Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!  (Przeczytany 2035 razy)

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« dnia: Kwietnia 01, 2015, 11:37:10 »
Tą wiekową roślinę zakupiłem w 1999r. już wtedy miała swoje lata, była całkowicie bez korzeni, uprawiana była w ziemnym inspekcie pod chmurką. Pomyślałem, że w ciągu sezonu się ukorzeni. A tu szok, korzenie się pokazały dopiero po 6 latach (2005) i nawet zakwitła. Do 2007 było w porządku, od 2009 zaczęła znowu tracić korzenie i taki stan trwał do 2010, w 2011 lekka poprawa i w 2012 całkowity zanik korzeni. W 2013 znowu ruszyła, 2014 super i zobaczymy co wywinie w tym sezonie. Nie pomagały zmiany substratów, podlewania i innych zabiegów, ma swoje fochy i już.
Gymnocalycium nidulas v. policentralis.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 01, 2015, 01:06:38 »
Naprawdę piękna roślina, wspaniale na coś takiego popatrzeć. Co do ukorzeniania gymno, to j również mam swoje negatywne doswiadczenia, choć nie była to stara roślina jak twoja, gdzie ukorzeniania często jest trudne.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 01, 2015, 01:17:19 »
I jeszcze jedno - nie policentralis tylko polycephalum ! :)  Zarówno G. nidulans i G. polycephalum to nazwy Backeberga (na marginesie, obecnie umieszczane w G. hoissei i traktowane jako mocniej uciernioine formy tego gatunku, ale to oczywiście według uznania każdego :) )
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 01, 2015, 01:39:28 »
A tu macie ciekawy artykuł po czesku, z angielskim streszczeniem. http://www.carciton.cz/kaktusy/clanky15_10.htm
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 03, 2015, 08:30:28 »
Cześć,
miałem kiedyś podobne „przeboje” z pewną kulistą ajlosterą o długich cierniach tworzących coś na wzór czuba w okolicach stożka wzrostu. Nie chciała się ona ukorzenić przez dwa lata, po czym, ku mojemu zdziwieniu, zakwitła bez korzeni (naturalna reakcja obronna), wypuściła zaczątki niewielkich korzonków, ale chyba już nie zdążyła się przyjąć.
Pozdrawiam,
Michał

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« Odpowiedź #5 dnia: Września 27, 2017, 07:48:46 »
Ciąg dalszy wątku o roslinie G. nidulans, rośnie już normalnie, przez 2 lata nie było z nią problemu.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ciężka uprawa gymnola przez 15 lat!
« Odpowiedź #6 dnia: Września 28, 2017, 11:16:10 »
Rzeczywiście piękna roślina - w naturze pewnie długoby takiej szukać...
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą