Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: skalniak kaktusów/sukulentów  (Przeczytany 3802 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
skalniak kaktusów/sukulentów
« dnia: Czerwca 15, 2015, 07:08:40 »
Właśnie do mnie przybyły:

1. O.camanchica
2.O.fragilis
3.O.humifusa
4.O. erinacea v. utahensis
5.O.humifusa x O. fragilis
6.Echinocereus baileyi SB 211
7.Echinocereus viridiflorus

Do tego dojdzie juka oraz planuję jakieś sukulenty skalne, mam nadzieję, iż w tym tygodniu uda mi się przygotować cały skalniak i posadzić nowo przybyłych pod chmurką, coś polecicie oprócz tego co wymieniłem na skalniak całoroczny???

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 15, 2015, 07:26:08 »
Fajna lista opuncji, jeśli masz to zadaszać na jesień, a skoro masz echinocereusy to pewnie masz taki zamiar to Agave parryi couesii, sam niedawno wysiałem kilka nasion i mam osiem dorodnych siewek i dwie jakieś takie małe. Do tego nabyłem jeszcze Agave utahensis no i Escobaria vivipara.

[edit] Byłbym zapomniał, Echinocereus viridiflorus chloranthus. Moje już pierwszą zimę mają za sobą :D
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 15, 2015, 09:21:48 »
Ten zestaw zamówiłem u Pana Piotra Modrakowskiego, to gatunki, które powinny wytrzymać zime bez zadaszania, będzie pierwszy test w tym roku.

Czy ta agawy wytrzymają zimę na skalniaku zadaszone? Escobaria też?

Masz może fotki Echinocereusa po pierwszej zimie?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 15, 2015, 10:16:51 »
Jak najbardziej dają radę według tego co o nich wiem choć akurat moje agawy są tegoroczne. Escobaria vivipara była osłonięta tylko jesienią a później już śnieg mógł na nią padać i ma się dobrze. Opuncje dają radę bez okrycia ale echinocereusy traktuję tak jak escobarię, zrobiłem daszek z poliwęglanu i od połowy września jest osłonięta przed deszczem. Jak przyjdą mrozy i spadnie śnieg to zdejmuję daszek.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 15, 2015, 10:29:52 »
Z tego co pytałem to ta 7mka powinna wytrzymać cały rok bez osłony - a jesienna plucha aż tak groźna dla echino?

Ciekawa ta agava, muszę poszperać co się skomponuje na tle echino,juk oraz opuncji do całorocznej kolekcji na świeżym powietrzu - co byś mi polecił?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2015, 11:01:52 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 16, 2015, 05:36:15 »
No oprócz tego co już było wymienione, to jeszcze Escobaria missouriensis czy cylindropuntie (jest kilka), Agave megalacantha, A. toumeyana no i nieśmiertelny Echinocereus triglochdiatus. Sam w sobie może nie jest zbyt urodziwy ale pięknie kwitnie. Są jeszcze mrozaki z południowej półkuli ale ja się moimi zainteresowaniami rzadko zapuszczam w tamte rejony.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2015, 10:45:26 wysłana przez gnet »
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 16, 2015, 09:45:11 »
super, zapoznam się z tymi gatunkami - a co myślisz o tym?

http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/7972/Echinocereus_engelmannii

Agave utahensis - szczególnie mi się podoba, gdzie ją kupiłeś? na allegro są tylko nasiona
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2015, 10:08:40 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 16, 2015, 11:29:36 »
No właśnie na allegro. Była jedna w ofercie ale nie udało mi się za to kupić A. parryi więc posiałem i jestem pozytywnie zaskoczony tempem kiełkowania i szybkością wzrostu. Co do E. engelmannii, nie da rady w Polsce przezimować nawet zadaszony ale sama roślina jest bardzo ładna i pięknie kwitnie. Nie wiem czy Ciebie interesują gatunki południowoamerykańskie z okolic ziemi ognistej ale na skalniaku wyglądały by całkiem ogzotycznie, jakieś pterokaktusy.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 17, 2015, 01:18:35 »
hmmm - masz jakiś link?

Jak często podlewać młode3 kaktusy na skalniaku i czy te najmocniejsze też trzeba osłaniać jesienią przed opadami?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2015, 09:24:51 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 18, 2015, 01:06:07 »
A do czego link?

Opuncji nie trzeba ale z resztą po prostu nie ryzykuję, szkoda byłoby je zmarnować.. A podlewanie to różnie, jak jest gorąco i nie pada to co tydzień a czasami i częściej. Zależy jakie rośliny i jaki gorąc.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 18, 2015, 09:10:59 »
miałem na myśli link do tych z ziemi ognistej, ale już sam znalazłem info o nich - skończyłem pół skalniaka absolutnych twardzieli bez zadaszania - teraz myślę o czyms co by tam przeżyło pod zadaszeniem w drugiej części, może odstąpisz coś z tych siewiek kiedyś na skalniak?

bo na dole mam opuncje, po prawej będą echinocereusy, a na górze coś z tych agaw czy juk

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 18, 2015, 10:51:19 »
Masz na myśli agawy? Nie ma sprawy ale muszą podrosnąć jeszcze. Mam ich siedem dorodnych, jedną jakoś taka malutką a dwie zginęły bo były od początku jakieś drobne. Aż tyle nie posadzę więc za rok nie powinno być problemu. A jakie gatunki zaliuczyłeś do "absolutnych twardzieli"?
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 18, 2015, 11:05:28 »
te wymienione na samym początku tematu - tak, miałem na myśli agawy

kupiłem tego właśnie na ebay - świetny gatunek dla uzupełnienia z echino, tylko troszkę mała jeszcze

druga fotka przedstawia większe już okazy, naprawdę są ornamentalne i świetnie muszą się prezentować później na skalniaku kamiennym, mam nadzieję, że jakoś wytrzyma ten co przyjdzie nasze zimy tutaj
« Ostatnia zmiana: Czerwca 21, 2015, 02:00:36 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 21, 2015, 04:59:36 »
Fajne, powinny dać radę w naszym klimacie tylko ja bym je jednak od końca września chronił przed deszczem.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: skalniak kaktusów/sukulentów
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 21, 2015, 11:50:29 »
myślisz od pażdziernika do kwietnia?

w teorii ten rodzaj wytrzymuje do -20 , a nawet deko więcej, u mnie przez ostatnich parę lat temp. rzędu -20 bywały tylko sporadycznie nocą, tylko raz jednej zimy parę lat temu przyszło powietrze arktyczne gdzie cały tydzień temp. w dzień była w okolicach -30/-20 stopni ( nocą -35, a nawet deczko więcej ) ale to był ewenement; przez ostatnie dwa lata odkąd notuję swoje obserwacje pogodowe także zimą średnia temperatura to 0 lub -5 stopni gdzie zdarzają sie oczywiście temp. -10 czy 15, a także wieje fen i jest  +10 czy 15

oby ta agawa wytrzymaa u mnie pod okryciem i wydaje mi się, że jest na to spora szansa jak i w przypadku posadzionej już juki