Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: kaktusy ze sklepów  (Przeczytany 1443 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
kaktusy ze sklepów
« dnia: Października 05, 2014, 05:08:12 »
Kupiłem kiedyś prawie 30 cm azureusa w kwiaciarni, z czterema bocznymi odrostami. Zaraz po przybyciu zaczął chorować. Główny pęd padł w zimie razem z jednym z rozrostów. Dwa przetrwały i wyglądają jakby były szczepione - doskonale widać granice od kiedy kaktusy są u mnie. To dwa pierwsze zdjęcia.
Dodaję też następną fotkę azureusa z Biedronki - po roku czasu już dwa pędy padły, zaledwie trzy radzą sobie jako tako, a czwarty już umiera. Mam tak ze wszystkimi kolumnowcami ze sklepów,

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: kaktusy ze sklepów
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2014, 07:04:36 »
Nie wszystkie kaktusy nadają się do hodowli domowej a jeśli już to trzeba im stworzyć najczęściej warunki szklarniowe - wilgotno, ciepło oraz doświetlanie.

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: kaktusy ze sklepów
« Odpowiedź #2 dnia: Października 05, 2014, 07:19:22 »
I takie właśnie u mnie mają  :) łatwo widać na zdjęciach od kiedy są u mnie.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusy ze sklepów
« Odpowiedź #3 dnia: Października 05, 2014, 08:59:00 »
U mnie w podobny sposób choć nie tak dalece zdeformowała się M. bombycina. Dokładnie sobie ją obejrzałem i wyraźnie w miejscu deformacji brodawki są mocno niedorozwinięte, mają niewykształcone ciernie lub ich brak. Po przesadzeniu u mnie roślina zaczęłna normalny wzrost i tworzy juz normalne ociernione brodawki. P. occultiflorus nie rósł mi wcale przez dwa sezony wegetacyjne i dopiero w tym roku zaczął roznąć ale niewielkie przewężenie pozostało a V. guentheri w ogóle mi nic a nic nie zareagowała przez całe lato. Ja myślę, że to nie jest problem tego, czy roślina się nadaje do chodowli domowej czy nie bo akurat P. azureus nadaje się świetnie tylko tego gdzie roślina została wyprodukowana i ile czasu zajęło jej dotarcie ze szkółki producenta do twojej szklarni lub domu. Był już wątek na forum o kaktusach z marketu, że niektóre są produkowane w Tajlandii. Teraz trzeba uwzględnić co dzieje się z rośliną po drodze z Tajlandii do Halndii a dalej do poszczególnych krajów Europy. Rośliny są magazynowane w różnych warunkach i czasami przez długi okres czasu a wiesz, że kaktusy reagują z dużym opóźnieniem. Oczywiście nie jest to w żaden sposób potwierdzone, to tylko moje własne przypuszczenia i przemyślenia na ten temat bo sam mam dużo roślin z marketu, w sumie to w tym roku zaopatrywałem się w innych miejscach po raz pierwszy.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: kaktusy ze sklepów
« Odpowiedź #4 dnia: Października 06, 2014, 07:50:26 »
Cytuj
Nie wszystkie kaktusy nadają się do hodowli domowej

Jacek, wg mnie większość kaktusów nie nadaje się do uprawy w domu ...  :) , ale jakoś z nami wytrzymują.

Co do rośłin sklepowych to sądzę że każdą która nie jest specjalnie chora można przywrócić do normalnej hodowli w ciągu jednego sezonu, często kluczowe jest zapewnienie przepuszczalnego podłoża, częste pryskanie, sprawdzenie czy nie ma szkodników, nie wystawiać od razu na pełne upały całodniowe ale stopniowo zwiększać ilość słońca.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: kaktusy ze sklepów
« Odpowiedź #5 dnia: Października 06, 2014, 09:43:41 »
Kaktusy epifityczne to też kaktusy i wcale nie są w mniejszości a o nich często się zapomina przy takich dyskusjach.