Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Prośba o identyfikację  (Przeczytany 581 razy)

Offline Zeratul

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Prośba o identyfikację
« dnia: Czerwca 22, 2016, 11:58:05 »
Cześć, jestem tu nowy, od 2-3 lat zbieram sobie różne sukulenty po znajomych, castoramach i biedronkach, ale nie bardzo mam pojęcie jakie to gatunki. Zimuję je razem z moimi roślinami owadożernymi i myślę, że dobrze się trzymają. W sezonie wegetacyjnym są cały czas na dworze.
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

i ostatni, pierwsze zdjęcie tegoroczne, trzy pozostałe z zeszłorocznego kwitnienia.
11.




Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 22, 2016, 12:39:13 »
Pierwsze dwie to Agave americana, druga odmiana variegata. Zdjęcie trzecie, ten biały kaktus to Espostoa lanata a przynajmniej tak mi się wydaje. Czwarty to Mammillaria elongata, piąty Pilosocereus pachycladus. Na zdjęciu szóstym Aloe aristata, na siódmym Aloe juvenna, ósmym Agave victoria-reginae, na dziewiątym Opuntia sp. Może to być Opuntia humifusa ale nie musi więc ktoś znający temat powinien się wypowiedzieć. Zdjęcie dziesiąte Echinocactus grusonii. Ostatnia grupa w dużej misie to Echinopsis sp., tyle wiem po kwiatach ale to zupełnie nie moja działka więc mogę tylko zgadywać a nie o to tu chodzi. Taka sugestia, ten keramzyt to tylko na powierzchni podłoża czy również jest domieszany do całej objętości substratu? Te są rośliny bardzo tolerancyjne więc jakoś dają radę w nieodpowiednim substracie ale o wiele lepsze efekty można osiągnąć uprawiając je jednak w podłożu przepuszczalnym z dobrą wentylacją. Wspomniałeś, że uprawiasz rośliny owadożerne a ich hodowcy często mają jedną receptę na podłoże: torf, torf i jeszcze raz torf ;) Sukulenty nie do końca to lubią. Wolą jednak sporą domieszkę (tak z 50%) choćby żwiru budowlanego jeśli nie masz nic innego pod ręką. Mógłbyś zamieścić kilka fotek swoich owadożernych skarbów?
Sławek

Offline Zeratul

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 22, 2016, 03:10:43 »
Dzięki za odpowiedź. Co do podłoża to jest to mieszanka ziemi ogrodniczej z piaskiem kwarcowym (2:1) ziemia zdaje się już trochę podeszła do góry, a piasek opadł, a keramzyt tylko na wierzchu (kiedyś było go więcej ale czas robi swoje). Rośliny nie narzekają to nic nie zmieniam. Co do podłuż roślin owadożernych to się nie zgodzę, że torf torf i jeszcze raz torf. Mam tych roślin na oko z 60-70 gatunków i może z 3-4 okazy rosną w czystym torfie więc różnych dodatków typu mech torfowiec suszony i żywy, keramzyt, wermakulit, prelit i różne piaski to u mnie pod dostatkiem :)
Co do fotek owadożerów to zapraszam na forum
http://www.rosliny-owadozerne.pl/forums.html
tak się właśnie przymierzam to jakiejś większej fotorelacji z kolekcji ale zrobić i oprawić tyle zdjęć to wymaga czasu, którego chwilowo mi brakuje.
Tak tylko poglądowo mogę wrzucić kilka niedawno rozrobionych fotek, głównie kapturnic, w których najbardziej "siedzę".
klomb, na którym trzymam tą część kolekcji, która może być na dworze :

S. 'Catesbaei'

S. 'Eva'

S. 'Smoorie'

S. 'Vogel'

S.'Velvet'

S. flava var. rugelii

I dwie wstawki z terrarium
Heliamphora 'midoxa'

i dzbanecznik ampullaria 'Green'


Dzisiaj kupiłem jeszcze jednego sukulenta chyba aloes, jak zrobię zdjęcie to też poproszę o identyfikację :)