Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Mammillaria wygięta  (Przeczytany 2007 razy)

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Mammillaria wygięta
« dnia: Października 05, 2014, 05:45:56 »
Mam mammillarię, która cały czas się wygina. Obracam doniczkę co jakiś czas a ona pomału wygina się w stronę słońca. Boję się, że się w końcu złamie. Nie wiem czy ją podlać? Chyba już nie bo za zimno przecież.

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria wygięta
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2014, 08:24:51 »
jest kilka możliwości , ale raczej nie walka z kaktusem
albo zastosuj jakieś pionowe podpórki żeby go stale nie obracać
albo / mam podobnie / doniczka w formie talerza , coś o dużej powierzchni , żeby kaktus nie wychylał się poza   krawędź doniczki
on się przechyli na jedną stronę i tam podłóż mu ładny kamyk , będzie ozdobą doniczki , a kaktusik będzie sobie naturalnie leżał
obok możesz posadzić coś mniejszego i zrobi się fajna kompozycja
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria wygięta
« Odpowiedź #2 dnia: Października 05, 2014, 08:43:30 »
Ja tak nieśmiało zapytam, znaczy ona się wygina w tym miejscu gdzie jest załamana raz w jedną raz w drugą? Jak ją przekręcisz to ona podnowi cały pęd do góry i go przekrzywia w drugą stronę?
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria wygięta
« Odpowiedź #3 dnia: Października 05, 2014, 08:46:18 »
to nie odwracaj ................  :)
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Mammillaria wygięta
« Odpowiedź #4 dnia: Października 05, 2014, 08:58:00 »
Ja tak nieśmiało zapytam, znaczy ona się wygina w tym miejscu gdzie jest załamana raz w jedną raz w drugą? Jak ją przekręcisz to ona podnowi cały pęd do góry i go przekrzywia w drugą stronę?

Dokładnie skullman tak jak to opisałeś. Gdyby robić zdjęcia codziennie o tej samej porze to super film by wyszedł :)
Pozdrawiam
Piotr

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Mammillaria wygięta
« Odpowiedź #5 dnia: Października 05, 2014, 09:05:51 »
Jest to dla mnie zarazem interesujące i nieoczekiwane zachowanie. A jeśli ją ruszysz ręką to jest bardziej wiotka w miejscu załamania od reszty pędu czy raczej sztywna jak reszta? Niech się znawcy mammilarii wypoweidzą ale jak dla mnie to jest wielkie ŁAŁ!! Zapytam jeszcze ile czasu ona potrzebuje na taki ruch? Jeśli faktycznie sama potrafi podnieść swój pęd do góry i go przechylić na drugą stronę to bym się nie przejmował, że się przewróci, po prostu profilaktycznie bym nie potrząsał za wiele doniczką.
Sławek

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Mammillaria wygięta
« Odpowiedź #6 dnia: Października 05, 2014, 09:16:52 »
No właśnie też jestem pod wrażeniem jej ruchów - w miejscu zgięcia turgor jest właściwie taki sam jak pozostałego pędu. Wygięcie takie jak widać (symetrycznie) zajęło jej ok. miesiąca więc wierzchołek pędu pokonywał dziennie niecały centymetr!
Pozdrawiam
Piotr