Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Copiapoa krainziana i Copiapoa albispina  (Przeczytany 1369 razy)

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Copiapoa krainziana i Copiapoa albispina
« dnia: Kwietnia 25, 2014, 02:01:37 »
W galerii umieściłem zdjęcie rośliny, którą nabyłem pod nazwą Copiapoa krainziana vel. Copiapoa cinerea var. krainziana.
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/galeria/displayimage.php?album=6&pid=226#top_display_media
Jeśli się jednak dobrze przyjrzeć to widać, że słynne białe ciernie nie są giętkie i powykręcane, jak powinno zwykle być u C. krainziana, ale są proste i dość sztywne. Białe sztywne ciernie ma też forma C. cinerea znana jako C. albispina, z tym, że są one rzadsze i grubsze. Zdjęcia obu młodych roślinek potwierdzają na co zwrócili uwagę niektórzy badacze kaktusowej flory Chile, a mianowicie że w naturze istnieją formy przejściowe pomiędzy C. albispina i C. krainziana, i ze rosną one pomiędzy populacjami C. krainziana i C. albispina. Taką właśnie najprawdopodobniej jest roślina na zdjęciu. Czy to mieszańce między C. albispina i C. krainziana? Być może. W każdym razie sugerują bliskie pokrewieństwo między obiema Copiapoami, a więc to, że C. krainziana jest tylko odmianą/podgatunkiem C. cinerea, jak się obecnie raczej przyjmuje. W galerii jest też zdjęcie młodej C. albispina.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2014, 09:31:27 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa krainziana i Copiapoa albispina
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 25, 2014, 09:46:58 »
a ja powiem tak ;
czy to że jedno jabłko tej samej odmiany będzie miało bardziej czerwoną plamke
od innego jabłka tej samej odmiany , to czy to jest wystarczający powód aby to jabłko miało w nazwie ; var czy forma ???
Wydaje mi się iż jest zbyt wielu tych magistrów od kaktusów i każdy chce figurować w księgach wieczystych z własnym kaktusem .

No ale to tylko moje zdanie
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa krainziana i Copiapoa albispina
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 26, 2014, 04:38:25 »
Splitting, czyli nadmierne mnożenie gatunków podgatunków i odmian bez uzasadnienia botanicznego jest częste wśród amatorów kaktusów nie-botaników, nierzadko jest także dokonywane także przez botaników. W przypadku jednak Copiapoa krainziana mamy sytuację trochę inną bo kaktus ten dość wyraźnie odróżnia się zarówno od typowej C. cinerea jak i pozostałych podgatunków/odmian tego kompleksu, swoim pięknym uciernieniem. Ponadto C. krainziana jest jedną z łatwiej kwitnących copiapoł z grupy... trudno kwitnących kopiapoł do których należy. Zdjęć C. krainziana kwitnących w północnoeuropejskich warunkach można w internecie zobaczyć coraz więcej. W ostatnim numerze Kaktusy i Inne jest artykuł Eltona Robertsa, któremu zakwitła właśnie C. krainziana. Elton pochodzi z Kalifornii, ale wbrew pozorom tamten rejon nie jest optymalny do uprawy copiapoł - o ile u nas tradycyjnie za mało słońca, o tyle w Kaliforni za dużo i słońca i ciepła!
Piękno tego gatunku, i jego nie najtrudniejsza uprawa sprawiają, że niektórzy hobbyści nie mogą się pogodzić z zakwalifikowaniem C. krainziana jako podgatunek/odmiana C. cinerea, która jest także pięknością samą w sobie. Taka to już jest niesprawiedliwa przyroda - wiele gatunków Copiapoa nie wyróżnia się niczym specjalnym w rodzaju, choć urody im nie można odmówić. W jednym gatunku C. cinerea mamy natomiast prawie całą "klasykę" rodzaju - cinerea, haseltoniana, columna-alba, longistaminea, krainziana, albispina.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2014, 09:28:20 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą