Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Chiara

Strony: [1]
1
Skullman, wielkie dzięki za artykuł, przyznam, że jakieś-tam pojęcie może miałam, ale zawsze warto przeczytać o co dokładnie chodzi. Najbardziej zdziwił mnie ten przykład z kapustą i kalafiorem... ;)

2
skullman, nie  mogę wejść w link (pokazuje mi się "nie ma artykułu kultywar3"), a sama już wcześniej próbowałam znaleźć znaczenie tego terminu, nie mniej rozumiem, o co z grubsza chodzi (można ująć to tak, że są to organizmy żywe- rośliny w których genotypie czlowiek  trochę "namieszał" żeby np stworzyć hybrydy Phaenolopsis-a oraz inne organizmy żywe, w których fenotypie (za sprawą genotypu) zaszły zmiany poprzez celowe działania? (Ciekawa jestem, czy nazwa ta odnosi się też np do hybryd ras psów takich np labradoodle- mieszaniec  labradora z pudlem, ale o określonym wygladzie i inne tego typu, "modne" od m/w 10-ciu lat w USA czy Australii. Bo mutacje-te utrwalone- np papug czy kanarków to chyba zupełnie inna bajka (mutacje można  chyba porównać z odmianami  kwiatów-  bo tez czasem wpływają na więcej niż jedną cechę...?) .

Pozdrawiam :)

3
Pięknie dziękuję Wam wszystkim, Panowie, za tak szybkie i trafne oznaczenie kaktusów. Przyznam, że podejrzewałam jedynie iż Echinopsis eyresii może być wśród nich (identyfikowałam na podstawie szczątkowej wiedzy i starej książki Z.Fleishera i D.Shulza pt "Kaktusy"), z resztą to już była dla mnie czarna magia...


Cytat: skullman
Czwórka jest całkiem intrygująca przy założeniu, że to nie kultywar
Przepraszam, ale jako amatorka zapytam, co to jest kultywar? (Hybryda międzygatunkowa?)


4
O nas / Odp: Przedstawmy się
« dnia: Sierpnia 14, 2016, 09:43:59  »
Witam na forum i czekam na fotki z kolekcji.

Milo mi  :D . Jak na razie mam problem z identyfikacją kilku gatunków, tam założyłam temat i wstawiłam zdjęcia nowych kaktusów, z prośbą o określenie gatunku (a przynajmniej rodzaju).

Tomasz1, dziękuję za przywitanie :) .

5
Witam,
Czy ogłoszenie jest jeszcze aktualne?

6
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Gymnocalycium z marketu
« dnia: Sierpnia 12, 2016, 12:39:10  »
Masz na myśli oczywiście w handlu? Niektóre gymno są dość często spotykane bo są łatwe w uprawie i obficie kwitną ale samo zaklasyfikowanie do rodzaju to za mało aby stwierdzić czy jest to bardzo powszechna w handlu roślina czy nie. Zdjęcie sporo by pomogło.

Zdjęcie to pierwsze z założonego przeze mnie wątku: http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=1660.0#new.
Najchętniej chciałabym, żeby ktoś mi napisał nie tyko, że jest Gymnocalycium, czyli nazwa rodzaju, ale też nazwę konkretnego gatunku w obrębie tego rodaju (czy innego, jesli się mylę, myślałam jeszcze o rodzajach Pyrhocactus  (np umadeave) lub Coryphatha (bumamma)... Rozbieżność spora, ale iidentyfikowałam na podstawie książki z lat 90-tych (Z.Fleisher, B.Shultz "Kaktusy").

Pozdrawiam  :)

7
Społeczność Miłośników Mammillarii / Odp: Monografie
« dnia: Sierpnia 11, 2016, 08:21:11  »
Do tej listy dodam dwie pozycje:

-John Pilbeam "Mammillaria",
jężyk angielski;
ISBN: 9780952830283;
rok wydania: 1999;

-David Hunt "Mammillaria Names"
język angielski;
Wydawnictwo: British Cactus & Succulent Society;
rok wydania: 1987;

8
Niedawno natrafiłam na kaktusy w jednym z hipermarketów budowlanych, które ogromnie mi się spodobały, a że kaktusy zawsze lubiłam, za bardzo okazyjną cenę kupiłam na razie 5 sztuk. Co do części gatunków (a raczej rodzajów, gdyż określenie gatunków innyh niż opuncje, które kiedyś miałam w wielu gatunkach, odmianach itp, sprawia mi jeszcze pewną trudność) mam pewne "podejrzenia" (np nr 1 wydaje mi się że jest to kaktus z rodzaju Gymnocalycium, z kolei nr 4 to za pewne jakiś Cereus), jednak byłabym ogromnie wdzięczna za identyfikację tych gatunków. Kaktusy stały w sklepie w części ogrodowej, ale ze względu na deszcze w ostatnich dniach bałam się zostawić naa balkonie (balkon mam zadaszony, oszklony, z jednym oknem otwartym, wychodzi na południe, a dokładnie prawie na południowy zachód). Byłabym wdzięczna także za kilka słów dotyczących wymagań poszczególnyh roślin.

Przechodząc do rzeczy- kaktus nr 1:


Nr2:


Nr3:


Nr4:


Nr5:

9
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Gymnocalycium z marketu
« dnia: Sierpnia 11, 2016, 09:45:45  »
Witam,
Ja ostatnio także kupilam w markecie kaktusa, którego wstępnie zaklasyfikowałam do rodzaju Gymnocalycium (i kilka innych- posezonowa wyprzedaż po 2zł/sztuka). Czy jest to rzadko spotykany kaktus? (Bo na pewno efektowany z tymi swoimi cierniami).

Wstawię te swoje kaktusiki do osobnego wątku, gdyż za mało wiem, żeby ustalić wszystkie gatunki.

Pozdrawiam :)

10
O nas / Odp: Przedstawmy się
« dnia: Sierpnia 11, 2016, 09:32:43  »
Witam wszystkich Forumowiczów ;),
Nazywam się Beata. Od dziecka interesował mnie świat zwierząt i roślin, zarówno pierwsze jak i drugie do dziś są moją pasją. Pierwszy "ogródek kaktusowy" założyła mi Mama w wieku lat 10-iu, pamiętam jedynie że na pewno była tam Opuntia tuna, którą z resztą miałam długo. Niestety, nigdy nie stworzyłam prawdziwej kolekcji (porządnej), choć dwa kaktuski odwdzięczyły mi się i zakwitły (jakiś gatunek Mammilaria i kaktus, którego nie umiałam zidentyfikować- to były "czasy sprzed internetu" ;) ). Niestety w obecnej chwili swoich "starych" kaktusów już nie mam, ale od jakiegoś czasu, dodając tu sukulenty, mam troszkę nowych roślin (w identyfikacji najnowszych nabytków będę potrzebowała Waszej pomocy). Jako że lubię fotografować, niedługo pochwalę się moimi roślinkami.

Mam nadzieję, że miło spędzimy czas na forum.

Strony: [1]