Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kolumnowiec z hipermarketu  (Przeczytany 396 razy)

Offline Merry

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Kolumnowiec z hipermarketu
« dnia: Listopada 13, 2016, 03:53:26 »
Witam serdecznie,
kupiłam w hipermarkecie kolumnowca, wyglądał okej a przyglądałam mu się dokładnie.
W domu postanowiłam go jak najszybciej przesadzić z tego paskudnego podłoża w jakim siedział i niestety odkryłam ze pod ziemią nie wygląda najlepiej :(
Czy jest jakaś szansa żeby go uratować?
Jest czarny prawie do okoła, czarna cześć jest twarda.
Powinnam usunąć czarne tkanki albo uciąć go w połowie i spróbować ukorzenić na nowo?
Czy może zostawić go tak jak jest?
Co sądzicie?

Pozdrawiam
Monika

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kolumnowiec z hipermarketu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 13, 2016, 04:40:28 »
Nie wygląda to za dobrze. Możesz spróbować wymoczyć go w jakimś środku przeciwko grzybom, ale ja bym cięła i ukorzeniała.
Jak utniesz, trochę obeschnie, obsyp ukorzeniaczem i zostaw na trochę (tydzień-dwa, ja kiedyś zapomniałam o swoim i stał ponad miesiąc w pudełku, zanim go odkryłam za drzwiami ;) ). Dopiero po jakimś czasie posadź do suchego podłoża (ja używam do takich celów samego drobnego żwirku) i co jakiś czas spryskaj. Najpóźniej wiosną powinien puścić korzonki.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kolumnowiec z hipermarketu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 13, 2016, 05:01:13 »
Częste u marketowców, jeśli to jest twarde i skorkowaciałe to zostaw go tak jak jest, zaoszczędzisz roślinie szoku. Nic nie powinno mu być, posadź tylko do odpowiedniego podłoża i obserwój. Nie podlewaj do wiosny.
Sławek