Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Uprawa melokaktusów  (Przeczytany 816 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Uprawa melokaktusów
« dnia: Sierpnia 12, 2016, 08:10:30 »
Jako że ostatnio tak zupełnie niezamierzenie i z przypadku przybyło mi kilka małych melaków a sam niewiele o nich wiem poza tym, że są ciepłolubne i lubią dużo wody oraz jeszcze kilka innych ciekawestek to mam pytanie odnośnie temperatur w jakich można te rośliny bezpiecznie trzymać pod chmurką. Głównie mam na myśli temperatury w nocy. Dodatkowo doszły mnie słuchy, że melaki należy podlewać również zimą. Ja swojego (tego, którego mam juz od kilku lat) nie podlewałem nigdy w zimę i jakoś dawał radę. Chętnie zapoznam się z doświadczeniami i wnioskami innych.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 12, 2016, 09:50:38 »
A masz z cefalium czy bez? Cefalium to taka "dziura" przez którą łatwiej paruje wilgoć, więc pewnie nieco cieplej i wilgotniej trzebaby trzymać melokaktusy z cefaliami.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 12, 2016, 11:22:18 »
Nie, jeszcze są młode, nie mają cefaliów. Czy jeśli w nocy temperatura spadnie do 8 stopni to czy jest to bezpieczne dla tych roślin? Pytam dlatego, że wiele gatunków z Meksyku nie powinno być podlewanych jeśli w nocy ma być mniej niż 10 stopni. Tak ogólnie to wiem jak się nimi zajmować i tylko boję się, żeby ich nie przechłodzić.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 13, 2016, 01:13:26 »
Przyjmuje się, że nie powinna spadać poniżej 12 st nawet zimą, więc narażanie ich już teraz na zimno nocne to marnowanie okresu letniego. To kaktusy do szklarni lub do namiotu, a na zewnątrz to tylko w środku lata. One rosną raczej na nizinach i na karaibach, gdzie w lecie temperatury nie spadają.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 13, 2016, 02:43:57 »
No i to jest problem bo główny okres ich wzrostu to późne lato więc teraz wydaje mi się najlepiej trzymać je pod chmurką aby się ładnie ucierniały. Po prostu będę codziennie monitorował pogodę i jakby co to do domu. Mam nadzieję, że pogoda się nie zepsuje bo mi ładnie zaczęły rosnąć.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 13, 2016, 04:08:29 »
Ja już pewnie będę przechodził na uprawę wszystkich kaktusów na cykl dzień - na zwenątrz, noc - zabieranie do domu. Mam kaktusy podzielona na skrzynki, więc pracy nie jest dużo. Robi się już chłodno w nocy, a chciałbym jeszcze trochę mocno ponawadniać.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 23, 2016, 09:41:16 »
No i jeszcze jak z tym podlewaniem zimą, mojego jednego melaka (ale on jest całkiem spory to dwie ostatnie zimy trzymałem sucho. Teraz mam pięć całkiem małych więc to może być trochę trudniejsza sprawa. O podlewaniu ich zimą dowiedziałem się całkiem niedawno więc to świerzy temat dla mnie.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Uprawa melokaktusów
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 24, 2016, 03:07:29 »
Zależy w jakich warunkach je trzymasz - powinno sie je trymać nieco cieplej niż większosć kaktusów, ale wilgoś otrzymywać spryskiwaniem/mgławicowaniem. Inaczej będą gniły. Lekkie podlewania tylko gdy duże temperatury, ale wtedy to nie jest zimowanie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą