Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kwitnienie Copiapoł  (Przeczytany 741 razy)

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Kwitnienie Copiapoł
« dnia: Września 03, 2015, 05:05:27 »
Kwitnienie copiapoł.

Jak miłośnicy Copiapoł wiedzą, kwitnienie większości gatunków Copiapoa w kolekcji jest problematyczne. Właściwie tylko gatunki z grupy C. humilis i C. hypogaea kwitną ochoczo. Niech ten wątek będzie przeznaczony na uwagi na temat kwitnienia / niekwitnienia Copiapoł.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie Copiapoł
« Odpowiedź #1 dnia: Września 03, 2015, 05:23:58 »
Zdjęcie z dzisiejszego dnia. Dla mnie piękne!
Dla innych słabe - na 8 kaktusów widocznych na zdjęciu jedynie 2 kwitną. Dla mnie to aż dwa ! To Copiapoa marginata i Copiapoa grandiflora. A reszta?
Na zdjęciu widć jeszcze C. echinoides "dura", C. atacamensis, drugą mniejszą C. marginata, C. atacamensis (to ta mocno przechylona), C. krainziana, C. dealbata "carrizalensis", C. caquimbana "wagenknechtii" - to ta tuż przed duzą C. marginata.
Prawdę mówiąc czekam na kwiaty jedynie C. wagenknechtii - formy C. couimbana są proste w uprawie i dość chętnie kwitną w kolekcjach. Gatunek ten prosty w uprawie - rośnie naajbardziej na południ, doswiadczajac większej ilości deszczu i toleruje mniej ostre warunki. Copiapoa dura pewnie zakwitnie mi gdy bardziej podrośnie - copiapoy kwitną ca. ok. po 10 latach optymalnej uprawy. Copiapoa atacamensis kwitnie podobno stosunkowo łatwo po 10 latach - moja jest starsza, ale swoje przeszła - jeszcze mi nie zakwitła. Natomiast Copiapoa krainziana i Copiapoa dealbata mają fatalną opinię jeśli chodzi o kwitnienie w warunkach północnoeuropejskich. Kiedyś chodziły opinie, że nie kwitną u nas wcale, jednak sporadycznie zaczęły się pojawiać w internecie zdjęcia kwitnącej C. krainziana. Przeszukałem właśnie internet pod kątem kwitnacej C. dealbata w europejskiej kolekcji - nie znalazłem żadnej.
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2015, 05:37:30 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą