Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Egzotarium Sosnowiec  (Przeczytany 3486 razy)

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Egzotarium Sosnowiec
« dnia: Września 25, 2014, 04:29:35 »
Dziś odwiedziłam egzotarium w Sosnowcu, obiekt mały, kilka szklarni, ubogi zbiór kaktusów, które nie mają się tam zbyt dobrze. Udało mi się porozmawiać z przemiła Panią opiekującą się roślinami. Ich największy problem to brak funduszy, brak ogrzewania-podobno zimą temperatura w szklarni spada do ok 5 stopni . przydałby się solidny remont
Posiadają również całkiem sporych rozmiarów agawy,  są też papugi, węże, rybki







































Jak tylko wrzuci mi sie wszystko na picase dodam kolejne zdjęcia
magda

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #1 dnia: Września 25, 2014, 05:48:37 »
























magda

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #2 dnia: Września 25, 2014, 09:36:13 »
GIFek z gekonem działa ..........:)
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #3 dnia: Września 26, 2014, 01:07:43 »
Tak swoją drogą to całe lata nie widziałem, żeby ktoś wstawiał na stronkę animowanego gifa.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #4 dnia: Września 26, 2014, 01:39:17 »
Trzeba jednaj stwierdzić że kaktusy są tu naprawdę bardzo zaniedbane - nie wiem jak tego możn było dokonać, poneważ kaktusy całkiem dobrze znoszą wilgotną atmosferą jeśłi tylko mają ciepło - całkiem dobrze wtedy rosną i niektórzy hodowcy uprawiają swoje rośliny na zwiększonej wilgotności powietrza. Pani w egzotarium jest pewnie rzeczywiście bardzo miłą osobą, ale niestety nie zadała sobie trudu by czegoś się dowiedzieć o ich uprawie - pewnie te kaktusy uprawiane były jak paprotki albo storczyki stąd taki ich wygląd. Zdjęcie ostatnie - Ferocactus stainesii chyba najdobitniej o tym świadczy. To trochę przykre  - ludzie amatorzy wkładają wiele trudu żeby ich kaktusy ładnie wyglądały, starają się pozyskiwać wiedzę o ich wymaganiach i inne in formacje, wykazują trochę serca i pasji, a z drugiej strony pracownicy którzy dzięki rośłinom zarabiają na utrzymanie, nie wykazują żadnego zainteresowania - aby tylko obbębnic te 8 godz. i do domu. . Tak było kiedyś we wrocławskim zoo (później to się zmieniło) - dyrekcja to byli wprawdzie pasjonaci, ale wiele osób personelu nie wykazywało najmniejszego zaangażowania.

Pomysł z jaszczurkami buszujacymi po kaktusach świetny. Może go wykorzystam u siebie?
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2014, 02:07:12 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #5 dnia: Września 26, 2014, 09:15:29 »
Myślę, że żaden pracownik jeśli nie lubi lub nie jest pasjonatem roślin - za marne grosze nie będzie się poświęcał - bo dlaczego miałby? Czy się poświęci czy też nie - dostanie to samo na godzinę więc jest tak jak jest. Odbębni 8 godzin i idzie do domu zająć się tym co lubi. To tak na marginesie - gdyby pracował tam ktoś kto lubi kaktusy to sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej.

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #6 dnia: Września 26, 2014, 01:25:13 »
na temat wyglądu kaktusów nic nie chciałem pisać , są jakie są , pewnie miały tam służyć jako tło , ale faktycznie ich stan budzi wiele uwag
jak choćby ten Eriocactus leninghausi  , no po prostu tragedia 

mam podobne zjawisko całkiem niedaleko w Łańcucie , bardzo ładnie odnowili storczykarni w parku zamkowym , ale już zimowy ogród z sukulentami i kaktusami wygląda tragicznie

jak kogoś interesują storczyki to kilka fotek mogę wstawić

[załącznik usunięty przez administratora]
Andrzej

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #7 dnia: Września 26, 2014, 05:37:43 »
Ok to polecą jeszcze zdjęcia nie-kaktusowe




















Co do gifa - zrobił się przez przypadek-zdjęcia wrzucam na picasse hurtem, a ta z 3 podobnych zdjęć zrobiła gifa ;)
magda

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #8 dnia: Września 26, 2014, 06:59:19 »
Te zdjęcia już znacznie ciekawsze !!! :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #9 dnia: Września 26, 2014, 08:19:23 »
To jeszcze troche rybek, az tak dobrym fotografem nie jestem, wiec moga byc gorszej jakosci























Tomku rozumiem, że zdjęcia kaktusów bardzo Cie zabolały?
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #10 dnia: Września 26, 2014, 08:59:49 »
jak kogoś interesują storczyki to kilka fotek mogę wstawić
Jeśli mógłbyś, osobiście bardzo lubię storczyki. Może się w lato skuszę na wycieczkę do Łańcuta...
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #11 dnia: Września 26, 2014, 09:19:08 »
Zaboleć to mnie nie zabolały same zdjecia - warto takie też umieszczać na forum dla dyskusji. Natomiast same kaktusy naprawdę w tragicznym stanie - ferocactusa stainesii czy Eriocactusa leninghausii jesze w tekiej "formie" nie widziałem.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #12 dnia: Września 27, 2014, 09:35:07 »
W maju w tym egozarium podobno jest wystawa storczyków, są też kakusy i inne sukulenty

ja się omal nie popłakałam jak zobaczyłam te bidy naprawde, z checia bym kilka adoptowała choćby po to zeby podjąć próbę ich reanimacji
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2014, 09:36:46 wysłana przez mroofka »
magda

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #13 dnia: Września 27, 2014, 09:54:20 »
z tymi storczykowymi fotkami to jest tak
mam tego ok 700 fotek a wszystkie w wysokiej rozdzielczości ok 2Mb jedna fotka
wstawienie choćby 20 zdjęć to jest trochę pracy
może ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić ???
mogę wrzucić do picasso do albumu ale wtedy pewnie nie wszyscy to maja zainstalowane
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Egzotarium Sosnowiec
« Odpowiedź #14 dnia: Września 27, 2014, 10:19:47 »
Można spróbować przekonwertować te zdjęcia seryjnie. Jest kilka darmowych programów do tego celu przeznaczonych. Stracą trochę na jakości ale do publikacji w necie całkowicie wystarczy
Pozdrawiam
Piotr