Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - entomus

Strony: [1]
1
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: kaktusiki z Ikei
« dnia: Grudnia 23, 2015, 07:46:22  »
Dzięki Michale! W takim razie zanim jeszcze zacznie się Wigilia, odbędą się chrzciny. Możesz poczuć się ojcem chrzestnym :)
No właśnie, dla wszystkich kaktusiarzy życzenia Wesołych Świąt oraz cieszących oko, zdrowych kolekcji!
Pozdrawiam
Paweł

2
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: kaktusiki z Ikei
« dnia: Grudnia 16, 2015, 10:30:10  »
Cześć,
nie byłbym taki pewny, że kaktus z drugiego zdjęcia to ferokaktus. Być może jest to młodociany Echinopsis (Lobivia) ferox.

Dzięki za diagnozę! Widzę, że maluch zrobił trochę zamieszania. Teraz będę już mógł znaleźć o nim jakieś info i z roku na rok obserwować jak powoli "dorośleje".

Czy mogę prosić o identyfikację kolejnych kilku okazów kolumnowców? Ostatnio w marketach budowlanych co rusz widzę nieznane mi gatunki, które chyba tej zimy nie przetrwają (już teraz wokół nich sporo "zombie"). Nie jest to dobra pora roku na zakupy, ale z litości czasem coś biorę. Szkoda tych kolczastych zuchów.
Swojego typowania nie podaję, bo nie jestem jeszcze opatrzony nawet z rodzajami i często mam wątpliwości. Dlatego zdaję się na życzliwych ekspertów. Fajnie, że takich tu nie brak! Z góry dziękuję.

Paweł

3
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: kaktusiki z Ikei
« dnia: Grudnia 13, 2015, 08:27:02  »
Dzięki! Jesteś niezawodny.
Torf jest tylko chwilowo. Zaraz po "chrzcie" dostaną właściwe podłoże.
Zaskoczyła mnie diagnoza, że środkowe maleństwo to Ferocactus. Tego się nie spodziewałem. Ale jeśli wytrwa do wiosny na parapecie jak jego poprzednik, to słońca mu nie zabraknie na pewno.

4
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / kaktusiki z Ikei
« dnia: Grudnia 13, 2015, 03:37:48  »
Proszę o podpowiedź Szanownych Ekspertów jakie gatunki kaktusików kupiłem w Ikei. Czy obydwa Stenocactusy są z tego samego gatunku?

5
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« dnia: Października 28, 2015, 08:29:52  »
Mam wrażenie że od strasznie dawna, ale prześledziłem zdjęcia z balkonu i wychodzi że od czerwca 2012. Dziwne.
To mój pierwszy kupiony kaktus. Moją uwagę zwrócił jego wyjątkowo kolczasty charakterek. Chyba coś mam na rzeczy, bo podobnie było z E. enopla :) Choć jej na szczęście się oparłem.
Stetsonię kupiłem jako 10 cm malucha. Teraz dobija już do 30 cm. Przekonałem się że bardzo służy jej pełne słońce i regularne przesadzanie. Ale przez pierwszy rok tego nie wiedziałem, więc trzymałem ją w małej doniczce w mieszkaniu. Szkoda. Straciła rok wolności.

Czy takie tempo przyrostu jest OK? Do jakiej wielkości ma szansę urosnąć na balkonie? Fajnie, że chętnie rośnie. Tylko czy chciałbym mieć zimą w domu metrowego lub większego niezgrabnego kolosa??

6
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« dnia: Października 27, 2015, 06:28:53  »
Euphorbiae jakoś mi "nie leżą", zupełnie. Ale co do "ładności" E. enopla zgadzam się bez wahania.
Ciebie ciągnie do wyrośniętych kolumnowców, nic dziwnego, bywają imponujące. No i co by nie powiedzieć, to przecież symbol wszystkich kaktusów.
Stetsoni rzeczywiście nie klikałem, bo moja własna jest dość zgrabna i powabna :) Ostatnie gorące lato bardzo jej posłużyło.

7
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: co to za ciekawy kaktusik?
« dnia: Października 27, 2015, 09:31:37  »
Dzięki Sławku za oznaczenie. Euphorbia enopla. OK.
Fajnie jest wiedzieć, nawet jeśli okazuje się, że to nie to czego się chciało. A bardzo chciałem żeby to był superkolczasty kaktus a nie coś innego, więc idąc za radą z forum uparcie przeglądałem na cactiguide.com wszystkie cereusy, oczywiście sensu lato. A tych jest 34 rodzaje! No więc klikałem: Acanthocereus,  Armatocereus,  Arthrocereus,  Brachycereus,  Brasilicereus,  Cephalocereus,  Cereus,  Cipocereus,  Coleocephalocereus,  Dendrocereus,  Echinocereus,  Haageocereus,  Hylocereus,  Isolatocereus,  Jasminocereus,  Lasiocereus,  Leocereus,  Leptocereus,  Micranthocereus,  Oreocereus,  Pachycereus,  Peniocereus,  Pilosocereus,  Praecereus,  Pseudoacanthocereus,  Pygmaeocereus,  Rauhocereus,  Samaipaticereus,  Selenicereus,  Stenocereus,  Stephanocereus,  Weberbauerocereus,  Weberocereus,  Yungasocereus. Uff!

Potraktowałem to jak szansę na przegląd wojska :) i okazję do nauki. Dla amatora to ciekawa zabawa, choć nie wiem na ile pożyteczna, bo zapewne w PL dostępny jest jedynie niewielki % tych egzotycznych cudów. Za to dowiedziałem się, że nie ma (chyba) ani jednego kaktusa z pojedynczymi cierniami w areolach. No i ogólny pokrój cereusa jest jednak inny. Czyli warto było się rozejrzeć i skorzystać z forum.

W podziękowaniu foto mojego starego poczciwego kaktusa który zakwitł wczoraj wieczorem.
Pozdrawiam Paweł

8
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / co to za ciekawy kaktusik?
« dnia: Października 26, 2015, 10:54:13  »
Oto trudna dla mnie zagadka: co to za kaktusik (wielkości palca ręki) z wielkimi pojedynczymi cierniami?
Cały wieczór tropiłem w necie wszystkie możliwe cereusy, ale bezskutecznie. Fotę zrobiłem w krakowskiej Ikei.

Ktoś wie co to za gatunek?
Dzięki za pomoc!

Strony: [1]