Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: COTYLEDON orbiculata usycha  (Przeczytany 694 razy)

Offline youmademyday

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
COTYLEDON orbiculata usycha
« dnia: Stycznia 28, 2016, 09:51:40 »
Cześć,
Około trzy tygodnie temu przyszły do mnie zamówione przez internet sukulenty. Dotarły bez doniczek, więc wsadziłam je w mieszankę ziemi + żwirku (1:1). Od kilku dni moja orbiculata przysycha. Podlałam ją dość skąpo od tego czasu 2x, ale sytuacja wcale się nie polepsza. Na zdjęciu widać, że liście przy ziemi już wyschły, a te wyżej już zaczynają się wyginać i robią się żółte. Dodam, że sedum burrito też bardzo gubi liście, więc też podlałam odrobinę. Nadmienię, że sukulenty przyszły bardzo dobrze zapakowane, jednak bardzo zmarzły, może to miało dla nich bardzo negatywny skutek? Czy może jednak ja coś robię źle. Będę wdzięczna za wszelkie opinie i sugestie :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: COTYLEDON orbiculata usycha
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 28, 2016, 06:45:59 »
Przyczyn upatrywałbym raczej w nieodpowiedniej porze przesadzania niż w zimnie. Co z tym dalej robić, trudno powiedzieć, ja bym postawił ją w najcieplejszym i najjaśniejszym miejscu i spróbował odrobinę sprowokować wzrost nawet jeśli roślina straci troszkę na wyglądzie.
Sławek

Offline youmademyday

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: COTYLEDON orbiculata usycha
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 28, 2016, 06:49:15 »
Jasne, też pierwsze, co mi przyszło do głowy to to, że zima to nieodpowiednia pora na przesadzanie, jednak jak już wspomniałam - kwiaty przyszły bez doniczek, miały sporo swojej starej ziemi, ktorej nie usuwałam. Wsadziłam kwiaty do tej mieszanki, o której pisałam wyżej. Zrobię więc tak, jak mi radzisz - dzięki :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: COTYLEDON orbiculata usycha
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 28, 2016, 08:52:52 »
Ale mimo wszystko uważaj z podlewaniem bo cotyledony są dość podatne na gnicie. Możesz jeszcze spróbować dolne liście (te, które zaczęły więdnąć) położyć na piasku w ciepłym i widnym miejscu aby spróbować rozmnożyć roślinę wegetatywnie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 28, 2016, 08:57:07 wysłana przez skullman »
Sławek