Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Espostoa z marketu  (Przeczytany 1572 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Espostoa z marketu
« dnia: Września 07, 2015, 08:40:19 »
W niedzielę przy okazji rutynowych zakupów niechcący wrzuciłem do koszyka takiego oto osobnika. Oznaczyłem go jako Espostoa lanata ale, że jestem zielony w temacie wszystkiego co rośnie na południe od Kanału panamskiego proszę kolegów o potwierdzenie bądź poprawienie mnie.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #1 dnia: Września 07, 2015, 09:18:00 »
Prawdę mówiąc podejrzewam, że chyba nie ma molżliwości oznaczenia siewek espostoł - chyba wszystkie wyglądają tak samo. Pewnie to lanata, bo najwięcej jej jet w handlu.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #2 dnia: Września 07, 2015, 09:33:00 »
No tak, ale bardzo podobnie wygląda jeszcze kilka gatunków z innych rodzajów i również są w marketach. W młodym wieku jak dla mnie to niemal tak samo wyglądają więc zdaję się na doświadczeniw innych.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #3 dnia: Września 07, 2015, 10:12:11 »
to jest na pewno espostoa, ewentualnie Espostoopsis (Austrocephalocereus) dybowskii, ale ten drugi dużo rzadziej występuje w handlu.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gik

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #4 dnia: Września 07, 2015, 10:52:53 »
Tradycyjnie pewnie dokładną nazwę poznamy gdy zakwitnie

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #5 dnia: Września 07, 2015, 11:34:01 »
Na to jednak bedzie trzeba długo czekac bo espostoy jak więksosć kaktusów kolumnowych kwitną w starszym wieku.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #6 dnia: Września 08, 2015, 12:56:18 »
@gik, niekoniecznie, z wiekiem zaznaczają się cechy gatunkowe. Poz tym dochodzi prawdopodobieństwo znalezienia danego gatunku w markecie, tam nie  ma cudów tylko najprostsze w uprawie.
Sławek

Offline gik

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #7 dnia: Września 13, 2015, 10:02:58 »
krzyżowanie gatunków pewnie w masówce też występuje

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #8 dnia: Września 14, 2015, 12:07:26 »
A wśród chodowców to nie? Poza tym, jeśli gatunek jest bardzo prosty w uprawie, to po co jeszcze dodatkowy zachód z krzyżowaniem w uprawie komercyjnej, bardziej myślę w grę wchodzi tu niedbalstwo a nie jakieś celowe i zaplanowane działania.
Sławek

Offline gik

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Espostoa z marketu
« Odpowiedź #9 dnia: Września 17, 2015, 08:32:55 »
Nie tworzę teorii spiskowych w hodowli kaktusów więc wyluzuj człowieku czacho  ;)