Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Nowe zakupy ...  (Przeczytany 2626 razy)

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Nowe zakupy ...
« dnia: Października 25, 2014, 10:28:11 »
Pojawiło się ostatnio wiele nowych roślin u naszych forumowiczów - i bardzo się z tego cieszę że rozwijają się nasi młodsi / stażem i nie tylko / koledzy i koleżanki
ale ............... . Sporo zakupionych przez Was roślin nie spełnia podstawowych wymogów towaru w 100% sprawnego , pomijam fakt że sporo tych roślin to .......
i tutaj padnie słowo ostatnio i przeze mnie skrytykowane " kaktusiarski chwast "
Jest kilka  rodzajów zakupów ; - duża kasa i towar super rarytas , średnia kasa i towar mniej poszukiwany ale w 100% sprawny i ostatni ; minimalna kasa  i ta cała reszta czasami nie do końca 100%centowa   . Każdy z nas od czegoś zaczynał i na czymś się uczył i te inne kaktusy czy sukulenty kupował , więc to nie jest problem .
Chodzi mi o to żebyście nie przepłacali / dla przykładu ostatnie zakupy mroofeczki / nie mam pojęcia ile kosztowały naszą koleżankę te rośliny
ale więcej jak po 3 zeta za sztukę nie są warte , choć już za te 3 zeta można na allegro kupić całkiem fajne prawie kaktusiarskie rarytaski , bo jak sobie pomyślę że
mogła byś za te rośliny zapłacić jakieś większe pieniądze , to było by to nie w porządku ze strony sprzedającego ,
Może niech coś na ten temat napiszą sami kupujący   
Andrzej

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #1 dnia: Października 25, 2014, 10:50:20 »
Jedno sprostowanie Kryzys- ja tych roslin nie kupowałam- to prezenty, mój TŻ zawsze z jakiejś delegacji/podróży coś przywozi. A ja się cieszę, choć roślinom delikatnie mówiąc do ideału brakuje. Mam pełną świadomość, że to chwast. za co wogóle się nie obrażam. Sama widzę różnicę w roślinach kupowanych czy to u P. Nałasowskiego czy z Rumii a tymi kwiaciarniano-marketowymi. Niemniej i jedne i drugie dają taką samą radość. A jak już jakaś kaleka wyjdzie na prostą to tym bardziej.
Mam w swoich zbiorach opuncjonowate coś zwane brzydalem, gdy trafił do mnie w stanie fatalnym po dnie doniczki łaził wielki robal, zlatywały się do tego jakieś brązowe muszki, plus pełno plamek/zrogowaceń, jednak po zabiegach chemicznych daje radę, żyje, rośnie i to mi daje ogromną frajdę i satysfakcję. Malo tego spod odstających zrogowaceń widać zdrową tkankę !
I jasne, ktoś mi może powiedzieć po co to wszystko..po co cała reanimacja, gdzie mogłam wydać 5 zł i kupić taką samą roślinę. Otóż nie...to nie była by ta sama roślina, ta była prezentem. Ma dla mnie większą wartość niż złotówki
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2014, 11:01:32 wysłana przez mroofka »
magda

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #2 dnia: Października 25, 2014, 11:27:39 »
Moim celem było jedynie zwrócenie uwagi na ewentualnych naciągaczy , bo jest ich sporo jak oglądam różne dziwne strony na których proponuje się sprzedaż kaktusów
Ja też się cieszę jak jesteście zadowoleni ze swoich zakupów bo tylko w ten sposób można dojść do jakiegoś własnego zbioru , wiadomo ze rośliny nie są wieczne i w końcu zginął , wtedy zamieniamy je na inne i tak zaczynamy się specjalizować .
Andrzej

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #3 dnia: Października 25, 2014, 11:30:49 »
z tych prezentów własnie to wyciagniete cos pochodzi z kwiaciarni, kamyk równiez, nie wiem jaka była ich cena, pozostałe trzy rośliny z palmiarnii w Poznaniu, cena 5 zł
magda

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #4 dnia: Października 25, 2014, 05:25:54 »
Czuję się wywołany do odpowiedzi przez Andrzeja :D Więc parę słów ode mnie.
Od lipca nabyłem ok. 140 roślin
Początkowo wybierałem na zasadzie - to mi się podoba ale musi być z Meksyku. Później szukałem już określonych rodzajów: Ferocactus, Astrophytum, Coryphanta, Echinocereus, Echinocactus, Echinofossulocactus.
Wiem na pewno, że  wiele razy przepłaciłem. Powodów widzę dwa. Pierwsze to brak doświadczenia i rozeznania co jest wartościowe a co nie. A po drugie - niestety - dawałem się porwać emocjom przy zakończeniu wielu aukcji :D
No cóż, nawet w kocie rodzi się czasem lew :D
Teraz już mam trochę rozeznania i spokojniej podchodzę do zakupów. Wiem, których sprzedawców / hodowców warto polecić, a których unikać. A sprawdzianem jakości nabytych w tym roku roślin będzie oczywiście najbliższa zima
Pozdrawiam
Piotr

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2014, 07:16:45 »
Fakt, że znaleźć roślinę to czasami sen z powiek spędza. Wiem bo regularnie przeglądam aukcje na allegro i na ebayu i po prostu nie ma tych roślin, których szukam ale jak się pojawi jedna sztuka to jest tylu chętnych, że się nie dopchasz. U mnie emocje raczej nie grają roli bo mam za góry założony budżet za roślnkę i koniec. A co do oszustów to masz rację, pod byle gatunkiem innym niż gruson wytłuszczone wielkimi literami "RZADKOŚĆ!!" i "SUPER OKAZJA!!" i jak ktoś nie jest za bardzo w temacie to może za jakiegoś turbinikarpusa zabulić jak za A. ritterii.

@lofoforek, fakt faktem polecanych sprzedawców policzysz na palcach u ręki.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #6 dnia: Października 25, 2014, 07:53:09 »
i to mi się podoba  .... właśnie takie podejście
kaktusów trzeba się nauczyć , na początku kupujemy wszystko  bo to kaktus , później kupujemy bo ładny .... a jak już minie ten drugi etap to zaczynamy kupować dokładnie to co chcemy mieć w swojej kolekcji i wtedy zaczyna się polowanie
pamiętam jak zaczynałem zabawę z kaktusami / były to całkiem inne czasy , o internecie czy telefonie można było w powieściach SF poczytać /
to najpierw zaglądałem do ludzi co mieli kilka kaktusów na parapecie a później jeździłem po Polsce i Czechosłowacji żeby coś kupić . Teraz klikasz i za dwa dni jest w domu to co chcesz ,
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #7 dnia: Października 25, 2014, 08:22:41 »
To ja zacząłem od razu od drugiego i tak się właśnie astro zainteresowałem. W sumie to w ogóle kaktusami.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #8 dnia: Października 25, 2014, 10:39:30 »
zgadza się - a po jakimś czasie kupujesz nasiona i siejesz bo niektórych okazów nie sposób dostać - przynajmniej ja tak mam.

Offline Paula

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #9 dnia: Października 27, 2014, 02:43:35 »
Ja mam tak, że często podczas zakupów w jakimś sklepie nie mogę się opanować i kupuję kaktusa - bo mi się spodoba.
Również moi znajomi, nie orientujący się, że kaktus może być " podróbą" prawdziwego kaktusa, kupują na oko co ładne i dostaje takiego w prezencie.
Ale zaaaawsze uczulam tych co chcą mi zrobić prezent i sama też zawsze tak robię, że wyciągam sklepowego kaktusa z doniczki i patrze czy coś się nie rusza w ziemi i nie widać robali. ( zawsze moją suchą, przesuszoną ziemie, więc wyciągnąć go to nie problem). Patrze na to jak wyglądają korzenie, czy nie zaczynają gnić. Dodatkowo zawsze zwracam uwagę czy kaktus nie ma plam, dziur na sobie, które prawdopodobnie nie są uszkodzeniem mechanicznym.
Na razie jestem na takim etapie, że po prostu wchodząc do sklepu, jadąc na giełdę kwiatową - nie opanuję się i zawsze coś przywlokę do domu. Nie wiem kiedy mi to minie, może w końcu jak nie będę miała miejsca w domu.  :)

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #10 dnia: Października 27, 2014, 05:08:01 »
Paulo ,na pewno opanujesz się z kupowaniem,jak obierzesz  sobie gatunek,który Cie zainteresujesz,w tedy będziesz tylko rozszerzać kolekcję w jednym kierunku
Poz.Leszek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Nowe zakupy ...
« Odpowiedź #11 dnia: Października 27, 2014, 08:15:23 »
Duży wpływ na jakąś specjalizację w kaktusach ma literatura , rozmowy na takich forach jak tutaj
wtedy zaczynasz się zastanawiać ; czemu nikt nie pisze na temat tego czy innego kaktusa  ???
Okazuje się ze spora część kaktusów nie wzbudza w kaktusiarzach większego zainteresowania
sporo ludzi ich ma ale się tym nie chwalą bo nikt tego nawet nie zauważa , ale to jest ten następny etap po tym pierwszym szale kupowania wszystkiego :)
Andrzej