Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kaktusy-połknięcie bakcyla  (Przeczytany 3026 razy)

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Kaktusy-połknięcie bakcyla
« dnia: Czerwca 05, 2012, 09:23:10 »
Witam wszystkich,
tak się składa, że moja kolekcja kaktusów troszkę się powiększyła. Od razu zaznaczam, że jestem w powijakach jeżeli chodzi o kaktusy. Pierwszy ( fot.13 ) trafił do mnie przypadkowo jakieś 1,5 roku temu i jest do tej pory. Kolejne (fot. od 7 do 11), wstyd się przyznać zostały kupione przez żonę bo miały ładną doniczkę. Pozostałe ( fot. od 1 do 5 ) kupiła teściowa bo też miały ładną doniczkę:/. Trochę mnie ściska jak widzę marnujące się piękne roślinki dlatego potrzebuje jakiś wskazówek, porad żebym mógł stworzyć im jakieś minimalne warunki do życia. Niestety do dyspozycji dwa okna-parapety zew/wew. od poł-wsch i poł-zach stronie. Ew korytarz, strych (mało światła), ogród. Trochę poprzeglądałem już forum i dowiedziałem się paru rzeczy o których nie miałem pojęcia jak np. zimowanie (korytarz będzie się nadawał na tegoroczne zimowanie. Światło umiarkowane temp w zimie max 5-10 stopni przy większych mrozach nawet 1-2 stopnie-chyba trochę za zimno). Teraz trochę pytań:

1. Czy nadają się do trzymania w domu na oknie.
2. Czy mogę trzymać je o tej porze całą dobę za oknem?
3. Którą wybrać stronę?
4. Osłonić je przed słońcem?

Jeżeli chodzi o kaktusa z fot. 13 chyba trochę zmarniał. Świeżo po zakupie był ciemno-zielony, teraz zbladł i u podstawy pomarszczył się. Z tego co doczytałem już moglem go przypalić bo stał już na słońcu na zewnątrz. Jak go przywrócić do formy? 
Próbowałem zidentyfikować je na forum i może niektórych nazwy bym trafił ale wole nie wygłupić się i pozostawię identyfikacje ich dla tych którzy się znają.

Wszystkim z góry dziękuje za wskazówki i rady.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 06, 2012, 10:40:22 »
Dzień dobry,
witamy kolejnego zapaleńca na naszym forum!
Ad. 1. Żaden kaktus, oprócz epifitów, nie będzie czuł się na parapecie domowego okna komfortowo, nie mogę jednak zaprzeczyć, że powinny dać sobie one na nim radę.
Ad. 2. Tak, oby tylko w czasie długotrwałych opadów i związanego z tym okresem ochłodzenia miały szansę przeschnąć po kilku dniach przemoczenia. Najlepsze byłoby zabezpieczanie ich przed deszczem.
Ad. 3. Polecam zewnętrzny parapet południowo-wschodni.
Ad. 4. Początkowo możesz je cieniować, jeżeli nie są przyzwyczajone do silnego światła słonecznego i cały czas przebywały w mieszkaniu.

Identyfikacja:
1. Mammillaria (niedostatek światła i tzw. napompowanie tkanek wodą lub nawozami).
2. Mammillaria albescens.
3. Espostoa lanata.
4. Mammillaria.
5. Mammillaria hahniana.
6. Mammillaria matudae.
7. Mammillaria.
8. Parodia (Notocactus).
9. Kaktus z grupy cereusów.
10. Echinocactus grusonii.
Pozdrawiam,
Michał

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 07, 2012, 07:47:20 »
Witam!

bardzo dziękuję za pomoc i wskazówki. A co ze wcześniej wspomnianym zmienionym wyglądem mojego Echinocactusa? Dorzucam jeszcze jedna fot. Czym spowodowane jest przebarwienie i pomarszczenie? Jak mogę mu pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie co do przesadzania. O jakiej porze powinno się to robić i jak najlepiej? Chodzi mi o stara ziemie, która po wyciągnięciu z doniczki tworzy jedna całość z korzeniami. jak pozbyć się starej ziemi nie uszkadzając korzeni? Oczyszczać kaktusa kompletni ze starej ziemi.
Dzięki z góry za wszystkie wskazówki.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 07, 2012, 10:51:41 »
Dobry wieczór,
przebarwienia u echinokaktusa to efekt zbyt mocnego nasłonecznienia spowodowanego najprawdopodobniej gwałtownie pojawiającym się słońcem na horyzoncie rośliny. Ten gatunek wykazuję tendencję do tego typu zachowań, jednakże, w przypadku gdy nie dochodzi do uszkodzenia położonych niżej tkanej, łatwo powraca do pierwotnego stanu.

Osobiście zawsze staram się usunąć jak najwięcej starej ziemi z korzeni nie uszkadzając przy tym zbytnio bryły korzeniowej. Niektórzy przycinają nawet przy okazji tego zabiegu korzenie swoich roślin, co ma je pobudzić do tworzenia nowych. Nie obawiałbym się więc aż tak bardzo utraty kilku korzonków podczas przesadzania popularnych kaktusów.

Zmianę substratu możemy przeprowadzać właściwie o każdej porze roku. Nie polecam jednak okresu jesiennego i powolnego wchodzenia kaktusów w stan spoczynku zimowego.
Pozdrawiam,
Michał

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 04, 2012, 06:06:42 »
Witam,

ostatnio zauważyłem że jeden z moich kaktusów a dokładniej ten z przedostatniej fotografii dziwnie się przewęża w części środkowej. Czy to normalne? Na brak światła raczej nie powinien narzekać bo stoi na poł-wsch zewnętrznym parapecie. Widać, że dość intensywnie dostaje nowe ciernie w szczytowej części.
 
Jeszcze jedno pytanko z innej beczki odnośnie piasku, a dokładniej piasku morskiego. Wiem, że pewnie jest zasolony i negatywnie może wpływać na kaktusa ale czy po dokładnym umyciu i wygotowaniu możemy go użyć jako dodatek do standardowej ziemi czy lepiej dać sobie spokój i użyć jako dodatek żółty piasek taki jak dla dzieci do piaskowni?

Offline chaveiro

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 04, 2012, 05:40:48 »
Hmm, sprawę przewężenie można by było zrzucić na karb zbyt małej ilości światła, ale piszesz, że kaktus stoi na parapecie okna z wystawą połud.-wschod., więc to raczej nie to, możliwe jest natomiast, że kaktus zbyt szybko rośnie i to może być powód (zbyt żyzne podłoże z dużą ilością składników pokarmowych), ale żeby być pewnym na 100% powinien wypowiedzieć się ktoś bardziej obeznany z kaktusami kolumnowymi.

Co do części drugiej, ja bym ten piasek sobie odpuścił (jeden i drugi), piasek morski tak jak sam pisałeś z przyczyn zasolenia, ten z piaskownicy z powody zanieczyszczenia i bardzo małej granulacji (jest zbyt drobny), lepiej by było udać się na budowę i od robotników "zakupić" trochę piasku za przysłowiowe piwo, można też ewentualnie zakupić w marketach budowlanych lub sklepie zoologicznym (tu jednak ceny wahają się od 3 - 6 zł za woreczek 2 kg, natomiast plusem jest duży wybór granulacji najlepiej taka 0,5 - 1,5 mm)
Pozdrawiam Mariusz "Chaveiro"

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 04, 2012, 11:10:04 »
Witam
Tak, piasek z piaskownicy jest zbyt drobny. Co do granulacji, to według mnie 1,5mm to raczej dolna granica - moim zdaniem najlepsze jest 1,5-3 mm
pozdrawiam

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 29, 2012, 06:11:02 »
Witam,

żeby nie otwierać nowego tematu podpinam się pod mój wcześniejszy z prośbą o identyfikację nowych roślinek. Do tego ma jeszcze małe pytanko odnośnie mojego Echinocactusa...
jest to ten sam co na fotce powyżej z tym że troszkę podrósł i stracił ciernie albo w ogóle mu nie wyrosły jak widać na fotce. Dlaczego? To jest normalne? Coś mu nie pasuje??

pozdrawiam siwekj

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 29, 2012, 11:24:50 »
Witam

Echinocactus najprawdopodobniej miał zbyt mało światła.
co do identyfikacji - przedostatni kaktus to Parodia leninghausii, drugi od góry to prawdopodobnie Gymnocalycium baldianum.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 30, 2012, 07:35:39 »
Dzień dobry,
czwarty to prawdopodobnie Echinopsis eyriesii.
Pozdrawiam,
Michał

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 30, 2012, 08:47:54 »
Witam,

dzięki za odpowiedzi. Co do braku światła dla Echinocactusa, który miałby być powodem braku cierni to chyba nie to, ale może się mylę. Stoi co najmniej od maja na połd-wsch parapecie na zewnątrz, niecieniowany. Od 7:00 do co najmniej 15:00 pełne słońce oczywiście przy dobrej pogodzie:)  Raczej z nadmiaru słońca czasem się pomarszczy w południe po czym wraca do siebie.
Co do identyfikacji interesuje mnie głównie pierwsza pozycja, może fotka mało profesjonalna...
 
pozdrawiam siwekj