Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ziemia mineralna  (Przeczytany 2059 razy)

Offline Tomek1967

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Ziemia mineralna
« dnia: Maja 24, 2013, 01:28:02 »
Prosiłbym o pomoc w określeniu co rozumieć przez "ziemia mineralna". W książce p. Hinza np. przy Aztekium jest określenie ziemia mineralna (czyli jaka? ,czy całkowicie bez ziemi organicznej) z dodatkiem tłucznia. Ponieważ wysiałem nasiona od p. Prochazki (Gymnocactus, Aztekium, Glandulicactus itp.) a większośc z tych które wysiałem, w książce p. Hinza w wymaganiach mają ziemię mineralną, niechciałbym nie popełnić błędu z doborem ziemi, gdy trzeba będzie je przesadzać (pikować) do innego substratu niż ten który zastosowałem do wysiewu.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Ziemia mineralna
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 27, 2013, 12:20:10 »
Cześć,
za ziemię mineralną zawsze przyjmowałem różne rodzaje żwiru, kruszyw, tłuczni itp. Niektórzy, jednak, pod tym pojęciem rozumieją także torf oraz substrat kokosowy.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomek1967

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemia mineralna
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 27, 2013, 02:09:53 »
Dziękuje za odpowiedż, mam jeszcze wątpliwości co do nawożenia. Przyjmując że ziemia mineralna to kruszywa, odmiany żwirku, piasek itp. (czyli właściwie brak składników pokarmowych) czy za każdym razem nawadniając rośliny w substracie mineralnym trzeba je nawozić, czy jednak po jednym zasieleniu nawozem do kaktusów, pozostaną przez jakiś czas odpowiednie składniki w substracie mineralnym i nawozić je po przerwie na nawadnianie sama wodą ?

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Ziemia mineralna
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 28, 2013, 09:04:47 »
Cześć,
nigdy nie uprawiałem kaktusów w czystym substracie mineralnym, jednakże, biorąc pod uwagę skład podłoża, w którym rosną w naturalnych warunkach i jego niską zasobność w składniki odżywcze, nie nawoziłbym przy każdy podlewaniu.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomek1967

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemia mineralna
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 29, 2013, 11:38:43 »
Dziękuję za odpowiedż