Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Pierwsza polska książka o litopsach  (Przeczytany 528 razy)

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Pierwsza polska książka o litopsach
« dnia: Sierpnia 19, 2018, 01:14:32 »
 Uprawa litopsów i innych żywych kamieni. How to Grow Lithops and Other Living Stone Plants.
Autor: Piotr Dzieduszyński
więcej informacji https://lithops-conophytum.blogspot.com/2018/08/pierwsza-polskojezyczna-ksiazka-o.html
Mam nadzieję, że dostaniemy jakiś rabat :)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pierwsza polska książka o litopsach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 25, 2018, 09:46:32 »
Nareszcie! Być może za sprawą tej publikacji choć trochę poszerzy się wiedza na temat litopsów w polskim społeczeństwie i kto wie, może nawet pojawią się jakieś większe kolekcje złożone nie tylko z kilku dostępnych u nas "marketowców".
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Pierwsza polska książka o litopsach
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 14, 2018, 12:23:03 »
Miałem przerwę w kaktusiarstwie związaną z nawałem innych zajęć, dopiero dziś przejrzałem szybko fragmenty książki i choć nie jestem znawcą mesembriantów, to zrobiła na mnie bardzo dobre, a przede wszystkim fachowe wrażenie. Każdemu, kto interesuje się sukulentami gorąco juą polecam - to nie tylko o lithopsach ale i o wielu innych popularnych mesembriantach, a to duża, popularna i interesująca grupa roślin, z którą pewnie wielu się spotka w swojej sukulentowej przygodzie. Książka jest o uprawie, ale przedstawia także inne aspekty - m.in. fachowo opisane srodowisko naturalne plu ładne zdjęcia z natury i uprawy.

Warto jeszcze zaznaczyć jedną rzecz - wydawnictwa o kaktusach i sukulentach są z natury rzeczy potencjalnie zagrożone finansową stratą w miarę więc możliwości wspierajmy je poprzez kupowanie (to samo tyczy się oczywiście czasopisma "Kaktusy i Inne").
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Pierwsza polska książka o litopsach
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 14, 2018, 02:11:21 »
No właśnie mi o niej przypomniałeś, miałem kupić ale zająłem się innymi tytułami i ten mi wyleciał z głowy.
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Pierwsza polska książka o litopsach
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 16, 2018, 10:46:03 »
Z lithopsami próbowałem 2 razy ale jakoś się nie polubiliśmy 😉  . W książce autor objaśnia  od A do Z, co potrzeba zrobić i jakie warunki spełnić żeby cieszyć się zdrową kolekcją przypoludnikow. W przystępnym języku napisane co to są "żywe kamienie" skąd pochodzą i w jakich warunkach żyją. Wysiewanie, podlewanie ochrona przed szkodnikami , kalendarz uprawy oraz omówienie wybranych przypoludnikow , wspaniałe kolorowe zdjęcia , wszystko to sprawia  że chcę spróbować jeszcze raz z litopsami 😀
Pozdrawiam
Roman