Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Hoya cummingiana- jak uprawiać  (Przeczytany 560 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Hoya cummingiana- jak uprawiać
« dnia: Sierpnia 16, 2021, 03:29:53 »
Mam takie pytanie odnośnie uprawy tej hoi bo w zależności od tego gdzie czytam na jej temat otrzymuję sprzeczne informacje. Mianowicie jedni klasyfikują ją jako gatunek wybitnie ciepłolubny czyli podobnie jak H. pachyclada a inni piszą, że można ją zimować w temperaturze nawet 10 stopni a wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatury nawet do 2 stopni. No i jeszcze przy okazji, jak ją podlewać, czy faktycznie jest taka wrażliwa na wilgoć i sucholubna? Jak na razie jest podlewana tak samo jak H. obovata czyli dość sucho i rośnie i nawet kwitnie choć jest na północnym parapecie ale niektórzy twierdzą, że powinna być na południowym. Pytam bo z tego co wyczytałem to dość trudno się ukorzenia i wolałbym nie zniszczyć jej systemu korzeniowego.
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hoya cummingiana- jak uprawiać
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2021, 10:09:55 »
Nie jestem specem w tej dziedzinie ale podzielę się tym co zaobserwowałem mając parę hoji ( H. pubicalyx, H. carnosa. ) Moje hoje trzymam od południa ale nie bezpośrednio w świetle pełnego słońca. Jako substratu używam mieszanki ziemi w której trzymam kaktusy. Podlewam jak mi się przypomni , zimuje je w temperaturze pokojowej 😉 i szczerze mówiąc nie miałem problemów z utrzymaniem ich przy życiu. Może trzeba zaufać swojej intuicji oraz doświadczeniu?
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hoya cummingiana- jak uprawiać
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 31, 2021, 12:35:11 »
No nie, te, które wymieniłeś to są gatunki, które rosną każdemu. Gdybyś chciał w taki sam sposób uprawiać hoje takie jak H. caudata, H. finlaysonii czy H. calistophylla to wierz mi, że źle by się to dla nich skończyło. Hoje pochodzą z bardzo różnych siedlisk i mają bardzo zróżnicowane wymagania, nawet w obrębie jednego gatunku dlatego zdając się na doświadczenie i kierując się intuicją to wolę zapytać kogoś, kto już mam albo już nie ma przez błędy uprawowe ten jeden konkretny gatunek.
Sławek