Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Fotosynteza sukulentów  (Przeczytany 2130 razy)

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Fotosynteza sukulentów
« dnia: Lipca 14, 2014, 10:39:02 »
Tak jak zapowiedziałem w wątku zraszanie, mam pytanie. Wiadomo, że u kaktusów zachodzi fotosynteza typu CAM (czterofazowa, z dominacją nocnego pobierania dwutlenku węgla). Czy ktoś orientuje się, jak to wygląda u agaw i haworsji? Konkretnie wystarczy mi informacja, czy u tych rodzajów zachodzi fotosynteza, powiedzmy, typowa, czy też typu CAM?
Jerzy

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Fotosynteza sukulentów
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 14, 2014, 10:45:27 »
 tego co wiem u agaw i haworsji i wszystkich innych typowych sukulentow zachodzi CAM, jedynie czasem niektore sukulenty potrafią czasowo zmieniac typ fotosyntezy na tradycyjny w zaleznosci od warunków.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Fotosynteza sukulentów
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 15, 2014, 05:36:01 »
Dzięki. Mimo, że od 40 lat zajmuję się kaktusami i sukulentami (tymi ostatnimi czasem intensywniej, czasem dość skromnie), jestem absolutnym amatorem. Stąd moje pytanie wzięło się z przypuszczeń, że może u części sukulentów jest inaczej.
Jerzy

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Fotosynteza sukulentów
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 15, 2014, 05:44:25 »
Wszyscy jesteśmy tu amatorami - ludzi zajamujących się kaktusami i sukulentami naukowo, przynajmniej od czasu do czasu, jest w Polsce ok kilkunastu osób :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Fotosynteza sukulentów
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 15, 2014, 06:11:50 »
Jeszcze jedna uwaga - swietny artykul o CAM ukazal sie 8 lat temu w Kaktusy i Inne, którego zresztą byłem drobnym konsultantem
można go przeczytac tutaj: http://www.kaktusy-sukulenty.pl/artykul11.htm
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Fotosynteza sukulentów
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 16, 2014, 09:09:56 »
Dzięki. Przeczytałem.
Pozdrawiam
Jerzy

Offline MaciekMM

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
    • Forum Przyjaciół Bonsai
Odp: Fotosynteza sukulentów
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 09, 2016, 11:21:19 »
swietny artykul o CAM
Bardzo istotne informacje.
Pozdrawiam Maciek