Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: przędziorki - skuteczne metody  (Przeczytany 5151 razy)

Offline zooey

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
przędziorki - skuteczne metody
« dnia: Stycznia 17, 2014, 02:24:09 »
Witam wszystkich :) . Chciałbym zebrać w jednym miejscu metody radzenia sobie z przędziorkami
Jakiś czas temu na niektórych kaktusach (Leuthenbergia, Cereus peruvianus ' Monstruosus' etc ) pojawiły sie objawy przędziorka -pewnie te mają najdelikatniejszą skórkę i najbardziej smakują ;) Mam dość sporą kolekcję i wolałbym żeby nie poszło to dalej.
Ponoć zima nie jest dobrym momentem na stosowanie środków chemicznych - wegetacja wtedy śpi ale może też żeby nie miały za dużo wody (?)
To pierwsza kwestia, czyli co z działaniem zimowym
Druga sprawa to czym - słyszałem że opryski wodne i powiększenie wilgotności sa jakąś metodą ale czy skuteczną ? (opryski ok ale wilgotność w warunkach nieszklarniowych jest czasem trudna do osiągnięcia) do tego pewne bardzo włochate odmiany trudno byłoby nawilzyć dogłębnie  pewnie wystarczy jeden kaktus gdzie zostaną przędziorki żeby stać sie z powrotem rozsadnikiem
Pewnie wiec dobrze byłoby zadziałać na wszystkich pacjentów i potencjalnych pacjentów ogółem żeby nie wróciły z innych kaktusów,które wyglądają dobrze.  I teraz Czym. Często w ogrodzie w sytuacji kiedy pojawiał sie przędziorek albo mszyce świetny był Confidor - środek kontaktowy i systemowy czyli jak zwierzątko nie dostanie kropelką to pierwsze śniadanie po oprysku powinno być ostatnim ;) ale czy tak jest w przypadku kaktusów ?
Jeśli radziliście sobie już z tym tematem napiszcie co było najskuteczniejsze
dzięki :)

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 18, 2014, 09:58:06 »
Witam,
dobre są Magus 200 SC, Vetrimec 018 EC

pozdrawiam

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 24, 2014, 03:23:10 »
zima to najlepszy okres dla przędziorka , który nie znosi wilgoci , a wiadomo ze kaktusy sa przesuszone i gadzina grasuje
walka z nim jest prosta , ale trzeba ją zacząc nie w zimie jak juz jest plaga , ale znacznie wcześniej , bo w lecia a tak na prawdę to przez cały sezon
można profilaktycznie stosować srodki przeciw owadom ssącym , co załatwia nam tarczniki wełnowce i przędziorki i pewnie jeszcze nie jedno
stworzonko , ale skoro już Cię dopadły to ; przede wszystkim w dużej grupie roślin  wybiora sobie te kaktusy , które im najbardziej pasują
ja mam zawsze sporo rozrośnięty Chamaecereus silvestrii [/i do którego przędzior lezie w pierwszej kolejności  i gdzie indziej sie nie pjawia
zimą też można a nawet trzeba czasem coś zastosować więc i opryskac rośliny tez można i trzeba , ale należy też doprowadzić do tego aby jak najszybciej wyschły
a co do środków to jest teraz tego sporo wystarczy wyklikać w google
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2014, 11:04:43 wysłana przez admin »
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 24, 2014, 10:37:58 »
Witam

zima nie jest najgroźniejsza ze wzgledu na przedziorka jesli kaktusy asstoją w chłodzie, jak powinny. W niskich temperaturach przedziorek sie nie rozmnaza. Jesli gdzies go zauwazymy, to pod kran, aby do wiosny , a wiosną ruszamy z chemią. Środków jest dużo, najlepiej mieszać różne.

Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 14, 2014, 11:51:47 »
Witam

To nie reklama !!

Ostatnio w praktikerze kupiłem na próbę Target Agricolle Spray - napisane było że zwalcza przędziorki. Chciałem się zapytać czy ktoś z was już to stosował, i czy efekty są pozytywne. Chodzi o ten produkt:
http://www.target.com.pl/produkty/agricolle,741/agricolle-spray-eliminuje-szkodniki-roslin,374.html

Na stronie jest napisane też, że "Łączy efekty działania insektycydu, nemetocydu i fungicydu pomimo, że nie jest ani insektycydem ani nematocydem ani fungicydem według ustawy o ochronie roślin".

.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 14, 2014, 11:53:00 »
I jeszcze jedno, według informacji zwalcza nicienie (nematocyd)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 08, 2014, 07:11:44 »
W tym roku po raz pierwszy nie mam przędziorków. Nie stosowałem przeciwko nim żadnego środka z wyjątkiem jednego - CZĘSTE ZRASZANIE.
Przędziorek jeśli się przestanie rozmnażać to oczywiście populacja ginie, a w wilgoci się nie rozmnaża. Kaktusy trzymam na zewnątrz - niedaleko jest odra, tak niedaleko, że ważki przylatują i siadają na kaktusach, a od komarów wieczorami trudno się opędzić. W poprzednim sezonie miałem , choć nie była to plaga. Od połowy tamtego lata moje kaktusy ani razu nie były w suchym pomieszczeniu- albo na zewnątrz, albo wewnątrz ze spryskiwaniem. Potem oczywiście zimowanie, i na wiosne znów pilnowałem żeby nie miały suchego gorąca - zraszanie. Nie mam przędziorków!
Niestety ta procedura nie skutkuje na wełnowce - znów mi się pojawiły.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2014, 10:09:46 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 14, 2015, 07:51:06 »
I kolejna moja prośba - o dzielenie sie przez Was Waszymi doświadczeniami przy zwalczaniu przędziorków - jakie preparaty stosujecie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 15, 2016, 10:43:32 »
Odświerzę wątek, tej zimy już praktycznie od jesieni miałem problem z przędziorkami. Kaktusy są zimowane w pokoju więc z poważną chemią ciężko. Szukałem i szukałem i wreszcie znalazłem Afik Spray. To nie jest trucizna tylko jakaś mieszanina polisacharydów wysychając unieruchamia szkodniki mechanicznie.  Cóż po dwukrotnym zastosowaniu pomogło. Jeśli nawet to nie zastąpi dobrego środka systemicznego to przynajmniej pomaga doraźnie.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: przędziorki - skuteczne metody
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 15, 2016, 01:56:58 »
Sławek, dzięki za informacje. Takie rzeczy bardzo siię przydają w zimie, gdy kaktusy są w mieszkaniu. Nawet gdyby nie były stuprocentowo skuteczne. Ja tej jesieni, właściwie już zimą, też zauważyłem przędziorka. Używałem target agriccolle koncentrat. Wydaje mi się że jest skuteczny, ale okaże się wiosną. A wcześniej używałem środek Magus - wg. mnie bardzo dobry.
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2016, 01:59:45 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą