulgaris
   Pterocactus: Opuntia
   Rebutia: Cereus; Eriocereus; Trichocereus
   Rhipsalidopsis: Pereskiopsis spathulata; Rhodocactus sacharosa; Selenicereus hamatus]
   Solisia: Eriocereus; Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Strombocactus: Echinopsis hybrids; Eriocereus
   Tephrocactus: Austrocylindropuntia subulata; Opuntia
   Thelocactus: Echinopsis hybrids; Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Trichocereus chilensis: Trichocereus macrogonus
   Turbinicarpus: Echinopsis hybrids; Eriocereus jusbertii; Helianthocereus pasacana; Trichocereus terscheckii
   Toumeya: Helianthocereus pasacana; Trichocereus schickendantzii, T. terscheckii
   Wilcoxia: Hylocereus triangularis, H. undatus; Opuntia; Roseocereus tephracanthus; Selenicereus grandiflorus, S. hamatus, S. macdonaldiae, S. hybrids
   Zygocactus: Peireskia; Pereskiopsis; Selenicereus hamatus

Tomasz pytał o szczepienie Austrocactus bertinii , biorąc pod uwagę że to kiedyś był Notocactus bertinii  to z tej tabelki wychodzio by ze podkładka to Trichocereus
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: co na czym szczepić ...........
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 08, 2014, 11:25:21 »
Krzysie, Austrocactus bertinii i inne austrocactusy są daleko od notocactusów.

Dzięki za listę ! Przy okazji chaiałbym przypomniec, ze w Kaktusy i Inne ukazało się ok 10 artykułów o szczepieniach Piotra Modrakowskiego - bardzo dobrych i rzetalnych, z których czerpię wiedzę dot. szczepień.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: co na czym szczepić ...........
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 08, 2014, 11:31:48 »
Jeszcze co do listy, na pierwszy rzut oka nie bardzo mi sie podoba, np. w ogole nie jest uwzgledniona bardzo dobra podkladka jaka jest Myrtillocactus.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: co na czym szczepić ...........
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 08, 2014, 03:48:09 »
co do listy to na pewno nie jest pełna , jak chodzi o podkładki i o zrazy , ale to nie moja lista , skopiowałem ja tutaj aby mogła tylko cokolwiek zasugerować

a co do Austrocactusa bertinii to po prosto zaczerpnąłem wiedzę z ;     http://es.wikipedia.org/wiki/Austrocactus_bertinii
gdzie wymieniony jest min. jako synonim  notocactus bertinii . Osobiście nie tworzę nowej taksonomii , nie uważam się aż za takiego znawcę , ale za to posługuję się po prostu internetem . Po wpisaniu w google ; notocactus bertinii pojawi Ci się dokładnie ta sama roslina , tak więc ta nazwa kiedyś była brana pod uwagę
na stronie bardzo specjalistycznej , gdzie podawane są wszystkie taksony dotyczące kaktusów ; http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-2378339
jest  - Notocactus bertinii (Cels ex Hérincq) W.T.Marshall  wg Marshalla ,
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: co na czym szczepić ...........
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 08, 2014, 07:09:46 »
Przecież ja nie mam pretensji :), chciałem tyloko zwrócoc uwagę ze Austrocactusy i notokaktusy mocno różnią się w uprawie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: co na czym szczepić ...........
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 08, 2014, 09:33:39 »
nie traktuję tego jak pretensje , ale też nie analizowałem pochodzenia czy warunków uprawowych notocactusów i austrocactusów
tam jak zauważyłeś występuje jeszcze min ; echinocereus jako synonim , czyli ktos kiedys ta samą roślinę umieszczał w różnych miejscach
ale jak chodzi o dobranie podkładki do konkretnego zraza to akurat warunki uprawy pewnie nie maja większego znaczenia , taki pereskiopsis przyjmie wiekszość zrazów z tak samo dobrym skutkiem  , a wymieniony przeze mnie Trichocereus jako dobra podkładka do notocactusów , jest równierz wymieniona przez Ciebie jako podkładka do austrocactusa bertinii . Kaktusy mają chyba jedną z większych możliwości  mixowania podkładek ze zrazami w świecie roślin . Są tac co szczepią na hylocereusie
astrophytum myriostigma tylko po to aby później przyciąć myriostigmę i naszczepić asteriasa  czy innego astrofytka na wierzchu .
Ta lista to jedynie zanotowane spostrzeżenia starych kaktusiarzy , a nie jakieś opracowanie naukowe , które by bezkrytycznie należało stosować . Nikt nie musi z tych
spostrzeżeń korzystać  , zresztą i tak szczepimy nasze rośliny na tym czym akurat dysponujemy bo nie zawsze można czekać aż znajdziemy najlepszą dla zraza podkładkę

Amen .
Andrzej