Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: co to za ciekawy kaktusik?  (Przeczytany 1334 razy)

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
co to za ciekawy kaktusik?
« dnia: Października 26, 2015, 10:54:13 »
Oto trudna dla mnie zagadka: co to za kaktusik (wielkości palca ręki) z wielkimi pojedynczymi cierniami?
Cały wieczór tropiłem w necie wszystkie możliwe cereusy, ale bezskutecznie. Fotę zrobiłem w krakowskiej Ikei.

Ktoś wie co to za gatunek?
Dzięki za pomoc!

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 27, 2015, 12:52:37 »
No ależ oczywiście, że wiemy, to Euphorbia enopla więc nie dziwię się, że nie mogłeś nic znaleźć bo to nie kaktus tylko wilczomlecz. A tak swoją drogą to cereusów jest tylko kilka gatunków więc szukania pewnie nie było za wiele.
Sławek

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 27, 2015, 09:31:37 »
Dzięki Sławku za oznaczenie. Euphorbia enopla. OK.
Fajnie jest wiedzieć, nawet jeśli okazuje się, że to nie to czego się chciało. A bardzo chciałem żeby to był superkolczasty kaktus a nie coś innego, więc idąc za radą z forum uparcie przeglądałem na cactiguide.com wszystkie cereusy, oczywiście sensu lato. A tych jest 34 rodzaje! No więc klikałem: Acanthocereus,  Armatocereus,  Arthrocereus,  Brachycereus,  Brasilicereus,  Cephalocereus,  Cereus,  Cipocereus,  Coleocephalocereus,  Dendrocereus,  Echinocereus,  Haageocereus,  Hylocereus,  Isolatocereus,  Jasminocereus,  Lasiocereus,  Leocereus,  Leptocereus,  Micranthocereus,  Oreocereus,  Pachycereus,  Peniocereus,  Pilosocereus,  Praecereus,  Pseudoacanthocereus,  Pygmaeocereus,  Rauhocereus,  Samaipaticereus,  Selenicereus,  Stenocereus,  Stephanocereus,  Weberbauerocereus,  Weberocereus,  Yungasocereus. Uff!

Potraktowałem to jak szansę na przegląd wojska :) i okazję do nauki. Dla amatora to ciekawa zabawa, choć nie wiem na ile pożyteczna, bo zapewne w PL dostępny jest jedynie niewielki % tych egzotycznych cudów. Za to dowiedziałem się, że nie ma (chyba) ani jednego kaktusa z pojedynczymi cierniami w areolach. No i ogólny pokrój cereusa jest jednak inny. Czyli warto było się rozejrzeć i skorzystać z forum.

W podziękowaniu foto mojego starego poczciwego kaktusa który zakwitł wczoraj wieczorem.
Pozdrawiam Paweł

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 27, 2015, 11:59:46 »
No widzisz, a nie kliknąłeś na Browningia, Neobubaumia, Stetsonia, Carnegiea, Espostoa i jeszcze kilka innych a to też piękne kolumnowce. E. enopla jest moim zdaniem najładniejszym obok E. obesa wilczomleczem jaki możesz kupić w markecie. No i tylko kaktusy mają areole.
Sławek

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #4 dnia: Października 27, 2015, 06:28:53 »
Euphorbiae jakoś mi "nie leżą", zupełnie. Ale co do "ładności" E. enopla zgadzam się bez wahania.
Ciebie ciągnie do wyrośniętych kolumnowców, nic dziwnego, bywają imponujące. No i co by nie powiedzieć, to przecież symbol wszystkich kaktusów.
Stetsoni rzeczywiście nie klikałem, bo moja własna jest dość zgrabna i powabna :) Ostatnie gorące lato bardzo jej posłużyło.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 27, 2015, 09:17:12 »
Mam kilka kolumnowców ale mam też sporo miniaturek meksykańskich i nie tylko, generalnie nie mam parcia na kolumnowce tylko na sukulentyczną florę Meksyku, nie tylko kaktusy. A swoją stetsonię długo już masz?
Sławek

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #6 dnia: Października 28, 2015, 08:29:52 »
Mam wrażenie że od strasznie dawna, ale prześledziłem zdjęcia z balkonu i wychodzi że od czerwca 2012. Dziwne.
To mój pierwszy kupiony kaktus. Moją uwagę zwrócił jego wyjątkowo kolczasty charakterek. Chyba coś mam na rzeczy, bo podobnie było z E. enopla :) Choć jej na szczęście się oparłem.
Stetsonię kupiłem jako 10 cm malucha. Teraz dobija już do 30 cm. Przekonałem się że bardzo służy jej pełne słońce i regularne przesadzanie. Ale przez pierwszy rok tego nie wiedziałem, więc trzymałem ją w małej doniczce w mieszkaniu. Szkoda. Straciła rok wolności.

Czy takie tempo przyrostu jest OK? Do jakiej wielkości ma szansę urosnąć na balkonie? Fajnie, że chętnie rośnie. Tylko czy chciałbym mieć zimą w domu metrowego lub większego niezgrabnego kolosa??

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« Odpowiedź #7 dnia: Października 28, 2015, 12:29:00 »
Nie wiem dlaczego odniosłeś takie mylne wrażenie i nie wiem dlaczego to jest dziwne? Stetsonia ma to do siebie, że mała fajnie rośnie ale z czasem staje się bardziej wymagająca w uprawie. Nie są to jakieś skrajności ale jednak. Oczywiście żaden kaktus nie lubi "kiszenia" się w pokoju, one lubią właśnie słońce, świeże powietrze oraz dobowe skoki temperatury. Oczywiście jedna są bardziej tolerancyjne a inne od razu gniją i giną. Stetsonia nie rośnie zbyt szybko więc nie ma obawy, że za pięć lat będziesz miał w pokoju giganta. Poza tym ona ma pokrój krzewiasty a nie typowo kolumnowy jak np. neobuxbaumie, coś jak myrtillocactusy albo polaskie. Co do E. enopla to jest to zdecydowanie mniejsza roślina ale mocniej się krzewiąca i tak samo lubi słońce coć nie aż tyle no i biały mleczny sok czy jak kto woli lateks jest trujący i drażniący dla skóry więc trochę więcej ostrożności chyba jest konieczne.
[...] Czy takie tempo przyrostu jest OK? Do jakiej wielkości ma szansę urosnąć na balkonie? Fajnie, że chętnie rośnie. Tylko czy chciałbym mieć zimą w domu metrowego lub większego niezgrabnego kolosa??
Będzie rosła tak długo jak długo będziesz o nią dbał i nie wiem w czym problem, każdy posiadacz kolumnowców chce, aby jego rośliny rosły jak największe. No ale jeśli szukasz czegoś małego i kolczastego to zainteresuj się takimi pięknościami jak Gymnocalycium cardenasianum albo przedstawicielami rodzajów Thelocactus i Stenocactus. Łatwe i piękne rośliny bez problemu kwitnące.
Sławek