Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Thelocactus hastifer  (Przeczytany 1143 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Thelocactus hastifer
« dnia: Sierpnia 29, 2015, 12:48:37 »
W mojej ocenie Thelocactus hastifer należy do najciekawszych thelocactusów, a jego kwiat być może jest najpiękniejszy w całym rodzaju Thelocactus. W naturze zajmuje on niewielki obszar, i niestety nie jest popularny w kolekcjach - co nie jest do końca zrozumiałe bo nie należy on chyba do specjalnie trudnych w uprawie, wiec dziwi mnie że nikt go specjalnie nie rozmnaża. Gatunek ten wyróżnia się ze wszystkich thelocactusów wydłuzonym pokrojem wzrostu, co przy wąskiej szyjce korzeniowej sprawia że w starszym wieku wydłużone pędy zaczynają się pokładać.

Mam egzemplarz szczepiony z uszzkodzonym stożkiem wzrostu dzięki czemu wypuścił on odrosty. Wczoraj da z nich oderwałem i przygotowuję do ukorzenienia. Przede wszystkim z czystej ciekawości czy się to uda - podejrzewam że nie będzie z tym problemu.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Thelocactus hastifer
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2015, 12:54:50 »
I kolejna rzecz
Kolejny odrost podzieliłem na dwa i zaszczepiłem oba kawałki. Swoim zwyczajem niedbale. Jako ciekawostkę podam jednak że probuję swój nowy sposób dociskania małych miękich zrazów (takiami właśnie były oba szczepione kawałki Thalocactus hastifer, jak widać na zdjęciu  :) :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Thelocactus hastifer
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 29, 2015, 05:15:38 »
Z wyprawy do p. Kupcaka do Czech, o której wspominała mroofka, przywiozłem takiego hastifera
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Thelocactus hastifer
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 29, 2015, 05:45:13 »
Piotrze, naprawdę piękny egzemplarz. Pewnie już jest zdolny do kwitnienia, jeśli by zakwitł to kwiaty zerwiwj i wyślij najszybszę pocztą kwiatową mroofce za namiar który ci dała :)

A poniżej mój pierwszy Thaloc hastifer, którego straciłem kilka lat temu przez zwykłe niedbalstwo.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2015, 05:49:51 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą