Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: DŁUGOWIECZNOŚĆ NASION KAKTUSÓW  (Przeczytany 312 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
DŁUGOWIECZNOŚĆ NASION KAKTUSÓW
« dnia: Marca 28, 2017, 04:27:21 »
DŁUGOWIECZNOŚĆ NASION KAKTUSÓW
Witajcie,
wracając po dłuższej przerwie do lektury prasy kaktusowej, przeczytałem skromny artykuł z czasopisma brytyjskiego CactusWorld 32(2) 2014 podający doświadczenia autorki z kiełkowalnością długo trzymanych nasion wielu gatunków kaktusów. W tabeli zestawiona jest kiełkowalność kilkadziesięciu różnych gatunków, po różnych okresach trzymania nasion w KIEPSKICH WARUNKACH - tj. temperaturach zbliżonych do pokojowych i niezabezpieczone przed wilgocią. Wiek nasion był liczony dopiero od otrzymania ich z firmy nasiennej (wiemy z doświadczenia, że kupowane komercyjnie nasiona już są nierzadko wiekowe). Zaskakuje że większość gatunków ma ponad 50% kiełkowalności po 7 latach trzymania ich w nieoptymalnych warunkach. Jeśli kogoś interesują te dane, proszę pisać na mojego maila. No cóż, ćzasem konkurencja też coś ciekawego napisze...
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: DŁUGOWIECZNOŚĆ NASION KAKTUSÓW
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 28, 2017, 04:30:08 »
Jakieś własne doświadczenia w tym wzgledzie?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą