Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Stenocactus / Echinofossulocactus  (Przeczytany 2006 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Stenocactus / Echinofossulocactus
« dnia: Grudnia 22, 2014, 11:20:24 »
Utworzyłem ten wątek, bo podobnie jak Leszek odczuwam brak informacji o tym ciekawym i urodziwym rodzaju. Jeśłi ktoś na forum uprawia te kaktusy, albo zna w necie jakieś ciekawe miejsca, to piszcie
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:28:17 »
Mam kilka tych pięknych kaktusów, m.in ten niżej - nieopisany - wiem że identyfikacja steniaków to rzecz trudna, ale może ktoś ma jakiś pomysł.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:36:48 »
Bo trudno je kupić oznaczone.  Wszędzie Echinofossulocactus sp. albo mix na allegro. Czasami ktoś wrzuci egzemplarz oznaczony do gatunku. Ja się ostatnio zastanawiałem nad wysiewem bo Czesi mają przynajmniej sklasyfikowane nasiona ale muszę skończyć namnażarkę.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:39:48 »
Jeśli chodzi o nasiona stenocactusów, to akurak w tym przypadku radziłbym kupować nasiona tyko ze stanowisk naturalnych z podaną lokalizacją, i to dokładna, bo bałagan w tym rodzaju jest duży.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:46:13 »
Sławek, a jak zrobisz mnożarkę, to oczywiście nie omieszkaj się nam nią pochwalic :)
Poniżej podaję jeszcze link do całościowego, omówienia rodzaju po francusku z punktu widzenia The New Cactus Lexicon, które jest jednak wciaz tymczasowe:
http://www.cactuspro.com/encyclo/Stenocactus
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 22, 2014, 01:52:45 »
To mój trzeci ulubiony gatunek - najlepiej chyba kupować w tym przypadku nasiona - polecam PTMK lub koehrens - dzięki nim można wysiać to czego nie ma na aukcjach  i nasiona szybciej rosną niż w przypadku fero czy astro ( oprócz wszechobecnego hastatusa i multicostatusa bo te łatwiej spotkać na aukcjach ).

Fotka pierwsza po prawej:
- dichroacanthus
po lewej:
- rectispinus
Fotka druga po prawej:
- albatus
po lewej:
- captagonus

Są to siewki z PTMK 11sto miesięczne

Poniżej dwa kolejne rodzaje - mam jeszcze dwa inne ale nie potrafię zidentyfikować więc nie umieściłem fotek.
Tomasz twoje zdjęcie to prawdopodobnie starszy multicostatus, ale nie jestem pewny w 100%.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2014, 02:42:14 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 22, 2014, 08:57:58 »
Ten ostatni ma chyba zbyt malo żeber jak na multicostatusa...
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Stenocactus / Echinofossulocactus
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 22, 2014, 08:59:03 »
bo jeszcze młodziutki?